Skocz do zawartości

Sky-Watcher 1309eq2


Amator-astro

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałem poruszyć temat odnośnie sky-watchera 1309eq2. Wiele osób pisze na różnych forach nie kupuj tego teleskopu nie z EQ2, najlepiej poszukaj synty na Dobsonie. Ja nie uważam tego że ten montaż jest beznadziejny (że trzęsie się jak galareta). Przy mocnym wietrze testowałem go nie jest tragedia. Wyciąg mógłby być inny ale jak jest dobrze wszystko skolimowane to jest obraz naprawdę ładny. Z okularem 6 mm widać pasy na Jowiszu nie wspominając bardzo ładnych widoków Księżyca czy widok mgławicy w Orionie. Nie odkryłem jeszcze całej mocy tego sprzętu ale będę z nim na pewno długi czas. Gdzieś czytałem ktoś napisał że widoki przez niego nie są zabawkowe i to jest prawda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem poruszyć temat odnośnie sky-watchera 1309eq2. Wiele osób pisze na różnych forach nie kupuj tego teleskopu nie z EQ2, najlepiej poszukaj synty na Dobsonie. Ja nie uważam tego że ten montaż jest beznadziejny (że trzęsie się jak galareta). Przy mocnym wietrze testowałem go nie jest tragedia. Wyciąg mógłby być inny ale jak jest dobrze wszystko skolimowane to jest obraz naprawdę ładny. Z okularem 6 mm widać pasy na Jowiszu nie wspominając bardzo ładnych widoków Księżyca czy widok mgławicy w Orionie. Nie odkryłem jeszcze całej mocy tego sprzętu ale będę z nim na pewno długi czas. Gdzieś czytałem ktoś napisał że widoki przez niego nie są zabawkowe i to jest prawda.

 

I tak trzymać! Najlepszy sprzęt to ten którego się używa i który daje frajdę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, mozna kiedys zmienic montaz z Eq2, na Eq3-2 i pozostac przy tej tubie. Ale, jezeli chcesz zmienic teleskop i to na montazu Dobsona, to jedym racjonalnym wyjsciem bedzie 8 cali, gdyz przesiadka na 6'', nie wniesie do obrazu juz nic nowego w porownaniu do lustra 130mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A była tu taka na sprzedaż 8-mka za 700 zł. W sumie taki EQ3-2 to nie tani wydatek niestety nowy w sklepie odpada a uźywka min 450 zł. Ciekawi mnie czy jest szansa EQ2 2-miesięczny wymienić z dopłata za EQ3-2. Wole jednak w 1-szej kolejności dokupic okular jeszcze 15 mm i zmienicz szukacz na taki typu red doga. A tai dobson 8 cali to jakie wymiary i waga takiego kawałka sprzetu i czy okulary sa jakies bardziej wymagające przy tym sprzęcie???

Edytowane przez Amator-astro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inny szukacz to jest gorszy punkt więc to zmienię a Star Pointer bo ma podświetlony punkt tylko czy ten brac a może ten:

https://deltaoptical.pl/blizej_nieba/szukacz-star-pointer,d915.html

https://deltaoptical.pl/blizej_nieba/szukacz-baader-planetarium-sky-surfer-iii,d796.html

 

Tu masz margor rację sprzęt trzeba poznawać.A jak narzie pogoda mi na to nie pozwala.

Edytowane przez Amator-astro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A cena też wyższa ja mam akurat 6 x 24 mi sie wydaje że to za mało troszkę. A jaki ty masz ten szukacz dokładnie bo w moim przypadku jest za ciemny ten krzyżyk i w nocy chwile schodzi zanim się moje oko do tego przyzwyczai. Po za tym mam jeszcze jeden problem z nim. Zdarzyło się że ostatnio trąciłem go delikatnie i tak jakos mi sie spoprzestawiał ten szukacz prosty czy jest metoda jakas żeby go bardziej usztywnic czy te 3 śrubki co sa do jego ustawienia musza byc mocno docisnięte do niego?? Ale jedna rzecz jest wazniejsza od szukacza dobre okulary to podstawa :)

Edytowane przez Amator-astro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukacz RedDot w moim przypadku to objawienie. Patrzę na niebo obydwoma otwartymi oczami (jedym przez RedDota) i trafiam bez problemów, nawet jak obiektu nie widać - to na podstawie mapek - wiem, ze musi tam cos być i po spojrzeniu w okular jest! ;) Ze zwykła lunetką celowniczą to była udręka...

