Skocz do zawartości

Pytanie o MT800 Soligor


Tomasz

Rekomendowane odpowiedzi

Chcę kupić w Astrokraku MT 800. Będzie to mój pierwszy teleskop. Mam pytanie: Czy ten teleskop jest na tyle uniwersalny, aby się dało obserwować planety i inne obiekty? Czy ktoś posiada taki teleskop i może podzielić się spostrzeżeniami z jego użytkowania?

 

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak za tę cenę jest to b. przyzwoity sprzęt. Mogę Ci go spokojnie polecić do obserwacji DS-ów. Obserwowałem w nim planety i nie wyglądały wcale tak najgorzej. Oczywiście ten model ma swoje wady i zalety, ale sądząc z popularności jaką cieszy się w Astrokraku będzie to chyba udany zakup. Zresztą 20 cm lustra na pewno zapewni Ci wiele wrażeń na na bardzo długo 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten model od końca lutego.

Widziałem nim już 49 obiektów M, nie licząc NGC, które oglądałem wcześniej tylko na obrazkach.

Najsłabszą galaktykę jaką widziałem to była NGC3371 przy M105.

Według CdC 10.9m.

Być może da się dostrzeć słabsze ale do tego potrzebne jest czarne niebo, którego brak mi w promieniu 20 km.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Bardziej uniwersalnym narzędziem wydaje mi sie osobiście model MT-750 bo ma F/5 i przy średnicy 150mm jest mniej podatny na turbulencje atmosferyczne.

Jednakże MT-800 da lepszy wypas przy obserwowaniu mgławic, komet i galaktyk.

Może lepiej kupić mniejszy model ale z lepszym kompletem okularów a to do obserwacji planetarnych bardzo ważne !!!

I tak sam musisz podjąć decyzję w tej kwestii, my możemy tylko doradzać lub proponować a teleskopem będziesz obserwował Ty i o tym przy decyzji zakupu warto pamiętać !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.