Skocz do zawartości

lekko zmodyfikowana, wyważona lornetka Celestron Sky Master 15x70


kjacek

Rekomendowane odpowiedzi

Natąpił rozpad pożycia... No bo jak to inaczej nazwać? Wychodzi mi na to, że ostatnio miałem okazję oglądać niebo tą lornetką jesienią zeszłego roku. Zdradziłem ją haniebnie z innymi zabawkami astro :-).


Stan lornetki - bardzo dobry, kolimacja dobra - gwiazdy ostre, mechanika OK.


Na czym polegała modyfikacja - widać na zdjęciach.

Irytowało mnie to, że sklepowa lornetka po założeniu na statyw nie jest wyważona. Miałem wrażenie, że na słabszych statywach foto powodowało to dodatkowe drgania podczas ustawiania na obserwowany obiekt. Problem rozwiazałem wymieniając śrubę na taką samą tylko odpowiednio dłuższą oraz dodając drewniany klocek właściwej długości, tak aby uzyskać wyważenie lornetki. Po zamocowaniu stopki statywowej stoi ona na niej, a nie przewala się w stronę szkieł.


Jestem ślepak. Niebo widzę w okularach, bez nich masakra. W określaniu, czy skierowałem lornetkę we właściwe miejsce na niebie pomaga mi zielony laser.

Druga modyfikacja, to zrobienie uchwytu dla lasera z dostępnych elementów, może nie jest to śliczne, ale skuteczne.

Laser łatwo można ustawić w osi optycznej lornetki, jest możliwość zarówno pochylania jak i obrotu w poziomie.

Laser mogę oddać za dodatkową opłatą 20zł, mam ich parę.


Obie modyfikacje można łatwo usunąć.


Cena zmodyfikowanej lornetki z wysyłką to 250 zł.

Sprzedaję to co na zdjęciach, bez lasera ale z najlepszym adapterem statywowym jaki udało mi się dobrać do tej lornetki.

Wydaje mi się, że oryginalna śruba też się znajdzie jak ktoś będzie nalegać - poszukam.


sm_15x70_01.jpg

sm_15x70_02.jpg

sm_15x70_03.jpg

sm_15x70_04.jpg

sm_15x70_05.jpg

sm_15x70_06.jpg

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz, to Ci zrobię 'takie cuś' w wolnym czasie ;-).

Albo podobne, to ręczna robota.

Koszt, tylko materiały i wysyłka.

Nie wiem ile kosztuje kilka kształtek w markecie.

Ale to może na PW :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.