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zwykłego Bressera ( http://baggout.tiles.large.s3-ap-southeast-1.amazonaws.com/Space-Red-Dot-Finder-92c8b742-c39e-47e1-b525-83bf241226eb.jpg totalny plastikowy badziew... a jednak się sprawdza ;) ), ale z tych zalinkowanych to chyba wziałbym Baadera - niemniej jednak to tylko taka moja intuicja, sam go nie sprawdzałem ;) PS dzięki za podrzucenie linku - chyba się nim zainteresuję :)

 

EDIT oczywiście zalinkowałeś Baadera a nie Bressera - poprawiłem posta.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Ci to w czymś pomoże, to mogę podzielić się moim rozwiązaniem.

 

Oprócz optycznego szukacza, jako "wspomagacz" do szybkiego nakierowania teleskopu na cel zastosowałem zielony laser. Rozwiązanie takie ma tę ogromną przewagę nad każdym szukaczem, również typu Red Dot, że pozwala na ustawienie teleskopu bez potrzeby schylania się, co w przypadku celowania w okolice zenitu jest bardzo wygodne.

Oczywiście z tradycyjnego szukacza nie mam zamiaru rezygnować, tym bardziej, że w SW 9 x 50 widać naprawdę dużo.

Ponieważ laser służy mi nie tylko jako szukacz, więc jego mocowanie skonstruowałem tak, by móc go szybko wyjąc i ponownie zamontować, bez konieczności każdorazowej kolimacji.

Montaż ATM został wykonany z kątownika aluminiowego 25 x 30 x 1,5 o długości 17,5 cm i dwóch plastikowych uchwytów do rur Ø 25 które wewnątrz wykleiłem samoprzylepnym welurem (pozostało mi kawałek po wyczernianiu tuby) Welur pozwolił na dopasowanie średnicy lasera do średnicy uchwytów, a dodatkowo dobrze przytrzymuje laser w uchwytach. Kątownik zamocowałem dwoma nakrętkami motylkowymi M5 do śrub zaciskowych obejm, dzięki temu obyło się bez ingerencji w konstrukcję teleskopu. Mocowanie lasera jest skolimowane z osią teleskopu, więc po wyjęciu i ponownym włożeniu lasera, równoległość osi zostaje zachowana. Ewentualne drobne poprawki mogę wprowadzić na szybko dzięki temu, że wiązka lasera nie jest idealnie równoległa do osi jego obudowy, a więc wystarczy lekki obrót lasera w uchwycie i już wszystko działa jak trzeba.

 

A wszystko to wygląd tak:

 

SAM_2402.jpg

SAM_2405.jpg

Edytowane przez Koziołrogacz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie taki szukacz jak w twoim zdjeciu widac bym z chcęcia kupił o takie cos mi chodzi.

Nowy w sklepie to koszt ok. 200 zł. Na giełdach bywają w cenie 100 - 120 zł. Jeśli chcesz zaoszczędzić, to warto uzbroić się cierpliwość i wertować ogłoszenia.

Mój kupiłem w cenie 100 zł w stanie sklepowym. Jeśli chodzi o właściwości tego szukacza, to obraz w nim jest na tyle jasny, że widać sporo M-ek, a krzyż celowniczy jest widoczny nawet na tle ciemnego nieba. Głębia ostrości na tyle duża, że ostrość wystarczy ustawić raz i nie trzeba poprawiać zarówno przy obserwacjach kosmosu, jak i obiektów ziemskich.

Oczywiście są też wady. Choć pole widzenia jest duże, to przy brzegu daje się we znaki koma - gwiazdy są mocno "przecinkowate". Wyczernienie tubusu niezłe, ale tuleja okularu lśni wewnątrz jak powierzchnia lodowiska. Oczywiście to tylko szukacz, więc można na te mankamenty przymknąć oko, ale tą tuleją okularu pewnie kiedyś w przypływie natchnienia się zajmę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.