Skocz do zawartości

Jak usztywnić HEQ5 na pierze?


FilipOgorzelski

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Najpierw konstrukcja i mocowanie:

HEQ5 ---> aluminiowy pierścień z trzpieniem do ustawiania kierunku prawo - lewo przy pomocy śrub w montażu ---> stalowa plytka polączona z kolejną płytką nr 2 przy pomocy śrub - do poziomowania calości ---> stalowa plytka nr 2 przyspawana do rury zabetonowanej w pierze.

Wszystko jest sztywne, ale niestety czasem w wyniku nieumyślnego potrącenia zdarza sie obrócenie w osi prawo-lewo lub zmiana kąta w deklinacji z winy nieco wyrobionych gwintów pod śruby w montażu.

Macie jakieś pomysły na zminimalizowanie/zniwelowanie tych luzów? Moim pierwszym pomysłem było przeszlifowanie całości i aplikacja minimalnej ilości kropelki w żelu (wiąże stosunkowo wolno, tym bardziej w ciasnych połączeniach) na miejsca styku montaż - pierścień - płytka. To wyeliminuje ruchy prawo-lewo, ale problem osi deklinacji nadal wystąpi. Nie chcę ruszać gwintów klejem ani dokręcać nic na siłę, bo może być problem z późniejszym odkręceniem.

Pozdrawiam

Edytowane przez FilipOgorzelski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że śruby ślizgają sie w swoich otworach i nie możesz porządnie zakontrować.

Radykalne pozbycie się problemu to lekkie rozwiercenie otworów i nagwintowanie od nowa dla większego rozmiaru śruby.

Ale dlaczego ci sie montaż kręci w azymucie? Dokręć go porządnie od dołu do pierścienia i przestanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że śruby ślizgają sie w swoich otworach i nie możesz porządnie zakontrować.

Radykalne pozbycie się problemu to lekkie rozwiercenie otworów i nagwintowanie od nowa dla większego rozmiaru śruby.

Ale dlaczego ci sie montaż kręci w azymucie? Dokręć go porządnie od dołu do pierścienia i przestanie.

 

Co do pierwszego to chyba byłoby najlepsze rozwiązanie, ale póki co wolę tego nie robić, bo nie jest źle do tego stopnia, że ślizgają się, ale czasami owy ślizg wystąpi. Może klej do gwintów, który puszcza po ogrzaniu pomoże.

Co do drugiego, już raż mieliśmy sytuacje, że po takim dokręceniu na siłe śruba się zablokowała i nie chciała puścić, więc wolimy unikać takich sytuacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam mojego HEQ5 na własnej roboty pierze podobnej konstrukcji - tzn stalowa płytka z dziurą w środku, do niej przykręcony 6 śrubami okrągły stalowy krążek z trzpieniem do azymutu, także z otworem w środku. Na to idzie montaż, dokrecony od spodu śrubą . Wystarczy z czuciem dokręcić ją nieco mocniej , a juz monta nie ruszysz w azymucie ( do regulacji muszę śrubę zluzować). Nie mam mowy o żadnym dokręcaniu na siłę , co mogło by zagrozić zablokowaniem śruby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój krążek jest stalowy, co wpływa na całość, bo aluminium ma wyższy współczynnik rozszerzalności termicznej niż stal, ale nie wiem na ile będzie mieć to wpływ na siłę docisku. Kolejna sprawa to tarcie, wspólczynnik tarcia stal-stal jest dwa razy większy niż stal-aluminium, a mam dwie powierzchnie stal aluminium, więc sprawa się nasila. Sądze, że tu kropelka będzie dość dobrym rozwiązaniem.
Sprawa deklinacji nadal otwarta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.