Skocz do zawartości

Lornetki


Pio

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie. Posiadam od dwóch lat lornetkę Nikon action ex 10/50 i jest świetna. Problem w tym, że do moich obserwacji już za mała. Obserwuję głównie nocne niebo ale lubię także pooglądać samoloty. Zdaję sobie sprawę, że nie istnieje lornetka do wszystkiego. Interesuje mnie  od 15 do 20 powiększenia, cena do 1000. Statyw posiadam. Pozdrówki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytuj

Problem w tym, że do moich obserwacji już za mała

Przeglądając opinie posiadaczy różnych lornetek i historię ich wyborów często padają podobne stwierdzenia.  Sam obecnie przechodzę ten etap, z tym że obecnie mam i startowałem (nie licząc bazarowych badziewi) od 15x70. Przy pierwszym "poważnym" zakupie w sklepie brałem pod uwagę wstępnie właśnie Nikon action ex 10/50, ale dla porównania wziąłem 15/70 (tj. STIGMA optics - jedna z wielu wersji tzw. serii BA8) i miałem okazje spojrzeć przez obydwie na samoloty pasażerskie i przez taki obiekt obserwacji zdecydowanie wygrało większe powiększenie. Przy czym moim zdaniem optyka serii BA8 jest lepsza od Nikona action ex, a parametry 15/70 najlepiej pasują do miana lornetki do wszystkiego. Jeżeli interesuje Cię tylko zakres powiększeń 15-20 i cenie do 1000zl to szukałbym używanej BA8 15x70 bo nowe to ok. 1600zł np..

Ale dla mnie właśnie na potrzeby podglądania samolotów 15x70 to mało więc zastanawiam się nad nabyciem docelowo 28x110 na statyw (waga ok. 7 kg !!! ) i do ręki 10x50 - obie klasy BA8 która gwarantuje dobry stosunek jakość/cena.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha.

Ja właśnie maiłem do wczoraj taki dylemat.

DO SkyGuide 15x70 czy Celestron PRO 20x80. 

Cena podobna, a Celestron daje więcej....

Celestron Pro 15x70 jest niedostępny w PL (ciekawe dlaczego?).

Wybrałem i zamówiłem (po przeczytaniu różnych opinii) DO Sky Guide 15x70.

Z tego co wyczytałem Cleestorny wykazują koszmarną aberrację i nadal są z plastiku (mimo że maja dpoisek PRO).

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Ja na co dzień używam Kronosa 26x70 (mam też C20x80) - czasami się pojawia używana na giełdach. Jeśli chcesz odczuć przeskok z obecnej, na coś potężniejszego (power, zasięg), nadal nadającego się do obserwacji nawet bez statywu (choć zdecydowanie krótszych), to śmiało mogę polecić właśnie tego kronosa (mając na uwadze również, to co obserwujesz i przewidując czego ja bym chciał na Twoim miejscu) - warto na nią zaczekać, ale jest to zakup dość ekonomiczny, a zarazem sprzęt dobry jakościowo (na optycznych ją testowali i źle nie wypadła). Samoloty , mesiery oraz planety i plener, ogląda się bardzo przyjemnie, jest zdecydowanie mniejsza i lżejsza od modeli 20x80, choć raczej cięższa od 15x70, ale power Ci to wynagrodzi - używam jej zdecydowanie częściej niż 20x80. W tym kronosie ustawia się ostrość osobno na każdym z okularów, posiada specyficzne mocowanie do statywu - za którym trzeba osobno się rozejrzeć - nie był w zestawie (chyba, że się trafi razem z nim). Rozważając jej zakup, a nie chcąc nosić się ze statywem, warto pomyśleć jednak (przynajmniej na początku) o monopodzie, ponieważ do powera trzeba się przyzwyczaić - nabrać wprawy (ja przeszedłem z 12x60).

 

Pozdrawiam

Edytowane przez harryLH
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Dnia 14.06.2017 o 01:40, wampum napisał:

Ha.

Ja właśnie maiłem do wczoraj taki dylemat.

DO SkyGuide 15x70 czy Celestron PRO 20x80. 

Cena podobna, a Celestron daje więcej....

Celestron Pro 15x70 jest niedostępny w PL (ciekawe dlaczego?).

Wybrałem i zamówiłem (po przeczytaniu różnych opinii) DO Sky Guide 15x70.

Z tego co wyczytałem Cleestorny wykazują koszmarną aberrację i nadal są z plastiku (mimo że maja dpoisek PRO).

Dzięki kolego. Jestem już po pierwszych obserwacjach Sky Guide 15*70. Wykonanie porządne, może nie higt-top ale napewno nie dolna półka. Zdecydowanie lepsza od Nikona 10/50. Trochę cięższa ale z ręki przez parę minut da radę, dzięki za radę. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam, ja dostałem opad szczęki jak skierowałem ją po raz pierwszy na obiekty Strzleca i okolice i to na podmiejskim niebie.

Jestem mega zadowolony, najlepsze jest to że część obiektów którw oglądałem to do tej pory nie wiem co to było (za duzo na raz).

Najbardzie mnie zastanawia taki obiekt po przedłużeniu ramienia w Orle ( po skosie), widok jakby takich kilku kresek obok siebie zamianst gwiazd).

Muszę na to jeszcze raz spojrzeć i posziukać co to było.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Radzę nieraz w środku nocy wstać i przez parę minut popatrzeć przez lornetkę w niebo. Widok przy dobrych warunkach jest oszałamiajacy i żaden teleskop nie da takiego wspaniałgo przeglądowego widoku nieba. Widać setki jakichś obiektów o których człowiek nie wie co to jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.