Skocz do zawartości

Co możecie powiedzieć o 170/900 Uniwewrsał?


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam sie nad kupnem teleskopu 170/900 od Uniwersała. Nie wiem jakie to ma osiągi i do czego można tego teleskopu użyć tzn. do czego tak naprawde on sie nadaje w 100 %, a doczego w mniejszym stopniu. Mam teraz Uniwersała 90/900 i jestem ciekaw jakie jest porównanie między zwierciadłem 90 mm a 170 mm. Jeżeli ktoś coś wie to prosiłbym o radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku jak lubisz rosyjską ruletkę to możesz próbować. Powiedz mi jeszcze jaki to ma montaż czy już ten nowy co o nim od 2 lat słychac a nikt go na oczy nie widział czy ten stary konstrukcyjnie robiony 15lat temu. Jeżeli montaż jest starego typu to mam do Ciebie pytanie czy kupił byś komputer z procesorem 486, 1Mega RAM-u, HDD 40MB za 2000zł. Jezeli odpowiedź jest pozytywna to bierz U.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze to przemyśł, bo marka U nie cieszy się uznaniem delikatnie mówiąc. Są inne firmy, które robią teleskopy tej średnicy i są po prostu sprawdzone jak Astrokrak czy QuasarJP. Poczytaj dokłądnie forum to się przekonasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku;

mówisz, że masz U 90/900. Ile lat? Jakie są Twoje oceny tego sprzętu? Czy pozostanie przy U jest decyzją wynikającą z Twoich doświadczeń z 90, czy inne powody?

 

170 jest to jedyny U z jakim miałem do czynienia (bardzo krótko, bo pożyczyłem go tylko na kilka nocy). Optycznie egzemplarz nie był zły. Nie miałem wtedy doświadczenia w ocenie, ale Jowisz był pojedyńczy i pasy też widziałem. Saturn - widziałem przerwę C.

To co na pewno jest nieudane w tym modelu, to oczywiście poza losową niewiadomą jakości lustra, to montaż absolutnie się nie nadaje - za mało stabilny do takiej rury, okulary trzeba kupić nowe, a barlowy i tulejki dawane w standardzie po prostu wypie...lić.

Szukacz też średni, ale z pewnym doświadczeniem, to się go w zasadzie nie używa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozna kupić Uniwersała, ale trzeba bedzie w niego ładować kase jeszcze z jakies 2 lata. Poprostu trzeba będzie wymienić wszystko, no może prócz samej rury. Jak to się mówi, doświadczenie w U.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde nie wiedziałem że Uniwersał cieszy sie taką złą opinią!!!!!!!! Ja mam U 90/900 3 lata. Myśle że dla mnie jest dobry i dobrze sie spisał. Problem jest w tym że nie maiałem jeszcze wcześniej żadnego teleskopu. Ten jest pierwszy dlatego nie mam prawie zadnego doświadczenia ze sprzętem tego typu. No dobra jeżeli U jest taki kitowaty to co byście mi radzili bo zamierzam wymienić tego 90/900 do wakacji na coś lepszego. Zbliża sie przecież Wielka Opozycja i trzebba by było popatrzec czyms lepszym na tego Marsa.

Rozumiem ze chociaz U jest taki słynny w Polsce to nie są to idealne teleskopi tak? Ja pierdziale: MAM U OD 3 LAT I NIE DOMYSLALEM SIE ZE TO TAKIE PADŁO JEST!!!! Poradźcie mi coś! Błagam!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o montaż to jest to ten seryjny który jest montowany do każdego modelu. Nie ma innych montaży w U. No i oczywiście paralaktyczny (jeżeli o to chodzi). :-[ :-[ :-[

Jeżeli chodzi o doświadczenia z U i w ogóle ze sprzętem tego typu to mam niewielkie jak już powiedzialem i dlatego z nie dziwcie sie jezeli czytacie cos takiego bo jestem amatorem w całkowitym tego slowa znaczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś dostojni panowie siadali dumnie w swych najlepszych garniturach za kółkiem wymarzonej, czyściutkiej, nowiutkiej syrenki.

 

Dzisiaj łyse półgłówki w brudnych ortalionach z nogą wystawioną przez okno i z disco-polo ustawionym na maxa szpanują 20-letnimi bmwicami kupionymi im przez tatusia.

 

Czy to ma być ewolucja? To ja chcę na drzewo!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokuszę się małe podsumowanie teleskopów o znaku firmowym "U"

 

Są one zupełnie niezłe ale wymagają paru przeróbek, które można

wykonać we własnym zakresie

 

1. trzeba wymienić okulary, bo te standardowe do niczego się nie nadają - są to na ogół odrzuty z jakiś tanich, starych szkolnych mikroskopów (przynajmniej ja takie dostałem)

2. wyciąg okularowy jest nie standardowy, wiec trzeba kupić nowy – rozwiercić i założyć

3. Lustro – też trzeba wymienić, wiec najlepiej od razu zamówić u Pana J. Poruczki

 

po tym wszystkim można się już rozejrzeć za porządnym statywem ...

