Skocz do zawartości

Meade LX600 - problem


RomekAstrobaza

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich ponownie.

Jak już wspominałem wcześniej jestem pracownikiem Radomskiej Astrobazy.

Naszym głównym teleskopem jest właśnie Meade LX600 http://www.meade.com/lx600-acf-14-f-8.html

Niestety mamy z trochę problemów - a dokładniej z "alignacją".

Bardzo rzadko udaje się nam go ustawić - zalignować.

Metodą "na dwie gwiazdy" - bardzo rzadko daje się ustawić - choć wpisujemy mu poprawne dane co do lokalizacji, daty i czasu. Po wprowadzeniu mu dwóch gwiazd i wyśrodkowaniu ich w okularze z "krzyżykiem" i zatwierdzeniu "Enterem" - daje niestety wiadomość "align failed" :(

- ciekawostka jest taka, że jak przy tej metodzie jak wskażemy mu dwie gwiazdy ale juz bez naszej ingerencji z wyśrodkowaniem gwiazdy w okularze - to wtedy daj informację że "align sucessful" - ale niestety w takim przypadku daleko mu do trafiania w obiekty....

 

Przy automatycznej alignacji jest troszkę lepiej, bo częściej nam się udawało go ustawić. We wtorek mieliśmy obserwacje nieba i na szczęście się udało - więc po obserwacjach zaparkowałem teleskop.

Niestety na drugi dzień jak przyszedłem wieczorem do astrobazy sprawdzić czy działa - to niestety nie potrafił "trafić" w planety itp - sporo mu brakowało - choć "daylight savings" ustawione były prawidłowo.

Wczoraj tak próbowałem a ze dwa razy i niestety po zaparkowaniu teleskopu i ponownym uruchomieniu - teleskop niestety nie wskazywał poprawnie obiektów.

A jak chciałem trzeci raz to już nie dawał komunikat "align failed".

Przy automatycznej alignacji również ustawia się go na dwie gwiazdy ale już wskazane przez teleskop.

Nie wiem sam już - czy to może wina oprogramowania? A mamy niby to najnowsze 1.1g

 

Ma ktoś jakieś pomysły?? Bo jak przyjdzie zima to planet za wiele nie zobaczymy wiec pozostaną obiekty DS - a te z miasta wyszukać ręcznie - to będzie spora sztuka:)

 

Pozdrawiam

 

 

Taki mały edit:

Skontaktowałem się z Uniwersałem (bo to Oni nam robili kopułę i kupowali teleskop) - o dziwo - co tutaj o Nich czytałem - człowiek szybko odebrał telefon i niby koło wtorku mam zadzwonic. Ale jak mówił to raczej jakaś drobna rzecz hehe

Zobaczymy co we wtorek tutaj napiszę hehe

Edytowane przez RomekAstrobaza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Romek,

 

znalazłem w necie taki post. Poszukam jeszcze może znajdę coś więcej na temat tego problemu:

Gday All

My 10" LX200GPS also gets "most" objects into the FOV when altaz, and tracks well.

Part of the problem can be

if the scope picks a bad alignment star set,

if you rush/are sloppy with the alignment process

if you have orthogonality errors in the mount.

When the scope is mechanically good

and the alignment is good

the Meade goto code works, and is pretty deadly.

That said, in the LX600 code there is a bug in the way it selects

alignment stars that can result in bad pairs being chosen.

All depends on your latitude and the LST when you do your alignment.

Andrew Johansen Melbourne Australia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Jarek - napisałem Ci info na FB.

I szczerze to zdanie "

"That said, in the LX600 code there is a bug in the way it selects

alignment stars that can result in bad pairs being chosen.

All depends on your latitude and the LST when you do your alignment."

pasuje jak ulał do naszego LX600

Edytowane przez RomekAstrobaza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tam GPS to sprawdź czy odczytuje położenie. Jeśli tak to zrób align na jedną gwiazdę i zsynchronizuj. Powinno działać.

 

Dzięki za tipa.

I powiem Ci, że mamy chyba problem z GPS - em - a bardziej z kopułą, bo ona jakby tłumiła sygnał nawet jak jest otwarta. Nawet telefony wariują w kopule - tzn program skymap - fiksuje w kopule a poza nią działa dobrze.

Ale spróbuje align an jedną gwiazdę i zobaczymy.

Tylko o to chodzi, że czasami uda się ustawić ale częściej nie;(

Dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.