Skocz do zawartości

aavso


sheratan

Rekomendowane odpowiedzi

witam mam kolejne pytanie chce zaczac obserwowoac gwiazdy zmienne od czego zaczac widzialem ze kolega jakub myslee ze moge go tak nazwac zagdal podobne pytanie otrzymal odp ze trzeba zaczac od 5 do 10 ale jaki rodzaj zmiennych zaczac od dlugoterminowych?np miryd?i jeszczew jedna glupia sprawa wszedlem na te strone www.sswdob.republika.pl tam mozna sciagnac z aavso mapki z dojsciem do zmiennej ale jak kompletnie nie wiem jak ?moze mi ktos to wytlumaczyc jak sie poruszac i jak odslugiwac baze mapek aavso bo angielski to nie jest moje drugie imie dziekuje!!!!!!!!!!!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Polecam strone http://republika.pl/sswdob/glowna.htm tam masz o róznych technikach obserwacji gwiazd zmienych.Na początek radził bym tobie zacząc np. od cefeid są one bardzo wdzięczne dla początkujących do długokresowych trzeba mieć doświadczenie i sprzęt na początek zacznij obserwacje np. od cefeidy klasycznej w gwiazdozbiorze cefeusza jej okres to pięc dni przez ktore jej jasnoś wacha się od 3,48 do 4,37 jak będziesz sam pisał jej wartość podczas obserwacji to na razie bedziesz w stanie obliczyc jedną liczbe po przecinku :D .Jeśli jeszcze nie umiesz jej samodzielnie znalez to wydrukuj sobie mapke cefeusz :D

pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie najlepiej zaczac od jasnych miryd. Jest ich duzo do wyboru, maja duze amplitudy i okresy rzedu kilkuset dni. Sa idealne dla poczatkujacych, gdyz nawet jezeli Twoje oceny beda poczatkowo obarczone duzym bledem, to i tak po paru tygodniach zarejestrujesz bardzo wyrazne zmiany jasnosci. Oprocz miryd polecalbym tez zmienne polregularne o duzych amplitudach, w rodzaju W Cyg - idealna dla lornetki i bardzo ciekawa.

 

Jesli chodzi o mapki, to po kolei:

Wchodzisz na strone AAVSO www.aavso.org Po lewej stronie masz linki na niebiesko. Wciskasz "Charts" i pokazuja sie dwa okienka, "Designation" i "Name". Designation to oznaczenie gwiazdy wg AAVSO, name to po prostu nazwa. W okienku "name" wpisujesz nazwe, np "w cyg" i pojawiaja sie podstawowe dane o gwiezdzie i wykaz mapek. Wybieraj mapki w formacie GIF. Mapki maja oznaczenia literowe, im "wczesniejsza litera" tym wiekszy obszar obejmuje mapka. Np dla jasnych miryd mapki "a" sa uzywane w okolicy maksimum, a w okolicy minimum np. "d" albo "f". Oznaczenia z litera R na koncu dotycza mapek z odwocona orientacja "wschod-zachod" (dla uzytkownikow Makow i SCT).

No to powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety jest przeciwnie niż powiedział Egzo (skąd takie pomysły?). Radek słusznie napisał od czego należy zacząć. Mirydy to jest to. W tej chwili jest kilka jasnych - proponuję zacząć od Miry (Omi Cet) i T Cep. A cefeidy jak najbardziej, ale jak nabędziesz wprawy w ocenianiu. Jak dojdziesz do porozumienia z mapkami, to się pochwal.

Zapraszam też do wątku: Gwiazdy zaćmieniowe. Dzisiaj fajne zaćmienie - może bez ocen, ale popatrzeć możesz jak jasność gwiazdy się zmienia w szybkim czasie. Jest to gwiazda dostępna do obserwacji nawet słabą lornetką i bardzo łatwa do namierzenia - w polu widzenia Bety Kasjopei.

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta oczywiście mirydy są wporzo tylko musisz do nich mieć minimum lornetke.Najlepiej z durzym polem widzenia.A ta cefeida o,której pisałem jest prototypem tych gwiazd i jest spoko do obserwacji sam od niej zaczynałem :D Koło niej masz dwie gwiazdy poruwnania 3,35 i 4,19 Razem z zmieną tworzą trujkąt łotwo to znalezc i mozesz je obserwować bez lornetki :D:D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.