Skocz do zawartości

Okular o ogniskowej 4-6mm ponownie - pomozcie!


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

wiecie co 8) z tym 6mm jako 8,5mm to może wynikać z innego dosunięcia oka do okularu.

 

przy tak małym ler zestrojenie ostrości w zalezności od dosunięcia moze mieć znaczenie i wynikowa ogniskowa różna. :roll:

 

mam 10mm plosla i jak dla mnie to jest okular kamikadze :| jak coś widze to już jest dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze. Obserwowalismy przez tego NPZ SPL 10mm z Quasar38 nocke temu i powiem wam, ze nie odebralem jakis specjalnych negatywnych odczuc jezeli chodzi o przyklejanie do okularu oka. Obraz byl b. ostry. Po zalozeniu go na CN'a z barolowem 2x i skierowaniu na M42 pieknie nam rozdzielil trapez na cztery gwiazdki (czasami mielismy wrazenie, ze widac tez "piaty element" :lol: ). Ten sam zestaw na moim 114/900 dal podobny rezultat (ostrosc, jasnosc tyle ze na 100% cztery elementy trapezu - bez 5'tki) Mnie bardziej przeszkadzala jego minimalnie wieksza srednica i opory wyciagu niz odleglosc zrenicy od szkla. Moze to jest spowodowane tym, ze moje dotychczasowe okularki (Optisany 0,97'') wymagaly wszystkie "dotkniecia" okiem do okularu, zeby cos zobaczyc i sie po prostu przyzwyczailem :?: Mam pytanko, na stronie AstroKraka pan Janusz sprzedaje takie oto wynalazki:

 

2x wizualna (Antares) 1,25" 105 zł

2x foto-wizualna M42x1 (rosyjska) 1,25" 125 zł

 

Czy ktos z was mial z tym doczynienia? Warte sa tych pieniedzy? A moze za taka kwote mozna dopasc cos lepszego w 1,25''?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście odradzam zakup soligora plosl 6mm, tak jak każdego plosla 6mm i krótszego. Nie bardzo wierzę w tak dużą różnicę ogniskowej - u mnie planety w okularze 6mm soligora są dużo większe niż w soligor 9mm. Jednak obraz jest mało ostry, nieostra diafragma mała źrenica wyjściowa. Od 6mm i krótsze kupuj albo ED albo lantany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Dzisiaj w nocy rozdziewiczylem Soligora Plossl 6mm. Moje wrazenia:

 

- wcale nie trzeba sie przyklejac do okularu bardziej niz w SPL NPZ 10mm (brac poprawke, na fakt wczesniejszej zaprawy oceniajacego z plastikami 1'' Optisana).

- pole duzo mniejsze (tak na oko o 1/3) niz w SPL NPZ 10mm.

- ogniskowa chyba nie jest tak bardzo zaklamana jak pisaliscie. Porownywalem okular NPZ 10mm i Soligora 6mm na M41 i roznica w powiekszeniu jest duza. Gdyby Soligor mial realna ogniskowa na poziomie 8,5mm to przy NPZ winienem miec 900/10 = 90x zas przy Soligorze 900/8,5 = 106x. Wiec wartosci porownywalne. Tymczasem Soligor dawal powiekszenie (subiektywan ocena niedoswiadczonego amatora) ok. poltora raza wieksze od NPZ.

- obraz ostry, bardzo latwo ustawic ostrosc.

- jasnosc NPZ i Soligora praktycznie identyczna.

 

W sumie jestem z 6mm Soligora bardzo zadowolony.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż :| Widocznie trafiły Mi się jakieś pechowe egzemplarze tych Pl 6 mm z innej dostawy. Ale dobrze że chociaż Tobie trafił się dobry.

 

U Mnie NPZ-10 był zauważalnie jaśniejszy od tej 6-tki, przy lustrze 17cm.

 

wcale nie trzeba sie przyklejac do okularu bardziej niz w SPL NPZ 10mm (brac poprawke, na fakt wczesniejszej zaprawy oceniajacego z plastikami 1'' Optisana).

 

Jak dla początkującego nie trzeba, ale jak choć raz popatrzysz przez okular z najwyższej półki (Lantan, Nagler) to już później nawet nie chce Ci się wyciągać swego Plossla. :mrgreen: Faktycznie ta 6-tka jest jeszcze do zniesienia, jako tako, ale raczej na krótką metę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno o Soligorku 6mm. Z Optisanem 900/114 rozdziela trapez w M42 na 4 elementy zawsze, zas wczoraj uznalem po bojach z rosa, ze majaczy takze 5 element trapezu. Mam nadzieje, ze naprawde widzialem, a nie wmowilem to sobie :mrgreen: No wiecie jak sie chce to sie zobaczy, mimo ze nie widac.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wcześniej nie sprawdzałeś gdzie go powinno być widać i widziałeś to raczej nie była to sugestia :salu:

 

Ps.Jak widzicie koledzy po przesiadce z Hyygensów i dziwnych SR okulary Plossla dla kolegi jawią się jak Mekka, nie każdego niestety stać na Naglery czy Pentaxy i nie można go z tego powodu deprecjonować, pamiętajmy o tym w swoich wypowiedziach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2x wizualna (Antares) 1,25" 105 zł

Mam tego "Barlogha". Poprostu zwyczajny, z błękitnymi warstwami. Nie mogę nic powiedzieć przeciw ani też zachwalać bo niespecjalnioe mam z czym porównać. W U-boocie miałem "Barlogha" bardziej prymitywnie oprawionego ale różnicy jakości obrazu specjalnie nie widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.