Skocz do zawartości

Filtr mgławicowy LPR


Szymek_O

Rekomendowane odpowiedzi

Co sądzicie o tym filtrze:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...e6364c7575ed2aa

chodzi mi o to czy nadaje się do wnikliwszych obserwacji galaktyk teleskopem 150/750 czy też UHC lub O III są lepsze?? A w ogóle jak go można wkręcić w okular jak na zewnatrz nie widze żadnego gwintu :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwint filtrowy masz wewnatrz okularu od strony teleskopu(poza chińskimi wynalazkami w plastiku i Optisanem z niestendartowym gwintem filtrowym), do twojego działa polecam raczej szerokopasmowe filtry LPR odcinające sztuczne oswietlenie i uwypuklające tym samym mgławice na tle nieba, do filtrów wąskopasmowych są raczej wymagane teleskopy o większych średnicach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem kupowanie filtra szerokopasmowego do obserwacji wizualnych jest pozbawione sensu.

Jeśłi chodzi o filtr APL (Antares) to choć z podanych przez sprzedawców danych wynika że przepuszczalność leży pośrodku między typowym LPR a typowym UHC to na zachodnich forach traktują te filtry jako LPR i ich zakup odradzają - w sumie nie dziwne po co się pakować w jakieś półśrodki.

 

Polecam taki link:

http://www.cloudynights.com/howto/filters.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no z tego co sie dowieziem to np. UHC są za ciemne dla teleskopów poniżej 20cm :roll: A tak po za tym chciałbym przy po,mocy takiego filtra wnikliwiej obserwować galaktyki np. w celu rozpoznania poprzeczek ramion spiralnych itp. itd. A przez te UHC to galaktyki znikają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szymku, większość galaktyk świeci widmem ciągłym swoich gwiazd i filtry nebularne nie mają tu wielekiego zastosowania właśnie poza ALP i LPR odcinających sztuczne oświetlenie i zwiększających kontrast pomiędzy galaktykami a tłem nieba.

Niestety do oglądania ramion i poprzeczek w słabszych galaktykach potrzeba conajmniej 40-50 cm teleskopu i tu nie ma zmiłuj się w tej materii.

Filtry Nebularne sprawdzają się za to znakomicie w obserwacji mgławic emisyjnych jak mgławice wodorowe, planetarne czy pozostsałości po supernowych i do tego głównie służą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem

Pisał pan że UHC i O III są przeznaczone dla większych teleskopów ale znalazłem coś takiego UHC-S na czym polega działanie tego filtra że nie powoduje dużego zmniejszenia jasności a za to kontrast dzięki niemu wzrasta.

Np. : http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...3cf7a3f06b4e4b6

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, ponieważ galaktyki świecą widmem ciągłym jakikolwiek filtr odcinający nawet odrobinę światła będzie je przyciemniał, a więc nawet najlepszy szerokopasmowy czyli LPR.

 

Przeczytaj tu:

http://www.astrosurf.com/lombry/reports-fi...filters-dso.htm

 

Cytuję:

"Some available broad-band filters are the Lumicon Deep-Sky, the Meade Series 4000 Broadband, the Celestron LPR, the Thousand Oaks Type 1, and the Orion SkyGlow. The Lumicon Deep-Sky can offer a noticable boost in contrast and visibility of the fainter outer detail in emisson nebulae over non-filtered views for objects like the Orion Nebula (M42), the Lagoon Nebula (M8), the Merope Nebula, the Trifid (M20), and a number of others. However,

the improvement is not as noticable on star clusters or galaxies. I have found that using the filter on larger and more diffuse galaxies like M33, M81, M101, NGC 253 and NGC 2403 in my 10 inch when weak skyglow is present

will help boost the visibility of the detail, but the effect is fairly mild. "

 

Tak więc jak chcesz studiować galaktyki to jedź pod ciemne niebo. Do galaktyk żaden filtr Ci nie pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, a co do tego baadera UHC-S to obejrzałem jego pasmo przepuszczalności i wygląda na coś pośrodku między LPR a UHC, czyli kolejny półśrodek. Czyżby Antares APL w nowej odsłonie, a literki UHC w nazwie mają zwiększyć sprzedaż?

Co ciekawe różni sprzedawcy podaja różne wykresy przepuszczalności dla tego samego filtra, Baader podaje inny - szerszy, a np. AlpineAstro (http://www.alpineastro.com/filters/uhc_filter_curve.htm) podaje inny - węższy, ale i tak szerszy od typowego UHC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zważ tylko że do małych teleskopów trzeba stosować połśrodki bo wąski filtr UHC przepuszcza za mało światła i niewiele w sumie widać takim mniejszym lustrem :roll:

To filtr trzeba optymalnie dobrać odpowiednio do posiadanego teleskopu a nie odwrotnie i stąd właśnie z zapotrzwebowania użytkowników średnich teleskopów powstają takie hybrydy na astronomicznym rynku :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam filtr ALP stosuję go w teleskopie 200mm i muszę powiedzieć, że w mieście jaśniejsze mgławice jak M27czy M57 wyglądają lepiej z tym filtrem niż bez niego, jednak pod czarnym niebem nie ma (jak dla mnie ) żadnej różnicy w jakości obrazów. Jeśli masz więc dobre warunki (czarne niebo) to obawiam się że taki filtr ALP nie wiele Ci pomoże. Mówiąc krótko jeśli do tej pory nie zaobserwowałeś np.” sowy ” pod czarnym niebem to filtr ALP prawie nic ci tu nie pomoże. Tak przynajmniej jest u mnie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warunki masz więc całkiem dobre, ja jednak na twoim miejscu jeśli było by to możliwe przetestował bym ten filtr na tym bądź co bądź małym teleskopie :wink: aby uniknąć rozczarowania. Bo tak jak napisałem wcześniej przy czarnym niebie mało on pomaga. Co innego jak ktoś obserwuje z miasta z pod latarni to wtedy warto mieć coś takiego. :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szymku, wpadnij do nas na obserwacje w Bieszczady, wezmę różne filtry nebularne to zobaczysz jakim i co lepiej widać osobiście a to cenniejsze niż tysiąc subiektywnych porad innych obserwatorów, trzeba zdobywać własne doświadczenie i to się tak naprawdę tylko liczy :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.