Skocz do zawartości

KOLIMACJA APO


Łukasz K

Rekomendowane odpowiedzi

Łukasz, przeczytaj dokładnie to co napisałem:

 

Wg Mnie możesz to ogarnąć samemu (ja ogarnąłem). Można wykonać wiele testów, które pozwolą zdiagnozować problem i ew. go naprawić.
- na początku określ który bok na zdjęciu odpowiada któremu bokowi matrycy i jak on ajest zorientowana w wyciągu (pozwoli to określić gdzie jest dobrze a gdzie źle)
- można wykonać zdjęcia obracając kamerę w wyciągu
- można wykonać zdjęcia obracając rotatorem
- można wykonać zdjęcia odkręcając cały wyciąg o określony kąt (np 90* - zmieni się punkt ostrości)
- można zainstalować CCD Inspectora (jest 30 dniowy trial) - ja ogarnąłem ten teleskop tylko dzięki temu programowi.
- można zakupić złączkę, która przesuwa kamerę w prostopadłej płaszczyźnie do toru optycznego
- trzeba pomierzyć czy wszędzie są te same odległości
- trzeba sprawdzić czy drawtube chodzi równolegle do toru optycznego (czy nie chodzi po ukosie)
- trzeba pomierzyć czy złączki w drawtubie są osiowe i centralnie zamocowane

Ok, chciało by się mieć wszystko ogarnięte na już. Ja poświęcałem praktycznie każdą noc na testy w CCD inspectorze przez prawie 2 miesiące (nocy było sporo bo to lato).
To, że oddasz do kolimacji to nie wiadomo czy rozwiąże Twój problem, bo może soczewki w celi są dobrze ułożone.

Zrobisz jak uważasz, ale ja bym się nie poddawał. Wg mnie to JEST do zrobienia.

Paweł

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wycena kolimacji teleskopu oraz kilka wiadomości w tym temacie od Łukasz Rachuny i Pav1007 (dziękuję Panowie) skłoniła mnie do zmierzenia się z tematem kolimacji.

 

Nie należę (właściwie nie należałem :) ) do osób "grzebiących" w sprzęcie więc wahałem się dłuższą chwilę. Ostatnio mało pogodnych nocy, więc postanowiłem spróbować na tzw. "oko" tj testy kolimacji wyciągu z wykorzystaniem płaskiego blatu, suwmiarek, arkuszy papieru i oka. Ustawiłem łożyska wyciągu i poskręcałem całość.

Niespecjalenie wierzyłem w powodzenie tej operacji. Wczoraj jednak na ok pół godziny pojawiła się dziura w chmurach.

 

Wycelowałem w M27 i zrobiłem 5 min klatkę w Ha i 5 min klatkę w OIII.

 

Ku mojemu zdziwieniu jest zdecydowanie lepiej niż było (prawy dolny róg jeszcze "leci".

 

Nie jest jeszcze tak dobrze jakbym sobie tego życzył, więc tematu nie odpuszczam, jednak jak na kolimację na oko na domowym stole, jest całkiem nieźle.

 

Poniżej jedna klatka Ha oraz Bicolor 2 x po 5 min Ha i OIII. Klatki bez resize i cropów.

 

 

595a504222623_AutosaveImage-001Hajpg.thumb.jpg.7ab0c022d479bb3edfeb5868bdb26732.jpg

 

  

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.