 

;-)

 

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie popadaj w skrajny pesymizm. ;D Ja bym podzielił wady U na te 100% i na te gdzie losowość może zagrać:

 

pewniaczki:

okulary, barlowy, tulejki;

szukacz;

montaz;

 

losowe:

lustro;

tuba;

 

w 170-ce wyciąg co prawad nie wygląda bardzo profesjonalnie, ale jest w wymiarze 1.25"

 

Cena z web chyba PLN 2200,-

Z takimi środkami można poszerzyć horyzonty poza U.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj łyse półgłówki w brudnych ortalionach z nogą wystawioną przez okno i z disco-polo ustawionym na maxa szpanują 20-letnimi bmwicami kupionymi im przez tatusia.

Co ciekawe, tego fenomenu nie zauważyłem w byłych demoludach takich jak Węgry, Czechy, Słowacja. Ciekawe dlaczego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kasą to jest u mnie nie za bardzo dobrze. Chodiz o to że ja chce zrobić podmianke. Daje Uniwersałowi ten 3 letni 90/900, dopłacam mu 1300 i biore 170/900. Takie miałem założenie. Chodzi też o to że jeszcze nie mam tego 1300 bo musze najpierw sprzedać lustro 230/1500 ponieważ zdecydowałem sie rok temu na zrobiernie teleskopu. Jednak szybko sie rozmyśliłem kiedy uświadomiłem sobie ze to nie jest takie proste jak sie moglo na początku wydawać. Ale lustro mi zostało razem z lusterkiem bocznym. Więc musze to sprzedać i wtedy bede coś myślał. Widze jednak ze wszyscy krytyjuecie U dlatego nie wiem sam co teraz mam robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

Chcesz sprzedać lustro 230mm i kupić 170 :o. Na Twoim miejscu raczej pomyślałbym nad zrobieniem z tego teleskopu. Tubus, szukacz, wyciąg i okulary to wszystko co jest potrzebne ;). Na początek wyciąg i okulary mogą być z odzysku (z tego U), szukacz też, pozostaje tubus. Postawić można na dobsonie i masz niewielkim kosztem solidny sprzęt. W przyszłości nowy wyciąg i okulary i czego więcej można chcieć?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na litość boską! Masz lustro głowne 230mm i wtórne, i chcesz to wymienić na teleskop mniejszy i podejrzanej jakości? Bez sensu! Zamów po prostu wykonanie tuby optycznej do tych elementów np. u J. Poruczki albo u J. Płeszki, montaż Dobsona możesz zrobić sam, to banalna sprawa, o ile tubę zamówisz z czopami. Chyba, że problemem jest dla Ciebie transport teleskopu, ale nie sądzę, bo inaczej byś nie zamawiał/robił takiego lustra. Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i jasne, myślisz o U 170, bo chcesz dokonać podmiany w ramach programu jaki U oferuje. To zmienia postać rzeczy, bo jednocześnie pozbywasz się tej 90-ki, której pewnie łatwo się nie sprzeda.

 

Lustro 230 jest bardzo obiecujące. Dorobienie tuby + dobsona chyba nie będzie kosztowało 1300,-. Zostanie jeszcze trochę kasy na wyciąg Astrokraka. Wyciąg z tej 90 się nie nadaje. Szkoda czasu na przemontowanie. Za 90-kę możesz spróbować wziąć z 400,- co starczy na 2 okulary. I tak masz 230 na dobsonie! Jak masz problemy ze złożeniem, to zawsze możesz z kimś się dogadać, kto potrafi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też kilka lat temu kupiłem swój pierwszy teleskop 90/900 "sławnej" ;) firmy z Żywca i wobec powyższej dyskusji dodam kilka słów swoich doświadczeń. Jak większość znanych przeze mnie przypadków teleskop po otrzymaniu nie nadawał się do celów obserwacyjnych. Pierwszy raz w życiu zobaczyłem w Newtonie pryzmat na jakimś drucie (szkoda że nie mogę go pokazać :o) zamiast zwierciadła wtórnego ! Wymieniłem wszystko poza rurą i niektórymi elementami montażu. Nie o to jednak chodzi bo to wiedzą wszyscy. Chodzi to o tzw. 5-letnią gwarancję i komentarz jednego z panów "U". Po dłuższej korespondencji napisał mi on w końcu, że zakupiłem sprzęt za takie pieniądze, że nie powinienem od niego wymagać aby spełniał moje podobno wygórowane wymagania :o. Dał mi do zrozumienia, że wie co wysłał i do czego to się nadaje, ale za takie pieniądze to może zaoferować właśnie taką jakość. Bezczelność tych Panów jest tak wielka, że nigdy w życiu nie kupię już tam nawet śrubki.

Serdecznie nie polecam sprzętu "U" to złom w którym trafiają się jednak nieliczne wyjątki, kiedy panowie mają może jakiś lepszy dzień i traktują swoją pracę poważnie.

Ja raczej proponowałbym uzbierać jeszcze trochę kasy i kupić coś, co zaraz po zakupie nadaje się do użytku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.