Skocz do zawartości

Pentaconsix w astrofoto


przemas

Rekomendowane odpowiedzi

heja!

 

tytułowy aparat śrdnioobrazkowy 6x6 cm jest podobno najtańszym na rynku dobrej klasy aparatem. Sęk w tym, że nie produkowany jest już chyba ze 20 lat i cięzko go kupić, choćby samo body. Nie wiecie gdzie można szukać tego cacka i oczywiście jaka jest jego orientacyjna cena?

 

Przemas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to dobry sprzęt sam miałem takich kilka - zresztą do teraz mam jednego ze szkiełkiem 180 mm (optycznie naprawde jest to niezłe).

Największe wady tego aparatu to: ciężkie lustro, bardzo delikatny mechanizm naciągu i transportu co powoduje nierówne przesuwanie filmu (np nakładanie klatek), zacinająca się migawka i transport lustra - czyli ogólnie mechanika.

Ten sam typ mocowania ma Kiew 66, jest to zresztą kopia Pentacona - wydaje mi się że nieco bardziej udana pod względem mechaniki.

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Absolutna bzdura :o :o :o bo to Kiew 60 zakłada klatki i ma awaryjną mechanikę a Pentacon ma kadrowanie za pomocą rolki z zębatką i od 15 lat jego użytkowania nie miałem z jego kadrowaniem żadnych problemów, owszem jak każdy mechaniczny aparat wymaga przeglądów i smarowania co kilka lat ale dobrze mi służy już naprawdę dłuuuuuugo ;D ;D ;D

Kijewa pozbyłem się dość szybko właśnie z powodu kłopotow z kadrowaniem i naciągiem lustra i migawki :P:( >:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem ciekaw kto z nas Janusz zrobił większą ilość zdjęć Pentaconem - ja zawsze miałem dwa jeden w użyciu jeden w naprawie.....

 

z tym smarowaniem też proszę nie przesadzaj, ten typ tak poprostu ma ! Najłatwiej i najpewniej przerobić ten aparat na naciąg roleczką od spodu (oddzielnie wtedy masz transport błony i naciąg migawki) są spece którzy coś takiego kiedyś robili w tylniej ściance wierci się dziurkę, wstawia czerwoną szybkę i przesuwa film po numerkach na taśmie.

 

IMHO Kiev i tak sprawuje się lepiej !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to się wtrącę: a co z filmami do tego sprzętu? Przecież już do małego obrazka trudno coś kupić. Nie znam oferty, więc mnie uświadomcie. I kolejna sprawa: czy do tego formatu używa się standartowych obiektywów?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Tak oczywiście, ale standartowych do średniego formatu :):D ;D

Papatek na taką przeróbke się nie zdecydowałem choć mi to proponowano, swoimi dwoma P-sixami robiłem niewiele bo może po 30 rolek filmu rocznie i to głównie w astrofoto i dotej pory je mam do tych celów od 1989 - 90 roku drugi i jak dotąd poza planowymi przeglądami i konserwacja co 5 lat nie uległy absolutnie żadnej awarii podczas pracy, za to Kiew kupiony nowy w Fotooptyce po poł roku zaczał zakladać klatki i zawieszać migawkę, a po roku był w nim cały most naciągu do wymiany i był w permanentnej naprawie, ruska mechanika to istny syf w tym aparacie i nigdy więcej go nie chcę widzieć w swoim zestawie foto :o:( >:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Tylko nie kup atrapy kolekcjonerskiej :o

Za dobry stan korpusu ze sprawna i nie wychodzoną mechaniką trzeba zapłacić trochę więcej niż 200 zeta 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.