Skocz do zawartości

Okular 6mm


Mizar

Rekomendowane odpowiedzi

Jak widzę ostatnio sporo osób zaopatrzyło się w dobre okularki Vixena. Przydała by mi się rada znawców tematu bo też nabrałem ochoty na porządny okular.

Opis problemu:

Do mojego Klevzowa 200/2000 mam okulary 32, 25, 10 i 6 mm oraz barlowy 2x i 3x. Wszystko produkcji NPZ. Jak wykazało doświadczenie do obserwacji planet najlepsze powiększenie to około 320x z okularem 6 mm. Niestety komfort obserwacji z tym okularem jest bardzo niski bo nie da się włozyć oka do wnętrza okulara.

Z okularem 10 mm obserwuje się już całkiem dobrze ale powiększenie 200x jest zdecydowanie za małe. Powierzchnia planet jest zbyt jasna a detale zbyt drobne.

Okular 10 mm z barlowem 2x (powiększenie 400x) to trochę za dużo. Jasność powierzchniowa jest już zbyt mała.

Obecnie zazwyczaj stosuję barlowa 3x w połączeniu z okularkiem 25mm (powiększenie 240x) ale to też jeszcze za mało.

 

Kupiłbym Vixena z serii LVW 6 mm ale takiego nie ma w ofercie DO! LVW 8mm da mi za małe powiększenie.

Serja LV z małym 45 stopniowym polem odpada (NPZ mają pole 52 stopnie)

Ustaliłem następujące warunki brzegowe dla okulara do planet:

FOV min. 60 stopni, ER około 20 mm i f 5,8 - 6,5 mm.

 

Jest coś takiego i sprawdzonego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno były jeszcze dostępne Pentaxy starszej serii XL - http://www.teleskop-service.de/vorschauher...ular/okular.htm . Nie wiem czy jeszcze są, bo weszła nowa seria XW. Nowe są drogie i mają ogniskowe 5 lub 7mm, oraz pole 70 stopni , ER 20(lantany). Ze starej serii są 5,2 i 7mm z polem 65 stopni, ER20(ED). Są znacznie tańsze. Zadzwoń lub napisz czy są. Ten 5,2mm dałby Ci powiększenie 385X, 7mm-286x . Okular 6mm znajdziesz również w ofercie http://www.teleskop-service.de/televue/televue.htm. To Radian - pole 60 stopni, 6mm ER20 - alternatywa dla Vixena. Dodam, że z cen na podanych stronach można coś urwać. Facet jest "elastyczny" :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.