Skocz do zawartości

Refraktor APO Takahashi FS102


PTL

Rekomendowane odpowiedzi

Teleskop APO Takahashi FS102 – apochromatyczny fluorytowy dublet, apertura 102mm, ogniskowa 820mm. Jest to jeden z najlepszych dwuelementowych apochromatów do zastosowań wizualnych, CCD i fotograficznych (do fotografii na filmie 35mm wskazany jest reduktor / korektor krzywizny pola, chciaż i bez niego obraz bedzie OK na większości klatki).

 

Niewielką aperturę teleskop nadrabia wspaniałą jakością optyki oraz bardzo wysokim kontrastem. Z okularem 40mm (Pentax XL) można uzyskać powiększenie 20,5x i pole widzenia ponad 3 stopnie (można oglądać prawie całego Veila lub M31!), z okularem 3mm powiększenie 273x. W obu wypadkach obraz jest ostry do krawędzi, z pięknymi punktowymi gwiazdkami. Obraz nie "psuje się" przy większych powiększeniach, "jedynie" przeszkadza seeing.

 

Wizualnie nawet na najjaśniejszych obiektach kolor nie jest widoczny. Korekcja w podczerwieni jest tak dobra że w zasadzie można nie stosować filtra -IR (daje tylko kilkuprocentową poprawe wielkości obrazu gwiazdy).

 

Obserwacja przez ten teleskop to prawdziwa przyjemność, planety również w mieście a DSO pod ciemnym niebem.

 

O klasie tego refraktora APO świadczy fakt, że po jego kupieniu i pierwszej sesji obserwacyjnej mój bardzo dobry 20cm Newton firmy Orion Optics został odłożony w kąt a ostatecznie sprzedany, pomimo dwukrotnej różnicy apertury.

 

Długość teleskopu około 100cm, średnica tuby 114mm, średnica odrośnika około 150mm, masa około 6kg. Stan kosmetyczny bardzo dobry, oczywiście sprzęt nosi ślady normalnego użytkowania. Stan optyki doskonały.

 

Więcej informacji o FS102 i wrażeniach z jego użytkowania można znaleźć na stronach:

 

Cloudy Nights

 

Ed Ting

 

Optique Unterlinden

 

Teleskop jest wyposażony w bardzo solidną pokrywę obiektywu, z centralnym otworem umożliwiającym zainstalowanie np. fitra słonecznego Coronado. Nowe teleskopy mają prostszy metalowy dekielek.

 

Zestaw zawiera:

- tubę optyczną FS102 z odrośnikiem

- obejmę do mocowania teleskopu na montażu (Takahashi Clamshel)

- adapter wyjściowy 1,25 cala wraz z tulejką dystansową

- adapter wyjściowy 2 cale

- solidną i elegancką skrzynkę transportową wykonaną z polakierowanej sklejki 6mm, wyłożoną wewnątrz gąbką dla ochrony sprzętu w transporcie

 

Niestety nie działa moja strona więc nie mogę podesłać linka do tego konkretnego modelu, ale postaram się wrzucić link "zagraniczny":

 

fs102uh.jpg

 

(oczywiście sprzedaję tylko tubę z akcesoriami bez montażu)

 

Nowy FS102 (starsza wersja bez zsuwanego odrośnika, taka jak moja) w identycznej konfiguracji (ale bez pudełka :-) ) kosztuje 2.250 Euro, no i oczywiście trzeba go przywieźc albo zapłacić za przesyłkę z Francji. Mój zestaw sprzedam za 7.900 PLN. Nie będzie problemu ze sprzedażą za tę cenę w Europie ale wolałbym aby sprzęt pozostał w Polsce.

 

Ze względu na delikatność sprzętu preferuję odbiór osobisty.

 

Ewentualne dodatkowe akcesoria extra.

 

Pozdrawiam i zapraszam,

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zostało wytoczone nie tyle ciężkie co porządne działo :P Teraz są dwie możliwości albo kilku maniaków(z odpowiednią kieszenią) będzie się o niego bić w Polsce albo z braku zainteresowania teleskop wyfrunie za granicę. Szczególnie za tą śmieszną jak dla zachodniego człowieka cenę :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolę nie myśleć co Paweł kupi w zamian skoro pozwyba sie tej doskonałej setki APO, a może też setkę tylko FSQ-106 dedykowaną wprost do astrofoto, któż to wie :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolę nie myśleć co Paweł kupi w zamian skoro pozwyba sie tej doskonałej setki APO, a może też setkę tylko FSQ-106 dedykowaną wprost do astrofoto, któż to wie :roll:

 

Ja wiem :lol:

 

Pozdrawiam,

Dominik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolę nie myśleć co Paweł kupi w zamian skoro pozwyba sie tej doskonałej setki APO, a może też setkę tylko FSQ-106 dedykowaną wprost do astrofoto, któż to wie :roll:

 

Przypuszczam, że teraz wytoczy jakieś ciężkie działo przy którym RC Gandlera będzie się mogło schować. Przynajmniej pod względem jakości fotek :lol: . Przecież nie w wielkości siła? Czyż nie? W tym wypadku na jakość składa się: sprzęt, doświadczeni(ogromne) no i warunki pogodowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypuszczam, że teraz wytoczy jakieś ciężkie działo przy którym RC Gandlera będzie się mogło schować.

 

A nie, po prostu pozostali koledzy (w tym Domek) robia juz tak ladne zdjecia ze biore sie za zbieranie znaczkow...

 

A propos, ma ktos tego niebieskiego Mauritiusa z 1966?

 

Pozdrawiam,

 

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:salu: No to się pomyliłem :lol: Ten gest :salu: to nie salut ale raczej łapanie się za głowę. :Boink: Według mnie to takie przestarzałem i mocno oklepane hobby nie to co astronomia 8) . I te znaczki tyle kosztują, że trzeba się apochromatu pozbywać?? Zresztą mam wrażenie, że gdzies tam uciekł emotikon: ":wink:". Chociaż każdy robi to co lubi i co sprawia mu przyjemność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie... zna się ktoś na monetach? Jakiś numizmatyk? Bo mam worek monet :lol: i jest tam pare ciekawych egzemplarzy. A ja się tym totalnie nie interesuje :P

Napisz na priva co masz, a najlepiej jak będą dobre fotki tych ciekawych egzemplarzy. Trochę się tym interesuję, mam kilkaset szt. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie... zna się ktoś na monetach? Jakiś numizmatyk? Bo mam worek monet :lol: i jest tam pare ciekawych egzemplarzy. A ja się tym totalnie nie interesuje :P

 

 

Troszeczkę sie tym zajmuję, daj znać na priva co tam ciekawego masz, może trzymasz w domu skarby i się marnują. :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.