Skocz do zawartości

SkyMaster


Gość Mitek

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, właśnie zakupiłem sobie lornete 25x100 :Cheers: , mam w związku z tym pytanie, a mianowicie jaki statyw musiał bym do niej dokupić żeby obserwacje były komfortowe, podczepiłem ja pod montaz paralaktyczny, ale taka ogromna i ciężka lorneta wisząca na małej śróbce na obejmach to totalna poracha :(

 

PS. rozmiary tego smoka są prawie szokujące :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam w klubie, Mitku :)

 

Ciekaw jestem, jakie będziesz miał wrażenia z użytkowania tego sprzętu (koniecznie wyjedź sobie z nią gdzieś, gdzie jest ciemno jak w nosie u murzyna, bo tam dopiero zaczyna się jazda!! ;)). Nie ukrywam, że czekam także na Twoje opinie na temat tego bina umieszczone na Forum ;)

Jeżeli chodzi o "fundamenty" pod 100tke, to tutaj nie możesz iść na kompromisy... Ja tak zrobiłem i 5 kg chińskiej optyki wygrało ze wszelkimi rozwiązaniami, które wymyśliłem we własnym zakresie - tu trzeba czegoś naprawdę stabilnego i wytrzymałego, bo w sytuacji, gdy SkyMaster będzie wisiał Ci pod kątem 80 deg od pionu, to wtedy już nie ma żartów... :roll:

 

Pozdrawiam,

 

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne,że będe przedstawiał swoje opinie :wink: chociaż mam małe doświadczenia z lornetkami, jak tylko będzie pogoda wyruszam na dach swojej chaupy 8) staruszek wali farmazony, że powgniatałem pape nogami od paralaktyka :? :wink:

 

Narazie obserwowałem naniemne obiekty i samoloty,pierwsze wrażenia powaliły mnie na kolana może dlatego ze niemiałem nigdy przyjemności patrzeć przez taka lornete, dwuoczne obserwacje to naprawde co innego niż patrzenie przez telepa :Cheers::D :mrgreen: wyobrażam sobie jaka jazda jest lornetą apochromatyczbna :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW, tak mała dygresja przy oazji, będąc kiedyś na odczycie prof K. Rudnickiego o obłokach międzygalaktycznych dowiedziałem się o istnieniu takiego (jeszcze nie uformowana odległa gromada galaktyk) o pewnej, znikomej zawartości molekuły C2H5OH ileś tam części na milion ale jak padła podana całkowita szacowana masa obłoku to okazało się że Alkoholu jest a nim kilka milionów mas słonecznych :shock: , jak ten obłok się skolapsuje i powstaną galaktyki to będzie piękny świat, marzenie i ucieleśnienie raju każdego ziemskiego alkocholika :pijemy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Jasnego halo wokół gwiazdek nigdy u siebie nie widzialem... Zobacz czy nie masz przypadkiem jakiejś cieniuteńkiej chmurki w polu widzenia albo czy nie zaparowała Ci jedna z soczewek...

 

Faktem jest, że mój Celestron troche "rozstrzeliwuje" gwiazdy jaśniejsze niż 1 mag i zjawisko to jest odwrotnie proporcjonalne do czasu studzenie obiektywów, ale mimo tego nigdy nie uzyskuję idealnego obrazu - to już chyba uroda tego bina... Z upływem czasu staje się to troche denerwujące - ciekaw jestem czy Ty także masz z tym problem?

 

PS. Jeżeli będziesz miał taką możliwość, to zerknij sobie na Plejady... Zawsze ten widok w moim binie powoduje uśmiech na mojej twarzy... :)

 

Pozdrawiam,

 

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja niczego takiego u siebie nie zauważyłem. Patrzyłem parę razy na Wegę i Altaira i żadnych rozstrzeliwań nie zaobserwowałem.

Spróbuj M81/M82. Mimo iż to tylko delikatne chmurki, to kształt jest u mnie wyraźnie widoczny i to mnie "powaliło" najbardziej. Za to największym rozczarowaniem była M42 - nc specjalnego u mnie, może to dlatego, że patrzyłem tuż przed świtem i niebo nie było dostatecznie ciemne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyczaiłem, że jak zagnie sie muszle na okular do tyłu pole widzenia wyraźnie sie polepsza

 

Tak a propos - napisz proszę jak dalego od środka pola widzenia koma daje o sobie znać w Twoim Celestronie. Co z tego, że powiększysz pole widzenia, skoro i tak będzie to zysk nieefektywny...

 

Pozdrawiam,

 

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zauwazyłem jeszcze jedna rzecz tym razem nieprzyjemną: jak ruszam okularami tzn. nie kręce nimi tylko ruszam w prawo i w lewo słychać jak by w środku był piach albo potłuczone szkło co to może być, sprawdzcie czy u Was też tek jest :salu:

 

ps. niesłychać tego jak okular jest maxymalnie wykręcony

ps2 cholera chyba niej est to szkło od okularów :?

ps dosyć mocno trzeba poruszać :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, to znaczy tylko, że za którymś razem odleci ci cała obudowa (ogumienie + regulacja) okularu, tak jak u mnie. Ty masz jeszcze gorzej, bo u Ciebie ten problem występuje z 2 okularami, a u mnie tylko z 1. Na szczęście byłem wtedy po drodze do Krakowa i Janusz w parę sekund mi to naprawił - lepiej zwróć czym prędzej lornetkę do Delty i wymień na nową.

PS: Nie przejmuj się - większość lornetek klasy 100mm za taką cenę ujawnia swoje wady fabryczne po paru dniach użytkowania. Pozostaje tylko kwestia ich bezproblemowej naprawy u sprzedawcy z czym ja nie miałem problemu i teraz jestem w 100% pewien, że nic mi nie odleci :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli coś chrzęsci to zapewne jakieś piasek w gwincie lub opiłki i trzeba by to rozebrać, umyć i przesmarować czystym smarem do gwintów okularowych.

U Krzyśka poluzowały się trzy fabryczne wkręty trzymające muszlę okularu, po ich dokręceniu (minutka roboty) Lornetka od razu odzyskała pełną sprawność :salu:

 

Ps. Możesz to próbować zrobić sam ale lepiej oddaj do Autoryzowanego Serwisu bo to robótka gwarancyjna a jak sam zaczniesz grzebać to zapewne utracisz gwarancję :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.