Skocz do zawartości

Montaż paralaktyczny EQ-2


Maciek7373

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Wcześniej pisałem z pytaniami o ustawianie takiego montażu, jako początkujący w tym temacie.

Dzięki wyrozumiałości niektórych forumowiczów, temat ogarnąłem w stopniu podstawowym. Teraz kilka innych pytań, które pewnie pozwolą wielu początkującym, bliżej poznać właściwości tego sprzętu.

9980fcd8cf81093b16226b7bd42adb3f.jpg

Czy według podziałek DE i RA można odnaleźć na niebie obiekt którego znamy pozycję na przykład z programu "stellarium"? Czy może te podziałki nijak mają się do rzeczywistości?

f553acbe8aac218c88bbd02d5f375da8.jpg

0f9b7a0bf6d944af8fac4e51930a0608.jpg

Zauważyć można że podziałek tych nie można przestawić.

Znalazłem pewne informacje tutaj:

http://astropolis.pl/topic/37443-montaz-eq2-do-czego-to-sluzy/

Tyle że nie doczytałem się tego[emoji15] .

 

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że w punktach, ale tak będzie się poźniej najlepiej dyskutować :)

 

1. To jest montaż "asrtro 3", można by rzec takie EQ2,5... Niemniej jednak te podziałki występują na chyba wszystkich EQ

2. Podziałki sa ruchome - może ciężko chodzą, ale się obracają - złap za sam pierścień podziałki i obracaj

3. Zacznijmy od deklinacji - ta podziałka przy przeciwwadze (o mniejszej średnicy)

Zobacz rysunek:

radec_declination.gif

 

Jeśli montaż wypoziomujesz i ustawisz na Polarną (lub ustawisz w osi pn-pd oraz ustawisz swoją szerokość geograficzną), To poluzuj zaciski obydwu osi i tubę teleskopu skieruj dokładnie na wschód. Na podziłce deklinacji ustaw wtedy "0".

4. Gwiazdy zatacząją kręgi na niebie i wschodzą (oraz zachodzą po drugiej stronie ;) ) zawsze! w tym samym miejscu na widnokręgu i zawsze! maja tę sama deklinację niezależnie od pory roku. Bardzo ważne aby to zrozumieć.

5. Gwiazda wschodząca dokładnie na wschodzie bedzie miała deklinację "0" Zobacz np. Mintakę https://pl.wikipedia.org/wiki/Mintaka

6. Jeśli chcesz odnaleźć gwiazdę majacą deklinacje np 10 stopni, to ustawiasz tubę teleskopu na osi deklinacji na wartośc "1" (zależy od montażu - na innych może być "10") - wówczas odnajdziesz krąg, który zataczają wszystkie gwiazdy mające taka deklinację. Oczwiście już nie ruszając popdziałką tylko tubą. Podziałkę masz już ustawina w pkt.5

 

PS Bardzo doceniam, że jesteś taki dociekliwy :) Pytaj smiało. Jak ja nie bedę wiedział, to inni dopowiedzą i też się przy okazji czegoś nauczę ;) Ja tego nie używam, ale może jest ktoś komu to jest pomocne. Kiedys tam cos kombinowałem jak chciałem odnaleźć kwazara, ale od kiedy ktoś napisał, że obiekty odszukuje sie obydwoma otwartymi oczami nawet przez szukacz, który pokazuje obraz odwrócony, to nie mam już problemów z odnajdywaniem obiektów. :)

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz już chyba wszystko jasne, pobawię się przy najbliższej okazji (pewnie jeszcze dzisiaj).

Inne pytanie, na które już częściowo odpowiedziałaś. W jaki sposób odszukać obiekt którego nie widać (rzecz jasna nie uzbrojonym okiem, ani lornetką)? Czy wstępnie ustawić teleskop, w miejsce w którym spodziewamy się dostrzec interesujący nas obiekt, a następnie liczyć na łud szczęścia, że uda się namierzyć interesujący w/w obiekt? Może to kwestia wprawy? próbowałem dla tego pytam.

