Skocz do zawartości

Astronomia na papierze


Robert Bodzoń

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym w tym wątku powrócić do tematu poruszonego miesiąc temu w tym dziale. Niestety wtedy nie mogłem brać udziału w dyskusji ze względu na przerwę w dostępie do Internetu.

 

Otóż pojawiła się propozycja wydawania czegoś w rodzaju informatora astronomicznego - tygodnika - tu na Forum, a także ewentualnie na papierze. Pomysł jak szybko powstał, tak szybko umarł śmiercią naturalną, ale ja jednak chcę do niego powrócić.

 

Od kilku dni zastanawiałem się nad poruszeniem tego tematu, choć w nieco innej formie. Poniżej przedstawiam moje pierwsze przemyślenia.

 

Uważam, że wciąż nie ma na naszym rynku dobrego czasopisma astronomicznego poświęconego przede wszystkim obserwacjom astronomicznym. "Urania-PA" i "Vademecum Miłośnika Astronomii" nie zaspokajają potrzeb większości z nas. Pisma sekcyjne takie jak "Materiały SOPiZ", "Komeciarz" kierowane są do wąskiej grupy użytkowników i z tego co wiem, nie za bardzo ma kto do nich pisać.

 

Ja chciałbym czasopismo astronomiczne w którym znalazłbym informacje na tematy:

- co obserwować?

- jak obserwować?

- czym obserwować?

Czasopismo w którym znalazłbym dokładne efemerydy, ciekawe informacje, dobre mapki i ładne zdjęcia.

 

Niestety w naszych warunkach nie może być to tygodnik, ani jak przypuszczam - przynajmniej początkowo - miesięcznik. Myślę raczej o kwartalniku, tak aby był czas na przygotowanie i dopracowanie odpowiednich materiałów i aby roczny koszt takiego czasopisma był w zasięgu większości miłośników astronomii.

 

Jest sporo dziedzin/działów, które mógłby zawierać nasz kwartalnik. Przykładowo:

1) Wydarzenia/Wiadomości astronomiczne

2) Efemerydy: Słońca, Księżyca, planet i ich satelitów, planetoid, komet, rojów meteorów;

3) Informacje o zjawiskach zaćmieniowych i zakryciowych: zaćmienia Słońca, zaćmienia Księżyca, zakrycia gwiazd przez Księżyc, zakrycia gwiazd przez planety i planetoidy;

4) Gwiazdy podwójne, gwiazdy zmienne

5) Obiekty DS

6) Metodyka obserwacji

7) Instrumenty astronomiczne

8 Astro-fotografia

9) Astronomia w Internecie

10) Wydawnictwa

11) Nasze obserwacje

12) Podróże kosmiczne

To tylko przykłady. Jest jeszcze przecież aktywność Słońca, zorze polarne i wiele innych zjawisk. Oczywiście listy, ogłoszenia itp.

 

Tu na Forum mamy wielu autorów ciekawych tekstów, jednak z czasem ginął one w otchłani pamięci komputera. Argumenty za przelewaniem informacji na papier były już tu wcześniej przytaczane. Na przykład kolega wiatr pisał:

 

"mnie brakuje dobrego pisma na papierze które można kupć w wolnej sprzedaży

no może nie we wszystkich kioskch ale chociaż w jakichś większych sieciach księgarni.

Zanim ktoś powie że dziś jest internet i po co to drukować to wymienię kilka "za" w sprawie pisma drukowanego (z mojego punktu widzenia):

1) nie lubię czytać z ekranu( szczególnie długich tekstów)

2) strony w sieci pojawiają się i znikają

3) autorzy stron często mimo dobrych chęci nie grzeszą wiedzą

4) popularyzatorski aspekt takiego przedsięwzięcia też jest istotny, warto byłoby zainteresować większą grupę ludzi tematem to może rynek się poszerzy( i może skończy się kurjozalna sytuacja że w Polsce sklepy astro można policzyć na palcach jednej ręki emerytowanego drwala) wiem że to dalekosiężna wizja ale coś trzeba robić "

 

Myślę, że wielu z nas zgadza się z powyższym wywodem. Ja także. Czy jednak mam rację? Czy są zainteresowani? Czy są osoby, które chciałyby współtworzyć i pomagać w pracach nad takim czasopismem?

