Skocz do zawartości

Zakup pierwszego teleskopu


TaKeN

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Na wstępie witam Was bardzo serdecznie, to mój pierwszy post więc proszę o wyrozumiałość :-)

Za moich czasów gdy byłem dzieckiem nikt nie mógł sobie pozwolić na Teleskop - teraz jak wiadomo czasy się zmieniły i można kupić za nieduże pieniądze teleskop dla początkującego - czyli dla mnie :-)

Niestety kompletnie się nie znam a chciałbym wieczorem usiąść sobie na balkonie i popatrzeć i jakby była opcja po podłączeniu iPhone 6s PLUS zrobić parę zdjęć.

Dlatego bardzo proszę Was o pomoc w wybraniu teleskopu dla początkującego ale tak jak wspominałem aby była możliwość robienia zdjęć najlepiej moim telefonem i gdyby opcja go "rozbudowy" z czasem to już w ogóle by było super :-) Bo nie chciałbym wydać pieniędzy a za chwilę by się okazało, że mnie wciągnęło i muszę kupować następny teleskop.

Budżet pojęcia nie mam jaki mam... bo jeśli np za 1500 zł można kupić coś niezłego a za 1600 coś dużo lepszego no to wiadomo, że lepiej dodać stówkę.

 

Pozdrawiam

TaKeN

 

Edytowane przez TaKeN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doprecyzuj pytanie. Przede wszystkim co chciałbyś oglądać, czy fotografować? Co rozumiesz w sensie rozbudowy?

A do telefonu polecam

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_64&products_id=3440&lunety=Adapter_do_smartfon%F3w_Solomark_Smartphone_Capturer

 

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doprecyzuj pytanie. Przede wszystkim co chciałbyś oglądać, czy fotografować? Co rozumiesz w sensie rozbudowy?

A do telefonu polecam

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_64&products_id=3440&lunety=Adapter_do_smartfon%F3w_Solomark_Smartphone_Capturer

 

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

 

Cześć tak jak pisałem niestety nie znam się za bardzo dlatego macam grunt :-)

Czy ten adapter będzie pasować do wszystkich teleskopów?

Słowo rozbudowa mam na myśli, ze np chce obejrzeć księżyc z bliska jak się da może coś więcej a dodatkowo jak za jakiś czas bym chciał widzieć więcej aby była opcja rozbudowy ( nie wiem czy w ogóle jest ) - rozbudowy czyli widzieć więcej/dalej :-)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ja swoją przygodę z astronomią zacząłem od MAK-a 102 na statywie fotograficznym dwa lata temu.

Statyw był złym wyborem, trzepał się i chwiał. Zrozumiałem, że stabilny montaż jest podstawą do fotografii i obserwacji nawet Księżyca.

Wbrew pozorom nie jest to tanie hobby. Montaż stabilny z płynnym prowadzeniem, teleskop z czystą optyką, jak największym obiektywem z dopasowany wagą do możliwości montażu, dobre okulary, lustrzanka lub kamera. To nie mogą być kity, ale coś w miarę porządnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ja swoją przygodę z astronomią zacząłem od MAK-a 102 na statywie fotograficznym dwa lata temu.

Statyw był złym wyborem, trzepał się i chwiał. Zrozumiałem, że stabilny montaż jest podstawą do fotografii i obserwacji nawet Księżyca.

Wbrew pozorom nie jest to tanie hobby. Montaż stabilny z płynnym prowadzeniem, teleskop z czystą optyką, jak największym obiektywem z dopasowany wagą do możliwości montażu, dobre okulary, lustrzanka lub kamera. To nie mogą być kity, ale coś w miarę porządnego.

 

Czy coś takiego to dobry wybór:

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_265&products_id=1573&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_Synta_R-102/500_AZ-3_(BK1025AZ3)

Czy lepiej: http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_265&products_id=1434&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_N-150/750_EQ3-2_(BKP15075EQ3-2)bo niby do Astrofotografii?

