Skocz do zawartości

Rozkręciłem lunetkę.


Gość Winter

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Musiałem rozkręcić lunetkę biegunową z cg5gt gdyż nie dawał mi spokoju jakiś poluzowany element w środku.
Są trzy kwestie :

1. Niestety nie zapamiętałem jak ma być ułożona soczewka na końcu lunetki - strona wypukła i płaska. Bardzo proszę o info, którą stroną ma

być skierowana soczewka względem nieba.
IMG_2777.png

2. Krzyż na elemencie z rysunkiem nie jest na środku.... Czy może być tak, że chińskie rączki spartoliły sprawę ? Czy też krzyż ma być niesymetrycznie narysowany względem okręgu w którym się znajduje ? (na zdjęciu tego dobrze nie widać, ale nie jest na środku na 100%)

IMG_2773.png

3. Jak głęboko ma być wkręcony element z rysunkiem ?

Edytowane przez Winter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzyż lunteki trzeba wyjustować najlepiej na jakimś odległym obiekcie kręcąc lunetką w koło. Jak krzyż jest zawsze na środku to znaczy ze jest ok. jak nie to trzeba uzyc srubeczek kolimacyjnych zeby go przesunac. Oczywiście wszystko to z lunektą zamontowaną w nieruchomy montaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzyż lunteki trzeba wyjustować najlepiej na jakimś odległym obiekcie kręcąc lunetką w koło. Jak krzyż jest zawsze na środku to znaczy ze jest ok. jak nie to trzeba uzyc srubeczek kolimacyjnych zeby go przesunac. Oczywiście wszystko to z lunektą zamontowaną w nieruchomy montaż.

Koledze chyba chodzi o to, że krzyż nie jest centrycznie z kółkiem, a obie rzeczy są wygrawerowane na jednym szkiełku, więc tego nie da się wyjustować.

 

Chyba będę musiał kupić nową. Nie dość, że miałem z justowaniem lunetki, to jeszcze ten rysunek. Męki pańskie przechodzę z ustawieniem montażu.

Zamiast kupować lepiej spróbować naprawić obecną. Precyzyjne wykonanie kropki na środku powinno załatwić sprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle że wiesz, taki błąd każdy guiding Ci wyprostuje a nie wiadomo czy inne lunetki mają prosto? Szkoda kasy. Skręć i używaj. Ew wyjustuj wg kółka a nie krzyża bo tak naprawdę nie krzyżem celujesz w polarną.

 

Po obwodzie lunetki w miejscu gdzie jest szkiełko z nadrukiem są na zewnątrz 3 sruby kolimacyjne. Trzeba to zrobić na odległym obiekcie tak jak pisałem wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To o czym piszesz to wiem, próbowałem to zrobić kilka razy i prawie mi się udało, jednak nigdy nie na 100% bo coś latało mi w środku. Rozkręciłem lunetkę i przy okazji wyszła ta sprawa z rysunkiem, który nie jest idealnie na środku. Dzisiaj justuję i zostawiam temat lunetki. Mam sprzęt oraz info jak odpalić guiding... czekam na pogodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to nie jest czasem tak, że ten krzyż nie musi być na środku ? Skręć to do kupy i spróbuj wyjustować lunetkę na jakimś odległym punkcie. Jak Ci się uda - ustawiony na środku lunetki punkt nie będzie zataczał kół tylko obracał się wokół własnej osi - to krzywo ustawiony rysunek nie ma znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że lunetkę justuje się chyba na środek okręgu, który wyznaczony jest przez narysowany krzyż ?
No bo jak justować inaczej jeśli się nie ma określonego środka lunetki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak w tym przypadku interesuje Cie srodek okręgu. Krzyż (w tym przypadku źle wykreślony) miałby ułatwić justowanie bo tak naprawde nie jest do niczego potrzebny :) Np w lunetce w Losmandy nie ma krzyża ani okręgu ale są za to 3 linie w ktorej każda ma wyciecie na gwiazdkę ktora akurat się w tym miejscu ma znajdować. Plus ten że bez znajomości położenia Polaris o danej godzinie można bez problemu ustawić poprawnie w osi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem o co ci chodzi. Problem w tym, że nie będę wiedział kiedy odpowiednie zjustuję lunetkę, gdyż przy źle narysowanym krzyżu zawsze jego środek będzie zataczał okręgi. Być może będę miał odpowiednio zjustowaną lunetkę, ale tego się nie dowiem na 100% bo tylko centralnie narysowanym krzyż pozwala mi to stwierdzić. Tak to rozumuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Winter powtórzę, spróbuj najpierw zjustować tą lunetkę. Moim zdaniem jak jest krzywo rysunek to ustawisz lunetkę krzywo w przeciwną stronę w montażu i całość będzie prosto. 15 minut roboty łącznie z noszeniem sprzętu. Mogę ja się mylić, możesz Ty się mylić ale rozwiązanie problemu może czekać 15 minut od Ciebie, a przeciągasz to kolejny dzień zamiast wziąć się do roboty.

 

Edytowane przez Intimate
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.