Skocz do zawartości

SW 80 ED - dobór okularów


gawain74

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Astronomia jest ze mną od lat, ale dopiero teraz nadszedł moment pierwszego poważniejszego zakupu.

Po wielu przemyśleniach zdecydowałem się na SW 80 ED, zaskoczony że takie małe cudo tyle potrafi i jest w miarę uniwersalne - zakup za dni kilka.

Na wprost z balkonu mam widok na Saturna i Marsa i jeszcze zdążyłbym na końcówkę sezonu Jowiszowego.

 

Ale do rzeczy - waham się nad wyborem okularu. Vixen SLV, odpowiada mi ze względu na przystępną cenę i z tego co czytałem jakość też jest ok, mało tylko

informacji odnośnie tego, jak "zagra" z ED 80.

Kolejna sprawa która mnie męczy to ogniskowa okularu, waham, się między 5 mm, a 4 mm. Oba dadzą mi optymalne powiększenia do tej wersji ED-ka. 4 mm kusi powiększeniem 150x - górna granica,

ale niepokoi mnie źrenica wyjściowa 0,53 - czy to nie będzie za mało ?

Od razu dodam, że teraz chcę kupić jeden okular, ale dobry. Kolejne w przyszłości raczej dalszej. Zależy mi aby jeszcze w tym roku podziwiać wyżej wspomniane planety jak najlepiej się da.

 

Kolejną inwestycją ma być barlow, głównie do fotografii w ognisku głównym Księżyca i tu będę wdzięczny za rady, jaki model, czy x 3 nie będzie za dużo ?

 

Teleskop ma mi służyć głównie do wizuala planet, Księżyca i proste fotki tych obiektów.

Odnośnie astrofotgrafii, to bliżej mi do DS, stąd wybór ED 80 - dobry, uniwersalny sprzęt

 

 

 

 

 

Edytowane przez gawain74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Vixena SLV 10 mm. Gdyby nie oszczędności, dokupiłbym sobie, bez wahania, inne ogniskowe. Miałem już wiele okularów i jakieś odniesienie posiadam. Ten SLV jest super. Inne ogniskowe też takie powinny być i nie ma się co przejmować, że produkcja w Chinach. Po tym okularze tego nie widać.

Mam Newtona z F 4,5 i żadnych wad nie dostrzegłem w Vixenie SLV 10 mm, przy obserwacjach Planet. Dodam, że do obserwacji stosuję dodatkowo Meade S5000 TeleXtender 5x i ASTRO ELECTRONIC ADC-Type2. Z soczewką mam przyjemne 450 x powiększenie i obrazy są naprawdę bardzo dobre. A jak się trafi dobry seeing, to jest rewelacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna sprawa która mnie męczy to ogniskowa okularu, waham, się między 5 mm, a 4 mm. Oba dadzą mi optymalne powiększenia do tej wersji ED-ka. 4 mm kusi powiększeniem 150x - górna granica,

ale niepokoi mnie źrenica wyjściowa 0,53 - czy to nie będzie za mało ?

 

 

Kolejną inwestycją ma być barlow, głównie do fotografii w ognisku głównym Księżyca i tu będę wdzięczny za rady, jaki model, czy x 3 nie będzie za dużo ?

 

150x Nie jest górna granicą tego teleskopu...

Dobry refraktor zwykle mozna powerowac x2,5

Do planet to źrenica 0,7mm 0,8mm a nawet 1mm. A wiec lepiej byłoby z okularem "5", ale to indywidualne upodobania i zaleznosc od seeingu oraz wysokości planety na horyzontem.

Do podwójnych i Księzyca to powiększenie nawet 200x i wówczas "3"

 

Ktos kiedys polecał do tego teleskopu takiego zoomika załatwiajacego sprawę - cena jest jednak nieco odstraszająca ;)

http://www.astrokrak.pl/tele-vue-nagler/1853-okular-tele-vue-nagler-zoom-3-6-mm.html

 

Zoom ma swoje zalety i wady. Jakość osiągniesz jednak dobrym orciakiem.

 

Krotność barlowa w foto planet zalezy od wielkości piksela kamerki.