 

 

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw wycelowuję szukaczem i okiem nieuzbrojonym. Wycelowuję na podstawie mapek - tak jak piszesz - liczę na łud szczęścia. Jak dojdziesz do wprawy, to szczęscie będzie ci jednak sprzyjało ;) Oczywiście posiłkuje się obiektami widocznymi.
. Zakładam okular (już wcześniej) o jak największej ogniskowej i polu widzenia - po prostu taki, który ogarnia największy kawałek nieba. Jak ktoś ma okular zoom, to nawet łatwiej... Potem zakładam okular o krótszej ogniskowej, jak chcę np. rozdzielić jakąś gwiazdkę. Jak nie widzer w okularze obiektu, to na odblokowanych osiach (czasami jednej z osi) wykonuję lekkie ruchy. Jak złapiesz obiekt to zaciskasz osie i mikroruchem rektascensji podążasz za obiektem.

 

PS

Jak pobawisz sie teleskopem i zauważysz jak te gwiazdy zasuwają po tych okręgach, to wówczas przyjdzie czas na rektascensję obiektu. Problem w zasadzie tkwi w odnalezioniu o danej godzinie, danego dnia, Punktu Barana... ale na razie nie mieszajmy... Zresztą tak jak pisałem - niewielu osobom te podziałki się przydają...

 

EDIT

Każdy pewnie ma swoje sposoby na wyszukiwanie obiektu i ustawianie EQ - tak więc miło by było aby także inni się wypowiedzieli. Lubię eksperymentować. ;)

 

EDIT2

Zapomniałem o justowaniu szkacza - najlepiej zrobić to sobie w dzień. http://astrofotka.pl/?p=824

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwiazdy obserwuję już od dziecka, tyle że wcześniej bez sprzętu. Teraz głównie za pomocą lornetki, a że mam możliwość korzystania z teleskopu, to korzystam. Więc nie mam problemów z ustaleniem drogi obiektów nocnego nieba (nie wszystkich, oczywiście). Chciałbym jeszcze zapytać, wybiegając poza temat: czy zmiana okularu kitowego "no name" na okular o tej samej ogniskowej na markowy droższy da lepszy obraz, pamiętając że, apertura się nie zmienia. Jeszcze jedno Kolega JSC ma u mnie dużego browara[emoji481].

 

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisze tak: warto miec dobre okulary, ale nie zawsze te markowe i najdroższe okazują sie najlepsze do danego teleskopu.

Konkretny okular pasuje do konkretnego teleskopu. Przy teleskopie f13, w zasadzie różnica na pierwszy rzut oka bedzie niewielka, no chyba ze kitowce sa naprawdę złe...

Warto jednak miec dobre okulary ortoskopowe do duzych powiekszeń i okular do małych powiekszeń (w zasadzie, to obojętnie jaki), który nie jest wrażliwy na nieosiowe patrzenie (mnie akurat bardzo denerwuje, jesli okular ma taką przypadłość).

Dobre ortoskopy (Abbe) to Baadera BGO niestety już nie sa produkowane, ale Baadery BCO niewiele im ustępują (ponoc, bo sam nie testowałem), a w niektórych parametrach sa nawet lepsze. Dobre marki ortoskopów to jeszcze np. Takahashi, Asto Huteh, Kokusai Kohki Fujiyama, Antares, UO, no i... Zeiss np. taki :Dhttp://www.apm-telescopes.de/en/eyepieces/less-than-60-fov/orthoscopic/zeiss-astro-eyepiece-10-mm-55-w-25x-10-foc-focusable

Warto tez miec do tego konkretnego teleskopu (o takiej swiatłosile) dobre Kellnery - sa niezrównane w ostrości i transmisji - jeśli są dobre ;) Plossle to raczej do teleskopów o sredniej światłosile ok. f10..f8 (mowimy cały czas o "dużych" * powiększeniach - bo do tego ten teleskop - f13- został stworzony)

 

* Oczywiście "duże powiększenie" to rzecz wzgledna, ale wiadomo chyba o co chodzi ;)


Jeszcze jedno Kolega JSC ma u mnie dużego browara[emoji481].

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

 

 

Przy nadarzającej się okazji przypomnę ;)

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwotnie zamieszczone przez JSC

 

Każdy pewnie ma swoje sposoby na wyszukiwanie obiektu i ustawianie EQ - tak więc miło by było aby także inni się wypowiedzieli. Lubię eksperymentować.

 

Może ktoś chciałby coś dodać?

 

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.