Jump to content

Noc na Cyrli...


antyqjon
 Share

Recommended Posts

W sobotę wyjechałem na dwa dni w góry, konkretnie na Cyrlę w Beskidzie Sądeckim. To bardzo sympatyczne prywatne schronisko, położone ok. 1,5 godziny drogi od Rytra na szlaku czerwonym. Gospodarzą tam dawni dzierżawcy schroniska na Hali Łabowskiej - kto próbował tam kiedykolwiek kiełbasy po łabowsku czy szarlotki, ten wie, co to znaczy dobre jedzonko :) A teraz to przepyszne żarełko przeszło razem z właścicielami na Cyrlę. Nocleg jest taniutki - 10 złotych za noc od osoby.

 

Ale największą astronomiczną zaletą jest świetne nocne niebo. Widok z polany jest na wschód, południe i zachód, od północy jest ograniczony do jakiś 20 stopni nad horyzontem. Łuna od Nowego Sącza jest prawie niezauważalna. Tamtej nocy (18/19 września) niebo miało ok. 4, może nawet trzy stopnie w skali Bortle'a, a zasięg gołym okiem wynosił 6.4 mag. W mojej badziewiastej, rubinkowej lornetce 12x60 zasięg był ok. 10.4 mag. w zenicie. Teraz pora napisać, co tam widziałem :)

 

Jeszcze za dnia wykonałem projekcję Słońca na ekran z kartki papieru przez lornetkę. Widoczne były 2 grupy plam. Projekcja wzbudziła zainteresowanie kilku turystów - przechodniów (pojawiło się też pytanie, czy to jest Wenus ;)). Potem obserwowałem w lornetce przelatujące samoloty, m.in. przeleciał mi chyba jakiś wojskowy transportowiec.

 

O godzinie 19:05 zacząłem wieczór obserwacyjny moim tradycyjnym testem jasności nieba - czy widać już Wegę. Owszem, już było ją widać, a w lornetce już łapałem gwiazdki 3.8 mag. Potem o 19:25 obserwowałem ISS w pięknej koniunkcji z Arkturem. Przeszła ok. 30' obok niego jako obiekt podobnej jasności i koloru. 19:50 - po raz pierwszy widzę Drogę Mleczną w lecie przed godziną 20. Jeszcze się dobrze nie ściemniło, a ja lornetkuję sobie Wielką Niedźwiedzicę. Patrzę poniżej eta UMa i widzę jakąś wydłużoną mgiełkę. Myślę sobie, pewnie któraś z tegorocznych komet. Dosłownie przed chwilą sprawdziłem w CdC - M51 + NGC 5195!!! W życiu nie myślałem, że zobaczę je w tej lornetce. Potem rzut oka na M81, którą z miasta czasem zauważałem. A teraz świetnie mieści się w polu widzenia razem z Cygarem M82 i gwiazdkami ok. 9 mag.

 

Później, gdy już dobrze się ściemniło, patrzę na lewo od Mizara i trochę do góry i też jakaś mgiełka majaczy. Naszkicowałem jej otoczenie w zeszycie, znów przed chwilą sprawdziłem w CdC - M101! :D Im bardziej się w nią wpatrywałem, tym większa się wydawała, tak jak M33. A skoro o niej mowa... Jej Wielka sąsiadka - M31 była widoczna gołym okiem bez problemów, w lornetce dwie małe towarzyszki również bezproblemowo widoczne, a galaktyka wypełnia niemal całą szerokość pola widzenia. Potem patrzę na M33 - a ta też wielka, chyba ponad 1 stopień średnicy. Ale to nic, później patrzę gołym okiem w tamte rejony, widzę gwiazdkę HD 10348 o jasności 6 mag., a nad nią czasem coś jest, czasem nie ma :) Jestem teraz pewny, że widziałem M33 gołym okiem, aczkolwiek wyraźnie tylko zerkaniem.

 

W końcu oderwałem się od lornetki, położyłem się na ławce i patrzę w niebo, a tam Droga Mleczna od horyzontu do horyzontu! Nawet w czasie zlotu na Kudłaczach takiej nie widziałem. Wyrażnie widoczne gwiezdne chmurki w Tarczy, M24 w Strzelcu, ciemna mgławica na lewo od Deneba. No to biorę lornetkę i patrzę w Tarczę, a tam obok tejże "chmurki" kilka ciemnych mgławic (B95, B97, B100, B103). Nie mogłem się napatrzyć, jakie niektóre mają fantazyjne kształty. Wniosek - nie tylko to co świeci jest piękne :) Patrzę trochę niżej i mam w jednym polu widzenia M16 i M17. Wydają się dużo większe, rozleglejsze niż obserwowane z miasta. Jeszcze niżej kieruję lornetkę... i już rozumiem, dlaczego M24 nazywa się "star cloud". Z miasta widziałem w niej tylko układ kilkudziesięciu jaśniejszych gwiazdek. A to jest rzeczywiście wielka chmura! Sąsiednie M-ki (8, 20, 22, 23, 25, 28) nie dorównują jej pod względem wrażenia, jakie robi oglądana w lornetce. Chociaż M22 to piękna i bardzo jasna kulka. Była ona widoczna gołym okiem, także M20 dało się spokojnie przyuważyć.

 

Potem przyszedł czas na wyżej położone M-ki. M27 całkiem ładna, widzę koło niej gwiazdy około 10.2 mag. M57 widoczna jako gwiazdka 9 mag. M13 i M92 właściwie bez komentarza - wypalają siatkówkę :) M56 i M71 bez żadnego problemu wyraźnie rysujące się na czarnym tle. Super jest Wieszak również wypełniający pole widzenia. M15 to też jedna z moich ulubionych kulek. Nie chcę teraz kłamać, ale wydaje mi się, że widziałem fragment Cirrusa (czy w ogóle da się go zobaczyć w lornetce???) jako widoczny kątem oka wąziutki paseczek przy 52 Cygni.