Obliczysz ją łatwo - wielkosc piksela x 5=potrzebna światłosiła. Niektórzy daja wielkość piksela kamerki x 4= potrzebna światłosiła

Jesli kamerka ma piksel 3mm to dajesz światłosiłe f15 (lubf12). Da ci to barlow o krtoności 2x (lub 1,6x). Oczywiscie mozesz równiez dobierac piksel kamerki mając barlowa.

A na foto DSów kompletnie sie nie znam ;)

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wskazówki.

Dzisiaj zamówiłem edka, z okularem Vixen SLV 5mm z montażem EQ5

Nie mogę się doczekać..., dziwne uczucie, od lat 80-tych ubiegłego wieku spoglądam w niebo lornetką 12x40 i radziecką lunetą 20x50.

Tak się jakoś złożyło, że dopiero teraz przyszedł czas na pierwszy teleskop.

Przez lunetę 20x50 wyraźnie widać pierścień Saturna, a za kilka dni... :) a przecież to dopiero początek przyjemności i wydatków :)

Kolejny zakup, to barlow pod fotografię w ognisku głównym Księżyca i może planet, muszę tylko poszukać informacji odnośnie wielkości piksela w mojej K3

Potem napęd do eq5 i dodatkowy okular pod DS. To wszystko w tym roku mam nadzieję.

Bardzo się cieszę, że mam już za sobą pierwszy etap - wybór i zakup. Od początku roku zastanawiałem się poważnie nad teleskopem. Najpierw w planach był MAK, póżniej Newton 150/750,

następnie achromaty, aż zacząłem drążyć temat niepozornych na pierwszy rzut oka ED...

Edytowane przez gawain74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...
W dniu 1.06.2016 o 22:58, gawain74 napisał:

Dziękuję za wskazówki.

Dzisiaj zamówiłem edka, z okularem Vixen SLV 5mm z montażem EQ5

Nie mogę się doczekać..., dziwne uczucie, od lat 80-tych ubiegłego wieku spoglądam w niebo lornetką 12x40 i radziecką lunetą 20x50.

Tak się jakoś złożyło, że dopiero teraz przyszedł czas na pierwszy teleskop.

Przez lunetę 20x50 wyraźnie widać pierścień Saturna, a za kilka dni... :) a przecież to dopiero początek przyjemności i wydatków :)

Kolejny zakup, to barlow pod fotografię w ognisku głównym Księżyca i może planet, muszę tylko poszukać informacji odnośnie wielkości piksela w mojej K3

Potem napęd do eq5 i dodatkowy okular pod DS. To wszystko w tym roku mam nadzieję.

Bardzo się cieszę, że mam już za sobą pierwszy etap - wybór i zakup. Od początku roku zastanawiałem się poważnie nad teleskopem. Najpierw w planach był MAK, póżniej Newton 150/750,

następnie achromaty, aż zacząłem drążyć temat niepozornych na pierwszy rzut oka ED...

Witam!

Jestem aktualnie na tym samym etapie co Ty w 2016 roku. Tak samo wielu tygodniach zastanawiania się i czytania opinii na różnych forach, postanowiłem że kupię ED 80.

Mam nadzieję, że Twoja przygoda wciąż trwa i w związku z tym wątkiem chciałbym podpytać jakie okularki używasz i polecasz na początek.

Z góry dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okulary mam dwa.

28 mm, dołączany w zestawie jest jak dla mnie bardzo ok - gwiazdy szpileczki i do przeglądu nieba niczego więcej nie potrzebuję. Mimo powiększenia tylko x 21, to lubię

czasami spojrzeć tym zestawem na Księżyc, Jowisza i Saturna.

Do dużych powiększeń na planety i Księżyc nabyłem Vixena SLV 5mm, co daje 120 x. Księżyc, Jowisz i Saturn - miazga, obraz bardzo soczysty, kontrastowy i myślę, że jest na tyle dużo

"zapasu", że spokojnie można kupić 4mm okular co dałoby 150 x.

Gdybym teraz miał kupować, to właśnie na taki okular bym się zdecydował, bez obawy że obraz będzie za ciemny czy za mało kontrastowy.

Polecam ten teleskop, mimo że mam go już kilka lat, to wciąż mnie zaskakuje i utwierdza mnie w przekonaniu, że to był strzał w dziesiątkę.

Pozdrawiam

Edytowane przez gawain74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.