Skocz do zawartości

Barlow x2 likwidacja odblasku / poświaty


dziki

Rekomendowane odpowiedzi

Loxley

W jaki sposób ustaliłeś geometrię przysłon aby nie wywoływały winietowania?

Po przeczytaniu Twojego wpisu zastanawiam się czy nie wyposażyć noska kamery w przysłony/przysłonę (bo to nie zaszkodzi a może poprawić sytuację) zmniejszając ilość światła rozproszonego docierającego do matrycy.

Aktualnie kamera ma typową tulejkę; w środku jest walcowa (czarna rowkowana).

Jak sprawdzić przed wykonaniem, że przysłona poprawi a nie pogorszy sytuację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób ustaliłeś geometrię przysłon aby nie wywoływały winietowania?

 

W przybliżony sposób, traktując przekątną matrycy kamerki jako dolną granicę otworu w diafragmie z mniejszym otworem. Przesłona jest dość blisko detektora, więc takie założenie jest sensowne. Drugi otwór jest większy, ze względu na stożkowy charakter wiązki światła, ale też bez specjalnej dbałości o dopasowanie geometryczne. Jeśli z odległości w której mam zwierciadło wtórne, widzę w całości matrycę kamerki zmieniając położenie oka tak jakbym poruszał się od krawędzi do krawędzi zwierciadełka, to utwierdzam się w przekonaniu, że nic ze stożka światła nie zostanie wycięte.

jeśli oczywiście zadbałbym o matematyczną dokładność i diafragmy dobierałbym tak aby stanowiły obwiednię stożka światła w miejscu ich umieszczenia, to oczywiście otwory w przesłonach byłyby mniejsze. Jednak założyłem dodatkowo, że zbliżając krawędzie otworów w diafragmach do granic stożka światła, będę generował mniejsze, ale jednak, refleksy od ich krawędzi, Z założenia starałem się wyeliminować tylko refleksy odbiciowe od ścian noska i tego dotyczyła modyfikacja.

 

 

Jak sprawdzić przed wykonaniem, że przysłona poprawi a nie pogorszy sytuację.

 

Można wyciąć krążki z czarnego kartonu i ustalić położenia paskami kartonu zwiniętymi w tulejkę. Zamiast kartonu można użyć grubego plastiku, zwłaszcza wtedy, gdy okaże się, że nie można zastosować gwintowych pierścieni do ustalania położenia diafragm. W moim opisie, jest informacja, że jeden z dwóch nosków wyposażyłem w jedną diafragmę i nie widziałem różnicy w obrazach, stąd mój wniosek, że nie trzeba zbyt dokładnie podchodzić do zagadnienia, tylko przyjąć, że jakakolwiek diafragma poprawi obraz przez Barlowa. Oczywiście podejście metodyczne ma jak najbardziej sens i może warto zadbać o jeszcze lepsze dopasowanie.

Edytowane przez Loxley
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.