Skocz do zawartości

Dzielimy się ocenami


Henryk

Rekomendowane odpowiedzi

Co prawda najprzyjemniejszą częścią w obserwacji nieba jest właśnie sama obserwacja, jednak jeżeli oceniamy gwiazdy zmienne, warto oceny przesyłać do wspólnych baz. Zgromadzone dane pozwalają obserwować zachowanie gwiazd na przestrzeni dłuższego czasu.

Ja przesyłam wyniki tylko do polskiej bazy, którą prowadzi Stanisław Świerczyński. Oceny w postaci: nazwa gwiazdy, data juliańska , jasność gwiazdy w magnitudo; przesyłam do SSW pocztą elektroniczną: sswdob@poczta.onet.pl .

Zbiorcze zestawienia ocen obserwatorów i wykresy bardziej popularnych gwiazd można znaleźć tutaj

 

Oceny można także przesyłać do amerykańskiej, chyba najstarszej bazy gwiazd zmiennych, czyli bazy AAVSO, ale szczegóły niech napiszą ci, którzy to robią :) .

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie popieram ideę dzielenia się oceniami, jak ujął to Henryk. Ja preferuję bazę AAVSO, ale oczywiście wysyłam oceny także do Stanisława. Jeśli chodzi o AAVSO należy wejść na stronę http://www.aavso.org/observing/submit/webobs.shtml a następnie wybrać procedurę rejstracyjną. Jeśli nie jest się członkiem AAVSO należy odhaczyć odpowiednie pole. Po otrzymaniu specjalnego kodu można wysyłać już wyniki obserwacji, które wpisuje się do bardzo prostego formularza.

 

Zdecydowaną zaletą takiego dzielenia się obserwacjami jest to, że wysłane obserwacje pozostają w bazie AAVSO i w każdym momencie mamy do nich dostęp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, z ciekawości spojrzałem i mam kilka pytań.

Przy podawaniu gwiazd porównania - należy tylko wymienić ich jasność, bez ich numerów katalogowych? Czy pole: chart też należy wypełniać, jeżeli nie korzystam z mapek AAVSO?

 

Co do rejestracji - czy skrót mam sobie sam wymyślić? Po co podawać adresy pocztowe i to dwa? No i ostatnie pole - sprzęt - też wypełnić?

 

A najlepiej opisałbyś to krok po kroku, bo jak ktoś nie zna angielskiego, to będzie miał więcej pytań...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek dla wyjaśnienia Twoich pytań:

1. wpisujesz tylko jasność gwiazd porównania, bez numerów katalogowych jeśli są one z mapek AAVSO, zapisuje się w postaci np. gwiazda ma jasność 7,7 mag to wpsiuje się "77"

2. jeśli nie korzystasz z mapek AAVSO należy zaznaczyć według kodu literowego z jakich map korzystasz,

3. skrót jest nadawany po zarejestrowaniu się,

4. uzupełniłem również pole sprzętowe

 

To tylko parę pól a korzyścią jest choćby możliwość archiwiozwania swoich obserwacji w AAVSO.

 

Jeśli znajdę chwilkę czasu postaram się to szczegółowo opisać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 17 lat później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.