 

 

Pozdr

Edytowane przez TaKeN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Telefonem z przyzwoitym aparatem można zrobić bez większych problemów dokumentacyjne zdjęcia Księżyca, Jowisza, Marsa. Na tym proponuję poprzestać. Astrofotografia to niezależnie od rodzaju drogie hobby na pewno nie w podanym budżecie i to bez doświadczenia (które pozwala sporo zaoszczędzić, ale trzeba je najpier zdobyć).

Następny telskop i tak będziesz musiał kupić, jeśli się wciągniesz. Kup więc na start używany w dobrym stanie, zdobądź doświadczenie, a potem bardziej świadomie wybierzesz kolejny, a potem kolejny itd. :)

 

Edytowane przez Arek_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Telefonem z przyzwoitym aparatem można zrobić bez większych problemów dokumentacyjne zdjęcia Księżyca, Jowisza, Marsa. Na tym proponuję poprzestać. Astrofotografia to niezależnie od rodzaju drogie hobby na pewno nie w podanym budżecie i to bez doświadczenia (które pozwala sporo zaoszczędzić, ale trzeba je najpier zdobyć).

Następny telskop i tak będziesz musiał kupić, jeśli się wciągniesz. Kup więc na start używany w dobrym stanie, zdobądź doświadczenie, a potem bardziej świadomie wybierzesz kolejny, a potem kolejny itd. :)

 

 

Czyli mogę kupić: http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_265&products_id=1434&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_N-150/750_EQ3-2_(BKP15075EQ3-2)do tego coś aby montować telefon.

Do tego telefon, który mam iPhone 6s PLUS aby robić zdjęcia i na start powinno być ok?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że to wybór lepszy niż mój pierwszy krok w astronomii. Pytanie jakie masz możliwości obserwacyjne, balon jak duży i otwarta przestrzeń. Miasto czy wieś.

 

Miasto, niestety blokowisko, 1 piętro ale przestrzeń otwarta nie ma żadnych drzew, które by przeszkadzały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MAK najlepiej się sprawdza się w mieście z balkonu, są krótkie, lekkie i dają ostry wyraźny obraz. Moim zdaniem montaż powinien być na stalowych nogach, ma mniej wibracji i jest bardziej stabilniejszy i bardziej wytrzymały. Najlepiej jak masz możliwość, to sobie popatrz przez refraktor, newtona i maka, zobaczysz który Ci najbardziej typ teleskopu odpowiada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czyli mogę kupić: http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_265&products_id=1434&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_N-150/750_EQ3-2_(BKP15075EQ3-2)do tego coś aby montować telefon.

Do tego telefon, który mam iPhone 6s PLUS aby robić zdjęcia i na start powinno być ok?

 

 

Jak masz mały balkon to lepiej coś krótszego, typu Mak 127, z tego wątku. Do tego poszukaj montażu AZ4 i będzie ok. Taki zestaw był jeszcze niedawno w całości tutaj. Mak na planety na balkon w mieście będzie w tym budżecie dobrym rozwiazaniem. Na pewno nie jedynym.

Edytowane przez Arek_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi też o to , że na balkonie jest za mało miejsca na cofniecie się "za teleskop", czyli długi tubus teleskopu uniemożliwi patrzenie w okular. Np refraktor byłby niewygodny , te teleskopy tzw "MAK" są krótkie, będzie łatwiej.

Ale czy telefon komórkowy zrobi zdjęcie przez ciemnego MAK-a to nie wiem.Przez teleskopy typu "Newton" powinno być łatwiej ,bo patrzy się z boku, ja z bloku, z balkonu gapiłem się przez ciemną ruską lornetkę BPC 20x60 , było całkiem nieźle widać , ale problemem było cofniecie się za lornetkę , czyli używanie statywu foto na balkonie.

Edytowane przez berkut123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że Mak jest "ciemny" nie oznacza przeciez, że obraz w nim jest ciemny. Jasność obrazu zależy od powierzni zbierającej światło, a tej na planety i Księżyc w mieście w Maku w zupełności wystarczy. Do tego wygoda korzystania z małej tuby będzie miała istotne znaczenie dla początkującego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.