Skocz do zawartości

Problem z CCD DMK 51? artefakty


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Panowie ostatnio testowałem kamerek DMK-51 monochromatyczna podpiętą pod CORONADO Solar Max

na monitorze komputera po ustawieniu ostrości przy powiększeniu obrazy ekranu 300%, zauważyłem dziwne artefakty,ślady

wskazywały na zabrudzona matryce,ale aby sprawdzić moje przypuszczenia podczas obracania kamery w nasadce kontowej nic się nie zmieniło.

Postanowiłem obracać całą kątówką i nic,natomiast przy powiększonym ekranie przesuwaj ac obraz suwakami obiekty zmieniały położenie.

o wyjaśnienie jak tego die pozbyć.Poniżej fotka.

 

 

 

post-30234-0-20607400-1463655752_thumb.jpg

Edytowane przez Dariusz W.Nelle
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za bardzo rozmyte jak na zabrudzona matryce, to raczej coś na optyce Coronado.

Dzięki, sądzisz że problem możne leżeć w optyce teleskopu?

Nie chcę ingerować w teleskop bo jest nowy i na gwarancji.ale przyjże się uważnie optyce może są jakieś plamy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu można wyliczyć gdzie prawdopodobnie te artefakty się znajdują.

http://www.wilmslowastro.com/software/formulae.htm#Dust

Dzięki za link, już zapisałem przyda się.

Jeśli ktoś z obecnych na forum zetkną się z podobnym problemem

proszę o podanie przyczyny jego występowania.

 

dzięki

 

Dariusz W. Nelle

Edytowane przez Dariusz W.Nelle
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za link, już zapisałem przyda się.

 

Tu nie chodzi o to żebyś sobie zapisał na przyszłość tylko go wykorzystaj. Dostałeś narzędzie dzięki któremu dowiesz się gdzie "leży" problem (dosłownie).

 

Musisz tylko znać światłosiłę swojego teleskopu, rozmiar pixela Twojej kametry i w dowolnym programie graficznym sprawdzić rozmiar tych "kółek" w pixelach i już bedzie wiadomo czy to kurz na matrycy czy na szybce kamery bo dalej to raczej już nie (za małe artefakty)

Edytowane przez AstroLutek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,ale aby sprawdzić moje przypuszczenia podczas obracania kamery w nasadce kontowej nic się nie zmieniło.

Postanowiłem obracać całą kątówką i nic

Co to znaczy, że nic się nie zmieniło? Jeśli to znaczy, że brudy zostały w tym samym miejscu względem krawędzi obrazu (czyli Słońce obróciło się względem nich), to oznacza, że brud jest na kamerze. Jeśli kamerka ma szybkę ochronną, to brudy są zapewne na niej (na samej matrycy powinny być nieco mniejsze). Ale policz to z linku Astrolutka dla pewności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.