Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop do 3500zł. Nie ma kompromisów ale...


lukibse

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Na forum to pierwszy post ale czytam od dłuższego czasu, kształcę się, poznaje niebo, focę statywowo, nauczyłem się ogarniać co nieco DSS, PS itepe itede, generalnie jakieś pojęcie już mam.

Zbliża się zakup pierwszego teleskopu.

Niebo to 10km na południe od Piaseczna pod Warszawą ale ze względu na las będę z telepem ruszał jeszcze kawałek dalej w pola :). Miejscówka obserwacyjna to: http://www.lightpollutionmap.info/#zoom=13&lat=6789724.74583&lon=2340872.21914&layers=B0TFFFFTT

I ewentualnie Kampinos bądź okolice Mszczonowa (wg mapy ciemnica, w Kampinosie miejscówke mam sprawdzoną). plus okazjonalne wyjazdy w ciemne miejsca (w tym roku w sierpniu 4 dni w bieszczadach w okresie maksimum perseidów)

Na początku myślałem tylko o wizualu i kupnie jakiejś synty (10") na dobsonie. Jakoś mi przeszło. Chciałbym coś tam pofocić (nie oczekuje nie wiadomo jakich efektów) swoją lustrzanką Sony Alpha A390, w przyszłości rozważam zakup jakiejś kamerki ccd do np planet. Chciałbym pogodzić (WIEM, NIE MA KOMPROMISÓW) w jakimś chociaż niskim stopniu wizual i budżetowe astrofoto. Powiedzmy że telep będzie w 70% do wizualu i 30% do focenia (w tym focenie na piggybacku z obiektywem szerokokątnym).

Wytypowałem pare sztuk o których czytam że tuba jest za duża pod montaż i montaż pod te tube to jest minimum z minimum. Czemu te? Ano mieszczą się cenowo i wydają się całkiem rozsądne. Czemu upieram się przy dużej tubie na takim montażu - ano bo to będzie głównie wizual, a chyba coś tam już pofotografuje (przegladałem zdjęcia na astrobin i astroexpo i coś tam już można z tym zdziałać), stąd zrezygnowalem z większej tuby na dobsonie - taki tam "kompromis"

http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1801&lunety=Teleskop_Messier_NT-203_203/1000_EXOS_EQ-5

lub

http://www.teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-N-200-200/1000-EQ-5-(BKP2001EQ5)-teleskopy-1391.html

lub

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_34&products_id=2481&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_N-200/1000_(BKP200/1000)_OTAW_Dual_Speed_na_monta%BFu_EQ-5

 

ewentualnie i nie wiem czy to nie będzie najlepszy wybór

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_34&products_id=1921&lunety=Teleskop_Bresser_PN-203_203/800_EXOS_EQ-5

teraz pytanie czym tak naprawdę się różnią oprócz ceny (mówie o pierwszych trzech). to raz. dwa czy to dobry wybór. trzy jeśli sky watcher to czemu jeśli bresser to czemu? no i czy w ogóle to dobry wybór za te pieniądze. i czemu teoretycznie na stronie teleskopów bresser wg nich bardziej nadaje sie do astro niż sky watcher (nie jest to w żaden sposób uargumentowane na stronie a róznią się jedną "gwiazdką" na plus dla bressera).

A skłaniam się bardziej ku sky watcherowi ze względu na to że w cenie bressera do niego będą mógł dokupić lunetke biegunową i napęd w jednej osi. A no i czy przypadkiem nie jest tak że ciężej dostać akcesoria do Bressera który jest mniej popularny?

 

Prosze o opinie, dzięki :)

Edytowane przez lukibse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Łukasz.

Jeżeli myślisz też o fotkach to celuj raczej w montaz eq niż dobson.

Bardzo przydatny jest wyciag z mikroruchami 1:10.

Do wizuala proponuję jasne teleskopy, z ogniskowa nie większą niż 1m.

Z montażem klasy eq5 i teleskopem 8" będzie ciężko uzyskać zadowalająco długie czasy ekspozycji z punktowym gwiazdami.

 

Sprawdzaj giełdę tu u na sąsiednich forach, może trafić się fajny sprzęt na satysfakcjonująca kwotę.

 

Czy wcześniej miałeś już jakiś teleskop?

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym że nie połączysz astrofotografii z obserwacjami wizualnymi na niskim budżecie. Można kupić coś pod obserwacje wizualne i potem zapłacić jeszcze więcej by dojść do zestawu astrofotograficznego, ale to wymaga kolejnych kompromisów, czy wyboru droższych, lepszych elementów zestawu.

 

Duże Newtony 8" i więcej na tych lekkich montażach będą się strasznie trząść i będą co najwyżej do obserwacji wizualnych. Planety da się z nich fotografować mając napęd, motofocuser i zero wiatru (choć lepszy montaż i tak by pomógł). Co do piggyback - lustrzanka z obiektywem tak, ale bez teleskopu bo jest niepotrzebny i za duży jak na taki montaż. Lustrzankę można zamontować zamiast teleskopu i taki "lekki' montaż da wtedy radę. Astrofotografia DS z teleskopem to już "zupełnie" inny sprzęt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.