Jump to content

Pentaconsix w astrofoto


przemas
 Share

Recommended Posts

heja!

 

tytułowy aparat śrdnioobrazkowy 6x6 cm jest podobno najtańszym na rynku dobrej klasy aparatem. Sęk w tym, że nie produkowany jest już chyba ze 20 lat i cięzko go kupić, choćby samo body. Nie wiecie gdzie można szukać tego cacka i oczywiście jaka jest jego orientacyjna cena?

 

Przemas

Link to comment
Share on other sites

to dobry sprzęt sam miałem takich kilka - zresztą do teraz mam jednego ze szkiełkiem 180 mm (optycznie naprawde jest to niezłe).

Największe wady tego aparatu to: ciężkie lustro, bardzo delikatny mechanizm naciągu i transportu co powoduje nierówne przesuwanie filmu (np nakładanie klatek), zacinająca się migawka i transport lustra - czyli ogólnie mechanika.

Ten sam typ mocowania ma Kiew 66, jest to zresztą kopia Pentacona - wydaje mi się że nieco bardziej udana pod względem mechaniki.

 

Pozdrawiam !

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Absolutna bzdura :o :o :o bo to Kiew 60 zakłada klatki i ma awaryjną mechanikę a Pentacon ma kadrowanie za pomocą rolki z zębatką i od 15 lat jego użytkowania nie miałem z jego kadrowaniem żadnych problemów, owszem jak każdy mechaniczny aparat wymaga przeglądów i smarowania co kilka lat ale dobrze mi służy już naprawdę dłuuuuuugo ;D ;D ;D

Kijewa pozbyłem się dość szybko właśnie z powodu kłopotow z kadrowaniem i naciągiem lustra i migawki :P:( >:(

Link to comment
Share on other sites

jestem ciekaw kto z nas Janusz zrobił większą ilość zdjęć Pentaconem - ja zawsze miałem dwa jeden w użyciu jeden w naprawie.....

 

z tym smarowaniem też proszę nie przesadzaj, ten typ tak poprostu ma ! Najłatwiej i najpewniej przerobić ten aparat na naciąg roleczką od spodu (oddzielnie wtedy masz transport błony i naciąg migawki) są spece którzy coś takiego kiedyś robili w tylniej ściance wierci się dziurkę, wstawia czerwoną szybkę i przesuwa film po numerkach na taśmie.

 

IMHO Kiev i tak sprawuje się lepiej !

Link to comment
Share on other sites

No to się wtrącę: a co z filmami do tego sprzętu? Przecież już do małego obrazka trudno coś kupić. Nie znam oferty, więc mnie uświadomcie. I kolejna sprawa: czy do tego formatu używa się standartowych obiektywów?

 

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Tak oczywiście, ale standartowych do średniego formatu :):D ;D

Papatek na taką przeróbke się nie zdecydowałem choć mi to proponowano, swoimi dwoma P-sixami robiłem niewiele bo może po 30 rolek filmu rocznie i to głównie w astrofoto i dotej pory je mam do tych celów od 1989 - 90 roku drugi i jak dotąd poza planowymi przeglądami i konserwacja co 5 lat nie uległy absolutnie żadnej awarii podczas pracy, za to Kiew kupiony nowy w Fotooptyce po poł roku zaczał zakladać klatki i zawieszać migawkę, a po roku był w nim cały most naciągu do wymiany i był w permanentnej naprawie, ruska mechanika to istny syf w tym aparacie i nigdy więcej go nie chcę widzieć w swoim zestawie foto :o:( >:(

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Tylko nie kup atrapy kolekcjonerskiej :o

Za dobry stan korpusu ze sprawna i nie wychodzoną mechaniką trzeba zapłacić trochę więcej niż 200 zeta 8)

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Z filmami typu 120 nie ma zwykle problemów i dostępne są w hurtowniach i magazynach w podobnym asortymencie co typ 135 :):D ;D

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.