Skocz do zawartości

Pierwszy poważniejszy sprzęt do astrofotografii


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

W ostatnim czasie przyszłość (czyt. najbliższe 12 miesięcy) astrofoto myślałem ciągle pod kątem Virtuoso, dlatego myślałem o zakupie nieco większego teleobiektywu, wybór poszedł na Samyanga 500mm f/6.3. Ale z powodu multum różnych możliwości, zrezygnowałem i kieruję się o pomoc do Was.

 

Obecnie mój sprzęt składa się z:

- GSO 8" z korektorem komy MPCC Mark III i kolimatorem laserowym na EQ3 bez napędu (badziewny montaż, nie wyobrażam sobie iść z nim dalej); dodam, że w rzeczywistości jest to MT-800, ale czytaj jako GSO 8" (bo tamten jest tak stary, że pewnie niewiele o takim wie)

- dwa Barlowy: GSO 2.5x 1.25" i Meade TeleXtender 5x 1.25"

- MAK 127 w wersji 2"

- Canon EOS 60D (przebieg ok 70.000)

- obiektyw 70-300mm f/4.0-5.6 (który za parę dni zostanie sprzedany)

- Sky-Watcher Virtuoso z nowym metalowym dovetailem (kosztował 1/3 ceny samego Virtuoso)

- kitowy obiektyw 18-55mm f/3.5-5.6, Fujinon 1.8/55 na M42, Pentacon 4/200 na M42

- filtr Baader O-III CCD narrowband 1.25"

 

Ale planuję zrobić upgrade poprzez sprzedaż aktualnego sprzętu. Biorąc pod uwagę dość kiepskie prowadzenie Virtuoso przy długich ogniskowych (metalowy dovetail nie pomógł za bardzo, zminimalizowałem tylko problem z wiatrem), więc wolałbym iść już w innym kierunku. Moja sugestia to sprzedaż MAKa 127, montaż EQ3 Soligora i SW Virtuoso. Dysponowałbym wtedy kwotą około 3.500 złotych.

 

Najważniejsze też podać, jakie są oczekiwania i możliwości. Mieszkam na obrzeżach Suwałk, skąd na małym polu obok mam niebo z zasięgiem około 6.0 mag mając łunę na północnym-wschodzie. Zachód i południe wyglądają całkiem ładnie. Czasem będę w stanie jechał samochodem kilka kilometrów za miasto. Mam mniej więcej stałą miejscówkę około 5km na zachód (często jeździłem rowerem w ubiegłym roku), skąd mam zasięg około 6.5 mag. Łuna miejska jest widoczna tylko na wschodzie, ale mimo to, M31 po tamtej stronie była widoczna na wprost gołym okiem (wys. 20 stopni). Południe: 30 km dalej Augustów. Południowy-zachód: 20 km do Ełku. Północ i zachód czysto. Miejscówka więc jest w porządku.

 

Praktycznie mało interesuje mnie wizual, dlatego obserwacje ograniczają się raczej do samej lornetki. Dlatego sprzęt kieruję tylko i wyłącznie pod kątem astrofoto. Interesują mnie obiekty DS i byłoby świetnie, gdybym mógł pofocić coś z planet. Obecnie fotografuję planety z MAKa 127 i wychodziło lepiej niż z GSO 8". Ale to dlatego, że praktycznie nigdy nie udało się poprawnie współpracować z GSO 8" + Barlow. Stąd 1500mm wygrywało obrazami nad 800mm.

 

Ale do rzeczy, interesują mnie DSy głównie w średniej skali (400-600mm) oraz fotometria. Szerokie kadry (50-200mm) również, ale bardziej w średniej. Mając 3.500 złotych, chciałbym zakupić odpowiedni sprzęt, aby focić jeszcze w te wakacje (czyli do czerwca). Stąd wiem, że więcej nie dam rady uzbierać. Co sugerujecie zakupić za tę kwotę?

 

Moją sugestią jest H-EQ5 + TS 70/420 2" do DSów, a GSO 8" byłby okazyjnie pod kątem planet i fotometrii słabszych gwiazd do czasu naświetlania 30s (większe lustro = większy zasięg). Dłuższego czasu nie oczekuję, będzie to wystarczająco dużo dla mnie. Na razie będzie też bez guidingu, to dopiero najwcześniej rok. O ile połapię się z zakupami, bo może dopiero w 2018.

 

A tak, sprzęt używany wchodzi w grę. Pod warunkiem, że będzie warto. Tuby jak najbardziej, zależy jak montaże. W dodatku, czy szukać wtedy wersji SynTrek czy SynScan?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest dobry wybór. Przemyśl też sprawę jakiegoś quadrupletu np. TS 65Q...masz spokój z korektorem, ogniskowa pasuje..

Jeśli zawsze masz zamiar pracować z komputerem bierz SynTrek, jeśli bez Sybscan.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praca z laptopem nie będzie stanowiła problemu. TS 65/420 to dość ciekawy sprzęt, ale wątpliwy nieco, jeśli chodzi o budżet. Do tego dojdzie zasilanie itp. i wyjdzie, że całość będzie kosztowała nieco ponad 4.000 zł.

 

PS: Zapomniałem dodać, że w tym budżecie zawarłem stan już po sprzedaży filtra Baadera O-III.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zakupy rozpoczniemy po tranzycie Merkurego. Na ten mam już przygotowany zestaw składający się z MAKa, Virtuoso i filtra. Więc po tym zaraz będę w stanie wystawić trzy rzeczy naraz. Na początku maja dodam wstępne ogłoszenie o poszukiwanym HEQ5, popracuję z krótkoogniskowymi obiektywami (np. 4/200) oraz GSO 8" i w ciągu kilku(nastu) tygodni postaram się dopaść TSa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.