Skocz do zawartości

Złączka T2 -> FD z wejściem 1.25"


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

W związku z zakupem kamery i obiektywu Canon FD 300mm f/4 (na razie pierwszy z tej serii), chciałbym podłączyć go do ASI178. Niestety, jestem aż tak wymagający, że takiej przedłużki/adaptera nie ma ;)

 

Mowa o adapterze/złączce, która ma wejście T2 do kamery oraz FD do obiektywu. Wewnątrz znajduje się pierścień z wejściem na filtry 1.25". Czyli przed założeniem kamery+adaptera do obiektywu, mogę wybrać sobie pojedynczy filtr z jakim będzie się fotografowało. Koło odpada, gdyż FD ma ciut za mały backfocus.

 

15494069_1513134505381419_1728439071_n.j

 

No i teraz mam takie pytanie. Już pisałem do wielu, ale chcę mieć pewność czy to myślenie jest ok. No więc, backfocus dla obiektywów FD wynosi 42 milimetry. ASI178 potrzebuje 17.5mm, więc pozostaje 24.5 milimetra. Wiadomo, że wejście T2 dla noska 1.25" (będącego razem z kamerą) ma 4 milimetry długości. Stąd sugeruję, że tyle i w adapterze powinno być. Teraz inna istotna część. MateuszW mi też podpowiedział, że filtr 1.25" wydłuży odległość optyczną o około 1/3 swojej grubości. W takim przypadku wyjdzie około 25mm.

 

Jaką mam wybrać długość przedłużki/adaptera, aby obiektyw mógł wyostrzyć? Tutaj sugerowana odległość to 23mm, gdyż jak rozumiem - skracając odległość ostrzenia pierścieniem do ustawiania ostrości (z 25mm na mniejszą), to soczewki oddalałby się od sensora, zwiększając długość. Stąd żeby przeciwstawić oddalaniu się, powinienem zbliżyć obiektyw do kamery. Wówczas odległość powinna się... zmniejszyć? Dlatego czy długość 23mm będzie wystarczająca, aby takie obiektywy móc ostrzyć? A może źle myślę i ma być nie -2mm, ale +2mm (na 27mm)?

 

I co jeszcze istotne - każdy z obiektywów FD będzie stałoogniskowy. Raczej wolałbym uniknąć zakupu przedłużki o długości 25mm - martwiłbym się o niewielki zapas.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.