 

Z tymi zapytaniami zwracam się do wszystkich. Dodam tylko, że chcę współpracować w realizacji tego pomysłu nie tylko z osobami z tego forum, ale także z forum Astronomii Amatorskiej, gdyż jak wszyscy wiemy oba fora doskonale się uzupełniają.

 

Co więc o tym sądzicie? Czy na początku 2005 roku może ukazać się pierwszy numer "ASTRO"? Czy tylko skończy się na dyskusji?

 

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert B. :?:

prawda :wink:

 

kiedyś robiłeś coś wspaniałego pt. "Kalendarz na najbliższy tydzień" :hello2: :brawo:

 

napewno wielu forumowiczów byłoby ci wdzięcznych :salu:

gdybyś znalazł trochę czasu

 

Serdecznie Pozdrawiam

 

Tak, wszystko się zgadza :D .

 

Pożyjemy, zobaczymy. Na razie chcę zebrać opinie na temat, który opisałem powyżej. Jeżeli nie wypali, prawdopodobieństwo, że wrócę do redagowania kalendarza jest znaczne.

Poprzednio przerwałem z dwóch powodów:

- pogarszający się stan zdrowia

- koszty łączenia z Internetem

Teraz ze zdrowiem już lepiej (odpukać), a i drugi problem częściowo został rozwiązany.

 

Tak, czy inaczej, myślę, że będę częściej gościł na Astro-Forum.

 

Pozdrawiam

 

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydanie czegokolwiek, w dodatku ładnie nie jest takie proste, a z pewnością kosztowne. Mimo to jestem "za"  :)

 

Zdaję sobie z tego sprawę. Dlatego do ostatecznej formy mam zamiar dochodzić małymi krokami. Przede wszystkim chcę, aby pierwszy numer miał ciekawą, a zarazem fachową zawartość.

Oczywiście przy małym nakładzie, a tak jest w przypadku pism astronomicznych poważnie wzrastają koszty. Dlatego pierwszy numer (pierwsze numery) będą robione "chałupniczą" metodą z małym nakładem (powiedzmy 50-100 egzemplarzy).

Dopiero wtedy, gdy osoby, które otrzymają czasopismo uznają, że to jest to i warto to kontynuować - pójdę dalej.

 

Zgodnie z tym co napisałem wcześniej chciałbym, aby pierwszy numer kwartalnika ukazał się na początku 2005 roku, czyli za 2,5 miesiąca. To dużo i mało czasu. W najbliższy weekend postaram się przedstawić harmonogram prac. Wszystko jednak zależy od tego, czy znajdą się chętni do współpracy.

 

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram. Świetny pomysł.

Skoro są plany że ma się ukazać na początku 2005r to trzeba już zacząć działać. W takim razie najlepiej zacząć od spisu treści, okładce, rozmiarze gazetki i ogólnej oprawie graficznej  :salu:

 

Spis treści powstanie na końcu, gdy już będzie widomo co znajdzie się w pierwszym numerze. Rozmiar czasopisma najprawdopodobniej A4. Okładka to jest właśnie pierwszy problem, gdyż przynajmniej na początku to powinien być jedyny kolorowy element czasopisma, a więc trzeba mieć dobre zdjęcia i dostęp do dobrego druku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jeśli nie wypalii na papierze to można to zrobić w podobnej formie jak astronautilus

i poprostu za gazetke pobierać opłate sms-em.

Każdy będzie mógł napisać swój artykuł.

Będzie można dodać te rubryki w/w i będzie gazetka jak znalazł.

Napewno na początek będzie taniej a póżniej można przeniść na papier. :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.