Skocz do zawartości

Akcesoria do SW 102/500 AZ3


IgorM

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

od kilku dni jestem w posiadaniu SW 102/500 AZ3 i dopadł mnie mały problem.

Jakie akcesoria będą niezbędne do dalszego korzystania? Jakies filtry, np księżycowy? Barlowa x2?

Aktualnie mam okular SW UWA 6mm i kitowy SUPER 25mm,

Może ktoś mi doradzi za czym powinienem się rozglądać.

Z góry dziękuje :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jasny achromat, miałem taki.

Przypuszczam, że jesteś na początku drogi do rozwinięcia tego hobby? Dlatego myślę, że zadawanie pytań typu co chcesz oglądać nie ma większego sensu.

 

Po kolei: nic nie jest niezbędne, co najwyżej przydatne. A w zależności od tego co zdecydujesz się oglądać, przydatne są różne rzeczy.

I z drugiej strony: to refraktor do szerokich pól, duże powiększenia nie mają tu sensu.

I jeszcze: to jasny achromat F-5, jasny sprzęt lubi lepsze okulary. Ale czy jest sens ładować się w lepsze okulary z takim małym refraktorkiem, nie wiem.

 

Jeśli chcesz sobie pooglądać Księżyc, to przydałby się filtr polaryzacyjny. Ale można oglądać w dzień, albo pod wieczór i wtedy nie wali po oczach.

Jeśli chcesz sobie pooglądać Słońce to KONIECZNA jest folia ND5.

 

Jaki masz wyciąg? 1.25 czy 2 cale? Pod jakim niebem obserwujesz? Miejskie, wiejskie, jasno, ciemno?

 

Jeśli chcesz sobie zostawić ten refraktor na dłużej, to proponuję zakup jednego dobrego okularu o ogniskowej 18 - 24 mm, 82 stopnie, może jakiś ES - taki okular do przeglądu DS.

Jak spodoba Ci się to co zobaczysz, to dalej zdecydujesz sam.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak kolega wcześniej powiedział,to jasny sprzęt,okularki ze stajni ES-a to minimum jakościowe do tego refraktora.Jeśli kolege wciągnie to hobby to przesiadka na większy sprzęt a okulary zostaną.Jakość nieba ma tu decydujące znaczenie,jeśli miejskie to tylko słońce,księżyc i planety będą odpowiednimi obiektami do obserwacji i kikanaście jaśniejszych emek.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskopu używam głównie w małym mieście, gdzie od godziny 00:00 gaszą wszystkie latarnie, a ja sam obserwuje przy lesie, więc niebo jest całkiem przyzwoite.

Ceny ESów są większe niż wartość całego mojego sprzętu, więc trochę mnie to przerasta aktualnie. Czy na prawdę nie ma sensu kupowanie czegoś tańszego?

Wiem, że nie jest to tanie hobby, ale na początek nie chciałbym wydać całych oszczędności ;)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W F-5 słaby okular słabo działa, jakby to prosto powiedzieć.

To refraktor do szerokich pól, zatem sens mają okulary mniej więcej o takich ogniskowych jak pisałem Ci wyżej, z tak szerokim polem widzenia jak się da.

Ja też kiedyś przekonałem się, że jeden dobry okular jest wart więcej niż wiadro plosli :-).

Nie wiem co Ci zaproponować zamiast ESów.

Może plosle Meade serii 5000? Ale one nie mają szerokiego pola o ile się nie mylę (chyba jakieś 70stopni), sprawdź sobie w sieci.

Miałem podobny okular serii 4000 i pozbyłem się go. Nie ma porównania do ESa.

Jeśli popatrzysz w okular z szerokim polem w tym refraktorze, to później każdy inny okular wyda Ci się studnią, albo dziurką do klucza przez którą każą Ci patrzeć na niebo.

ESy, o których piszę, te 82 stopniowe to takie rozsądne minimum. Są i 100 stopniowe :-).

ESa zawsze możesz sprzedać tu na giełdzie jaki i u sąsiadów. Bez specjalnej straty. I kupuj też na giełdzie.

Jeszcze raz - nie wiem co Ci zaproponować. Chciałem tylko uzasadnić to co pisałem wcześniej.

Ale każdy musi sam przejść tą drogę ;-).
Poszukaj w sieci - 'jakie okulary do refraktora F5' albo coś w tym stylu.
Może bardziej doświadczeni koledzy coś Ci doradzą.
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W F-5 słaby okular słabo działa, jakby to prosto powiedzieć.

