Skocz do zawartości

Montaż uniwersału.


Jendrako

Rekomendowane odpowiedzi

Mirku, Kolega ma jak widzisz zacięcie sprzętowo konstruktorskie i będzie przerabiał, ulepszał, dodawał i wykańczał dla własnej przyjemności majsterkowania a czy na nim kiedyś zawiesi teleskop i popatrzy w niebo to juz myślę zupełnie inna kwestia :roll:

 

Ps. Osobiście podzielam Twoje zdanie i też bym się tego szybko pozbył, dołożył kasę i kupił lepszy montaż z lepszym teleskopem ale nie możemy koledze zabronić czerpania przyjemności z majsterkowania i pompowania kasy w takie wynalazki, możemy co najwyżej go delikatnie ostrzegać na co pozwala nam zdobyte przez lata doświadczenie :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirku, Kolega ma jak widzisz zacięcie sprzętowo konstruktorskie i będzie przerabiał, ulepszał, dodawał i wykańczał dla własnej przyjemności majsterkowania a czy na nim kiedyś zawiesi teleskop i popatrzy w niebo to juz myślę zupełnie inna kwestia  :roll:  

 

Ps. Osobiście podzielam Twoje zdanie i też bym się tego szybko pozbył, dołożył kasę i kupił lepszy montaż z lepszym teleskopem ale nie możemy koledze zabronić czerpania  przyjemności z majsterkowania i pompowania kasy w takie wynalazki, możemy co najwyżej go delikatnie ostrzegać na co pozwala nam zdobyte przez lata  doświadczenie :salu:

Może i faktycznie macie rację. Co prawda nie dysponuje pokaźnymi środkami materialnymi, ale chyba uda sie nazbierać ok. 1000 zł. Ale pewnie za tyle kasy montażu do astrofoto nie kupie? Dodam tylko, że posiadam już bardzo stabilny statyw i brakuje mi "tylko" dobrego montażu. :mrgreen: Oczywiście chodzi mi o astrofoto na piggybacku, a nie w ognisku głównym U.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Decyzja należy oczywiście do Ciebie ale tylko od męskiej decyzji i reflelksu odcięcia łączącej Cie z nim Pępowiny zależy ile jeszcze kasy w ten wynalazek utopisz z własnej i nie przymuszonej woli :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zamiaru pakować w montaż U więcej kasy niż na prąd i elektrody do spawarki... Po prostu na razie szukam jakiejś taniej alternatywy, żeby móc spokojnie prowadzić ogniskową 200 na Piggy Backu przez jakieś, maksymalnie, 20 min. Popełniłem błąd kupując telep firmy U i teraz muszę cierpieć :whip: . Jednak podtrzymuje mnie na duchu myśl, że będę miał coś większego, własnej roboty. O montażu się pomyśli później. Na razie muszę się męczyć z moim Ubotem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... O montażu się pomyśli później. Na razie muszę się męczyć z moim Ubotem.

 

To podstawowy błąd w założeniu :roll: o montażu pod wstrofoto myśl już teraz i planuj jego parametry a co na nim zawiesisz to już inna sprawa, zaufaj memu osądowi młody konstruktorze, dobry montaż to podstawa udanego astrofoto i obserwacji wizualnych :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kolejnych udoskonaleniach mojego U-boota już wiem co zostanie oryginalne na produkcie finalnym! Specyficzna nalepka w kształcie Saturna! :Cheers:

Co do ustawiania na biegun - znacznie sprawę ułatwią śruby ze "stópkami" wkręcane w żywieckie stopy. Ułatwiają ustawienie peryskopu pionowo. Pionowa oś obrotu głowicy byłaby też nie od rzeczy, zwłaszcza jak się gdzieś ustawiamy na łączce. To są takie półkroki ale każdy z nich coś wnosi.

Oczywiście, dojrzałem do Meade :shock: ale moje konto nie dojrzało! :Ass: Dlatego zamiast np. robić kolimator z profesjonalnego modułka laserowego za 80 zł na giełdzie elektronicznej zrobiłem z ruskiego breloczka za 5 zł. Pierwsze odciągi też nie miały śrub rzymskich tylko były z drutu półstalowego naciąganego śrubokrętem (wariant "laboratoryjny") :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem jedynie powiedzieć, że narazie uzbieram na teleskop, a potem na montaż. Oczywiście, że montaż to ważna sprawa w astrofoto, ale na początku tego większego teleskopu mam zamiar używać jedynie do obserwacji. Zbuduję do tego celu taniego dobsona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.