Skocz do zawartości

Okular lantanowy Astrokrak SWA 23mm / 68o 2” – kolekcjonerski rarytas, prawdziwy biały kruk


jutomi

Rekomendowane odpowiedzi

Wystawiam na sprzedaż jeden ze swoich ulubionych okularów - okular lantanowy Astrokrak SWA 23mm / 68o 2” – kolekcjonerski rarytas, prawdziwy biały kruk. :yes:

3.JPG

4.JPG

5.JPG

 

Na początku kilka zdań przemyśleń. Od jakiegoś czasu zastanawiam się, czy oryginalne, unikalne, mające ciekawą historię instrumenty astro na naszym krajowym rynku mają z jakiegoś powodu szansę, żeby stać się obiektami kolekcjonerskimi i w konsekwencji, żeby ich cena zaczęła rosnąć, a nie żeby były upłynniane jako wiekowe przeżytki za ułamek ich pierwotnej wartości. Zdaję sobie sprawę, że krajowy rynek astro jest dosyć świeży, płytki i nie ma własnych wyrobów z wieloletnią tradycją i najwyższą światową jakością, oraz że chyba nikt swoich astro zakupów nie traktuje jako lokaty kapitału. Z drugiej strony patrząc np. na powstające w krótkich seriach lub pojedynczych egzemplarzach krajowe Taurusy, Columbusy czy Pablitusy o jakości dużo wyższej niż masowy sprzęt z Dalekiego Wschodu myślę, że za jakiś czas dobrze zachowane egzemplarze, z ciekawą przeszłością, mają szansę stać się kolekcjonerskimi perełkami.

 

Postanowiłem więc zrobić praktyczny eksperyment (byś może narażając się na śmieszność) i wystawić na sprzedaż okular lantanowy produkcji Astrokrak, SWA 23mm / 68o. Okulary z tej serii nie są oczywiście tak poszukiwane ani legendarne jak np. Zeiss Abbe Orto, ale mają kilka niezaprzeczalnych zalet.

 

Historia tej krótkiej serii okularów: powstały w drugiej połowie lat 90-tych ubiegłego wieku, szkła z wyprzedaży mienia powojskowego, nałożone nowe warstwy MC, montaż i obudowa w całości produkcji Astrokrak. Mają białą, malowaną proszkowo górę i odkręcany aluminiowy dół. Powstało ich zaledwie 25 sztuk. :icon_eek:

 

Sprzedawany przeze mnie okular jest więc pełnoletni. Odkupiłem go w 2005 roku od legendarnego duetu Astronocy. W komplecie z okularem jest dedykowane, oryginalne, idealnie dopasowane pudełko – osobiście wykonane przez Marvaza. :Loveit:

1.JPG

 

Trochę danych technicznych:

Ogniskowa: ~23mm

Pole widzenia: ~68° (pierwotnie był określany jako 25mm/65o ale po dokładniejszych pomiarach okazało się, że ma 23,3mm i pole wg mnie pod 70 o)

LER: ~15mm

Waga: 265g ( to najlżejszy i najporęczniejszy okular 2-calowy jaki miałem)

Gwint filtrowy: 2”

Budowa: okular 5-elementowy

Muszla oczna: zintegrowana z obudową – brak wywijanej gumowej

Ogniskowanie: ostrzy w wyciągu najdalej ze wszystkich okularów jakie kiedykolwiek miałem w rękach, w niektórych sytuacjach to duża zaleta.

 

Stan okularu:

Widoczny na zdjęciach. Optyka w idealnym stanie, zero rysek lub wyszczerbień na szkłach. Na tulejce minimalne ryski – przez te osiemnaście lat okular już w niejednym wyciągu siedział...

 

W skład zestawu wchodzą:

Okular

Oryginalne pudełko

2.JPG

 

Współpraca z teleskopami:

Teleskopy wolniejsze niż f/8 – ostre prawie całe pole widzenia

Teleskopy f/6 – f/8 – ostre 80-90% pola widzenia,

Teleskopy f/4,8– f/6 - ostre 70-80% pola widzenia,

 

Generalnie okular był wielokrotnie oceniany jako „zamiennik LVW 22mm” lub „niewiele ustępujący LVW 22mm”.

 

Kilka entuzjastycznych relacji z obserwacji duetu Astronocy: http://www.astronoce.pl/obserwacje.php?id=11; http://www.astronoce.pl/obserwacje.php?id=15

 

Cena zakupu sprzed 11 lat nawet uchowała się w archiwum: http://astropolis.pl/topic/8554-astronoce-sie-sprzedaj/ - 450zł, czyli 60% ceny nowego LVW 22mm w 2005 roku (lub 19% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w 2005 roku).

 

Ja chciałbym za niego 60% aktualnej ceny nowego LVW 22mm (lub 14% aktualnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia), czyli 600zł.

 

Być może to jeszcze za wcześnie, żeby okular ten osiągnął wartość kolekcjonerską. Ale to okular niepowtarzalny, z bardzo krótkiej serii, z ciekawą historią i produkcji krajowej. ^_^

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.