To refraktor do szerokich pól, zatem sens mają okulary mniej więcej o takich ogniskowych jak pisałem Ci wyżej, z tak szerokim polem widzenia jak się da.

Ja też kiedyś przekonałem się, że jeden dobry okular jest wart więcej niż wiadro plosli :-).

Nie wiem co Ci zaproponować zamiast ESów.

Może plosle Meade serii 5000? Ale one nie mają szerokiego pola o ile się nie mylę (chyba jakieś 70stopni), sprawdź sobie w sieci.

Miałem podobny okular serii 4000 i pozbyłem się go. Nie ma porównania do ESa.

Jeśli popatrzysz w okular z szerokim polem w tym refraktorze, to później każdy inny okular wyda Ci się studnią, albo dziurką do klucza przez którą każą Ci patrzeć na niebo.

ESy, o których piszę, te 82 stopniowe to takie rozsądne minimum. Są i 100 stopniowe :-).

ESa zawsze możesz sprzedać tu na giełdzie jaki i u sąsiadów. Bez specjalnej straty. I kupuj też na giełdzie.

Jeszcze raz - nie wiem co Ci zaproponować. Chciałem tylko uzasadnić to co pisałem wcześniej.

Ale każdy musi sam przejść tą drogę ;-).
Poszukaj w sieci - 'jakie okulary do refraktora F5' albo coś w tym stylu.
Może bardziej doświadczeni koledzy coś Ci doradzą.

 

 

Dzięki za pomoc, na pewno będę zgłębiał temat :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ES 24mm 68st 1,25'' będzie super ale być może trzeba będzie zmienić śrubkę dociskową w kątówce na taką z mniejszą główką, ES 28mm 68st da większe pole i byłby idealny do przeglądu nieba ale to już 2'' i trzeba jeszcze zainwestować w kątówkę do niego.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hamster zgadzam się z Tobą w 100%, ale nie chwytam o co chodzi z tą śrubką? Mógłbyś rozwinąć?

 

ES-y są dość szerokie i sporo wystają poza obudowę standardowych złączek 1,25''. Niektóre złączki mają śrubki zaciskające okulary z dużymi główkami, które to główki wystają poza obręb oprawy i po prostu nie da się ich dokręcić aby zamocować okular ES , albo trzeba jaki okular nieco wysunąć ze złączki. Można taką śrubkę wymienić na taką z mniejszą główką ale pewnie bardzo wygodne to dokręcanie i tak nie będzie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak z korekcją w tym Maxvision ze światłosilnymi teleskopami (podobno jest nieźle), nie maiłem go. On ma tylko 20mm ogniskowej i trochę zawęzi ci pole widzenia ale nie będzie źle 2,7 st. ale źrenica wyjściowa to już tylko 4mm a to mało do obiektów mgławicowych czy galaktyk. ES24 maiłby pole ponad 3,2 st. przy źrenicy 4,9mm a to jednak sporo więcej.

Ale wolałbym chyba ten drugi - pole własne 70st. tylko znów 2''. Da z refraktorem 102/500 ogromne pole widzenia 3,6 st. przy dobrej średnicy źrenicy wyjściowej, tylko znów kątówka 2" jest potrzebna.

Edytowane przez Hamster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hamster - wiesz coś więcej o tym Orionie Q70 26mm? W sieci niezbyt pochlebne opinie na zmianę z dobrymi :-).

Nie mam pojęcia, nie widziałem go. Może popytaj na forum w nowym wątku. Może sprzedającego spytaj.

 

Tutaj jest opinia użytkownika. http://astropolis.pl/topic/45502-okular-orion-q70-26mm/

 

Ale faktycznie na zagranicznych forach różne go opisują. Nie wiem, nie wiem.

 

Edytowane przez Hamster
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojechaliśmy trochę po bandzie cenowo z tymi okularami ale jeżeli nie chcesz wydawać więcej pieniędzy to ten okular który masz czyli kit 25mm spokojnie Ci wystarczy do szerokich pól i przeglądu nieba. Możesz ew. rozejrzeć się za jakimś w przedziale 12-16mm najlepiej z jak najszerszym polem i dobrze sprawujący się w światłosilnych teleskopach f/5. Da ci on dodatkowe pow 40-30x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.