Skocz do zawartości

Test ekstremalny Rubinar 500 + OSC Ha


_Spirit_

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Wczoraj testowałem Rubinara 500 F5,6. Miały być sample dla kolegi maxio który szuka obiektywu 300-400 mm. Szkło leżało w szafie przez 2 lata nie używane. Kiedyś zrobiłem nim kilka tradycyjnych zdjęć.

Nie miałem odpowiedniej szyny ani mocowań żeby podpiąć guider. Ustawiłem tylko polarną. Kalibracja z PinPoint. Zaświetlenie nieba mega duże - pełnia + sąsiadka która mocno się udziela w społeczności mieszkalnej obwarowała się halogenami po rogach budynku tak więc jest coraz gorzej z LP. Czasem nawet mi się nie chce wystawiać sprzętu na balkon.

 

Montaż iEQ45, dupka od głowicy Manfrotto zmontowana na szybko z 1 śrubą od dovetaila na montażu.

Rubinar 500

> kawałek śruby m42 do macro żeby złapać focus (sprzedają je na Allegro w zestawach po 3 sztuki o różnej długości za jakieś śmieszne pieniądze)

> przejście na gwint filta Ha 7nm Baadera

> kamera OSC QHY8L

 

Jak pisałem wyżej bez guide.

Testowe klatki bez kalibracji.

 

1 klatka 10 min bin1 - tylko DDP w programie CCD Stack, temperatura -6 stopni - nie zdążyła się schłodzić do założonych -20 stopni (zapomniałem sprawdzić dzieląc hobby z pracą jednocześnie)

CCD Image IC1805 bin1 10min Copy Lum Scaled.jpg

Jest pojazd bo bez guidera. Nie wiem jaki parametr sobie dobiera CCD Stack ale FWHM pokazuje 1,37. Dziwny soft. Czasem pokazuje 999 :D

 

1 klatka 100 sec bin4

CCD Image IC1805 bin4 100sec Scaled.jpg

 

1 klatka 180 sec bin2

ic1318 ha 2min rubinar-020180 Scaled.jpg

 

Jest teraz moda na szybką astrofotografię więc wykonałem 25 x 3 min bin 2. Stack w CCD Stack z opcją Mean. Bez guide.

Mean ic1318 Scaled.jpg

 

 

Wynik tego obiektywu mnie zaskoczył. Miał być sprzedany ale po testach stwierdziłem że szkoda takiego szkła.

 

Jeszcze raz przepraszam zainteresowanych (zwłaszcza kolegę maxio) że odstąpiłem od sprzedaży ale nie czuję się też jakoś bardzo nie fair . W końcu obiektyw nie był wystawiony na giełdę.

 

Edytowane przez _Spirit_
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.