 

Niestety nie miałem mapek, żeby odszukać M-ki w Koziorożcu i Wodniku (poza M2, którą dobrze znam), następnym razem poszukam jeszcze NGC 7293 - Helix. Na koniec obserwacji rozejrzałem się jeszcze raz gołym okiem - potwierdziłem obserwację M33, popatrzyłem na M13 i M92 (ta już z trudem), obejrzałem w lornetce Plejady, na Oriona nie chciało mi się już czekać :P

 

Tyle relacji, pozdrawiam :)

 

Aha, jakby ktoś kiedyś jechał na Cyrlę w celach obserwacyjnych, to niech da mi znać, chętnie się wybiorę :)

Link to comment
Share on other sites

Witam!

 

Tak sie sklada ze bylem w sobote prawie w tym samym miejscu co Ty Antyqujon ;D

Ciekawy zbieg okolicznosci :)

 

Miejsce to Mapka z Pilota

 

Nie ukrywam ze bylem zaskoczony bardzo dobra widocznoscią w zenicie siegajaca LMNE=6,95-7,04 ok 21-22UT (Obszary do wyznaczania widoczności granicznej ) co powdowalo ze M31,M33 byly widoczne okiem nieuzbrojonym, a zarys drogi mlecznej byl widoczny od horyzontu po horyzont.

Ciekawostka bylo tez to ze naliczylem az 16 gwiazd w Plejadach (golym okiem) gdzie byly one na ok 30-40stopniach nad horyzontem.

Tak dobra widocznosc zachecila mnie do "lornetkowania" nieba po ktorym mam teraz niedosyt...

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Wiktu i opierunku u Ciotki i Jacka nie musisz zachwalać znam je doskonale z autopsji, mniam :glodny: , napisz lepiej czy jest tam dojazd osobowym autem ze sprzętem bo to potencjalnie piękne miejsce wypadowo obserwacyjne o podobnym astroklimacie do Hali Łabowskiej na której obserwowałem już zimą wielokrotnie :salu:

Z tego co pamiętam ze szlaku to niedaleko są mieszkalne zabudowania i droga powinna być lepsza niż na Łabowską :roll:

Link to comment
Share on other sites

Tak sie sklada ze bylem w sobote prawie w tym samym miejscu co Ty Antyqujon ;D  

 

Hehe, w końcu to jedno z najbliższych górskich miejsc obserwacyjnych dla Tarnowa. A przez Wolę Krogulecką to ja wtedy szedłem na Cyrlę :) Niebieskim szlakiem z Barcic, przez Głęboki Jar na Makowicę, a potem czerwonym do schroniska.

 

napisz lepiej czy jest tam dojazd osobowym autem ze sprzętem bo to potencjalnie piękne miejsce wypadowo obserwacyjne o podobnym astroklimacie do Hali Łabowskiej na której obserwowałem już zimą wielokrotnie :salu:

 

Chyba da się dojechać drogą z Życzanowa (Rzyczanowa, spotkałem dwie wersje pisowni), a w sobotę był tam akurat rajd samochodów terenowych - kilkanaście LandCruiserów w jednym miejscu i czasie, piękny widok 8) Ale zwykłe samochody też tam dojeżdżają, z tego co Jacek mówił.

Link to comment
Share on other sites

Tak sie sklada ze bylem w sobote prawie w tym samym miejscu co Ty Antyqujon ;D  

 

Hehe, w końcu to jedno z najbliższych górskich miejsc obserwacyjnych dla Tarnowa. A przez Wolę Krogulecką to ja wtedy szedłem na Cyrlę :) Niebieskim szlakiem z Barcic, przez Głęboki Jar na Makowicę, a potem czerwonym do schroniska.

 

Wg mnie sa blizsze dla Tarnowa miejsca o dosc dobrej widocznosci :

Fragmenty postu na bratnim forum ;

 

Miejsca w okolicach Tarnowa

 

(...)

1) Gora Jamna: (ok40km SWS od Tarnowa)

http://www.pilot.pl/index.php3?z_city_id=0...4&info=&lang=pl

2) Gora Wal (nieco blizej i niestety z mala luna od Tarnowa)

http://www.pilot.pl/index.php3?z_city_id=1...olrzedne=?33,63

 

Ostatnio tez przed wyjazdem na Zlot AstroForum w Bieszczady wraz z Regulusem objechalismy wiekszosc "czarnych dziur" od rejonu Krynicy po Bieszczady.

Szukalismy miejsca krore spelni takie kryteria jak mozliwosc dojazdu samochodem ze sprzetem, w miare odsloniety pelny horyzont (lasy niestety do takich celow sie nie nadaja) i oczywiscie jak najmniejsza ilosc swiatel.

 

Wg nas dobrymi miejcami sa:

1) Ropki (wies bez pradu) http://www.pilot.pl/index.php3?z_city_id=4...polrzedne=?49,8

2) Wolowiec http://www.pilot.pl/index.php3?z_city_id=0...lrzedne=?126,52

3) Nieznajowa (widzialem 2 domy i tez bez pradu) http://www.pilot.pl/index.php3?z_city_id=3...lrzedne=?100,12

4) Zurowa (to najblizej nas) http://www.pilot.pl/index.php3?z_city_id=1...olrzedne=?97,61

(...)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 56 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.