Jump to content

Tania alternatywa dla astro kamer - kamery ATIK


Mirek Krasnowski
 Share

Recommended Posts

W Jodłowie mieliśmy okazję podziwiac co Heniek zrobił z Vesty tzn Vesty w jego kamerze jest już niewiele. Liczyliśmy, że koszt takiej kamery jaka wykonał Heniek to około 1000zł (materiały). Spekulowaliśmy także na temat tego jakie by było zapotrzebowanie na coś takiego w kraju. Na rynku są podobne kamery do tego co zrobił Heniek oto link. Co o tym sądzicie?

 

http://www.atik-instruments.com/

Link to comment
Share on other sites

Ja byłem bardzo zainteresowany kupnem takiego wynalazku. Ale cena, około 2600 pln (w dalekohledach.cz) troszkę mnie zniechęciła. Gdyby były choć chłodzone peltierem - a tu tylko powietrze. 1200 pln za chłodzona powietrzem, 1500 pln za chłodzoną peltierem - to była by cena w sam raz dla mnie.

Próbuję sobie przypomniec adres strony gościa z portugalii, który robi fantastyczne fotosy DS kamerką ATIK...

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Nawet tam jeszcze nie dostępną, dealer Meade skierował mnie do Niemiec a w Europie też jej brak i zapowiadaja ją tutaj na święta w realnej sprzedaży :roll: :shock:

Link to comment
Share on other sites

Mirek: gdzies na necie (apropos PAVO) czytalem ze w stanach sa dostepne kamery przemyslowe o rzad wielkosci czulsze niz te mintrony ktorych uzywamy (cena tych czulszych jest podoba). Do PL nikt ich nie sprowadza z powodu braku zainteresowanych kupnem. Cos slyszales na ten temat czy to plotki?

Link to comment
Share on other sites

Wszystkie kamery mają podobną czułość lub minimalne oświetlenie wszystko zależy co firma podaje. Minimalne oświetlenie wyraża sie mniejszą cyfrą od czułości i często ludzie mylą te dwa parametry. Zasada jest jedna należy kamery porównac w tych samych warunkach. Ostatnio mieliśmy np. partię kamer Mintrona innej serii, które są zdecydowanie mniej czułe. Jednoczesnie Siemens wypuścił nową linię kamer, które po testach wychodzą czulsze niż Mintron. Na koniec najciekawsze Mintron podaje minimalne oświetlenie 0,05 luxa, a Siemens 0,1 luxa. Od dłuższego czasu nie wieżę w żadne parametry podawane przez firmy.

 

Nie wiem jakiej serii wy dostaliście kamerę Mintrona ale jeżeli jest to ta seria o słabej czułości to będziemy je wymieniać na Siemensa tylko musze się zastanowić jak to formalnie zrobić. Jutro podam Ci numer serii a ty sprawdzisz u siebie na kamerze. OK?

Link to comment
Share on other sites

a ja coś czuje że kamerki czułość podają z ich oryginalnymi obiektywami.

 

i stąd np. ToUcam pro 740k ma 1lux (z f/2) a 750k ma 2lux (z obiektywikiem f/3)

 

a pozatym wynalazek meade to jednak wieksze pixele i aż 16bit na kanał i USB 2.0 oraz podgląd 5fps bez kompresji !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

W internetowych zabawkach podaje się oczywiście "czułość" z obiektywem. W przypadku profesjonalnych kamer przemysłowych porządna firma podaje w jakich warunkach była ta "czułość" pomierzona (np. 0,1 lux F1.2, AGC ON, 50IRE), dziadowska firma podaje tylko liczbę wyrażoną w luxach i nic więcej nie wiadomo.Tzn pośrednio wiadomo.

 

Co do kamerki Meade to jej podstawową zaletą jest to, że nie jest to zadna przeróbka tylko gotowy wyrób o przyzwoitych parametrach (przynajmniej tak deklaruje producent) jeżeli jest tak dobra jak napisali to wymiecie z rynku wszelkie przeróbki kamer internetowych.

Link to comment
Share on other sites

 • 4 weeks later...

Założyłem sobie,że pomijam parametry obudowy i chłodzenia(są na to metody). Natomiast ciekawi mnie czy ktos testowal veste i 740 ? I jakie były tego wyniki.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 56 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.