Skocz do zawartości

Filtr Light pollution w astrofoto CCD.


PiotrZ

Rekomendowane odpowiedzi

O dobrą pogodę coraz trudniej o tej porze roku więc testy są uzależnione od tych pojedynczych nocy więc możemy porównać dwa zdjęcia z pewnego odstępu czasowego.Jedno i drugie zostało zrobione refraktorkiem Celestron 80ED przy księżycu , pierwsze przed pełnią a drugie wczorajszej nocy czyli po pełni . Fotki obrabiane "rutynowo" więc podobnie ale zawsze może być minimalna różnica . M-42 bez filtra pokazuje więcej tła a z filtrem jakby wydaje się bardziej ostra . Ocena to oczywiście rzecz gustu ale wydaje mi się że stosowanie tego filtra bedzie bardziej przydatne do planet niż mgławic .

 

Fotka bez filtra .

42%20.jpg

 

Fotka z filtrem Light Pollution Sky Glow firmowanym przez Oriona ( Made in Korea)

 

42ed.jpg

 

Oceńcie sami .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda że na tym zdjęciu bez filtra mała głębia kolorów rozwaliła subtelności barwne na "warstwice" na obrzeżach. Niestety, psuje to cały efekt ładnej części centralnej.

 

Wydaje się że te zdjęcia nie są porównywalnie eksponowane. Trzebaby zrobić więcej fotek z filtrem i bez i porównać te najlepsze!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze aby porównywać miarodajnie obie ekspozycje przedłuż tą z filtrem o "krotność" filtra, pamiętaj że wycina on prawie 1/2 widma i o tyle wydłuż ekspozycję z filtrem aby porównanie wypadło naprawdę miarodajnie :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisze Janusz - trzeba wydłużyć ekspozycję z filtrem. Trzeba też pewnie inaczej złożyć kolor (inne współczynniki) bo filtr niestety zmienia pewnie balans kolorów.

 

Ja przetestowałem kiedys Antaresa ALP, którego kupiłem w Astrokraku i działał OK oprócz tego, że miałem trochę zmieniony balans kolorów w trybie LRGB. Jednak ja mam kamerkę czarno białą i kolor jest otrzymywany oddzielnie i składany w LRGB. U Ciebie Piotrze z kolorowa kamerką mogą być inne doswiadczenia.

 

U mnie Antares ALP wyraźnie pozwala na wyciągnięcie ładniejszego tła (zdjęcie M27, które jest na forum było własnie zrobione z filtrem ALP). Testowałem też poźniej sprzęt w konfiguracji bez filtra i raczej wrócę do konfiguracji z filtrem - nie powinno być gradientów, które wychodza mi przy dłuższych ekspozycjach w warunkach podmiejskich.

 

W sumie to mam kilka ciekawych filtrów (OIII, Contrast Booster, Antares ALP) do dokładniejszego przetestowania jesli tylko pogoda się poprawi.

 

Pozdrawiam,

Dominik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obie fotki zrobione były na montażu Soligora z czasami 45 sek i są to maksymalne możliwości prowadzenia tym zestawem . Macie oczywiście racje że stosując filtr który ściemnia obraz należy ekspozycje wydłużyć . Czekam aż wróci Atlux z serwisu gdzie jest tuningowany właśnie do długich ekspozycji .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze aby porównywać miarodajnie obie ekspozycje przedłuż tą z filtrem o "krotność" filtra, pamiętaj że wycina on prawie 1/2 widma i o tyle wydłuż ekspozycję z filtrem aby porównanie wypadło naprawdę miarodajnie :salu:

 

Pytanie tylko, czy zyskamy przynajmniej tyle ,ile stracimy przy dłuższym naświetlaniu. A wiadomo: im dłuższy czas naświetlania tym bardziej widoczne są błędy w prowadzeniu.

 

p.s. ta fota bez filtra bardziej mi sie podoba :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błędy prowadzenia nie będą tematem zaprzątającym Piotrowi głowę przy astrofoto z ogniskową 600 mm poprawionym w servisie Altuxem a przynajmniej miejmy taką nadzieję :roll:

 

Ps. Czy nie masz może zrobionego jakiegoś wykresiku PE z tego montażu przed wysyłką do servisu aby go porównać z wersją po liftingowych porawkach :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz , nie mam wykresu PEC bo tą funkcję musiałem wyłączyć . Problem w tym że nie mogłem ustawić w osi RA korekcji błędu pierwotnego Backlash . Sky Sensor ma tam ustawienia od 000 do 999 i na żadnej z tych warości nie uzyskałem dobrego efektu. W osi Dec działa idealnie na wartościach 115-130 i dlatego montaż pojechał do serwisu . Robią już ponad dwa tygodnie i nie mogą zrobić . Może to się skończyć wymianą montażu na nowy lub oczekiwaniem na sprowadzenie części z Japonii .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No,no!

Szczegóły mgławicy są powalające, te wszystkie włókna wspaniale widoczne i ten kontrast :shock: , tylko te kolorki gwiazdek jakby były dorysowane, no i widać, że dla paru gwiazdek już światełka zabrakło.

Czy to są takie same ekspozycje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:fiu: :fiu: Gratuluje fotki z tego malenstwa :)

Tu ewidentnie widac ze z filtrem dostalismy o wiele lepsze zdjecie.

Co do m42 to mglawica jest czerwona i filtr wycial czesc jej wlasciwego widma. Dlatego wniosek jest taki ze przy bardzo czerwonych mglawicach wyjdzie zdjecie nieco obciete w barwach. Mglawice z mala iloscia czerwonego widma powinny zyskac na wlasciwym kolorze robiac fotke z miasta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montażem Soligora robię zawsze 45 sek bo tyle jest w stanie pociągnąć . I tak połowa klatek jest poruszona . Obie fotki robiłem z wtorku na środę jedną ekspozycje po drugiej . Był silny wiatr co widać na rozbieganych gwiazdkach .Też uważam że tego typu mgławic filtr poprawia szczegóły . Następny test zrobię na galaktyce IC 342 , robiłem ją już przy pełni i bez filtra ale wyszła fatalnie . Tylko kiedy będzie pogoda ? :Cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby choć chłopaki w Bieszczadach mieli trochę pogody . We Wrocku kompletna mgła i chmury .

 

Bieszczady jak zwykle nie zawiodły, pierwsza noc była pogodna do bólu jak na kwietniowym zlocie, druga już tylko do 20h a trzeciej dowaliło kilka centymetrów śniegu więc była to noc czysto integracyjno dyskusyjna z DaVe, Zayzikiem i Xtermem o montażach, ich PE, ślimacznicach, autoguiderach i encoderach z CD romów :wink: :lol::lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.