Skocz do zawartości

Mały obiektyw do dużych powiększeń - Samyang 500mm


Avik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Mimo, że tytuł może brzmieć jak recenzja zwracam się z pytaniem - czy taki obiektyw ma w ogóle w astrofotografii sens? Mój zestaw do astrofotografii zaczyna się dopiero skromnie rozwijać i jak do tej pory dysponuję małym szukaczo-guiderem z SPC900 z jednej strony dovetaila, z drugiej zaś Canon 700D z - do tej pory założonym - Pentaconem 200/4. Całość założona na HEQ5. Jak do tej pory jestem całkiem z takiego zestawu zadowolony (no, może oprócz sporej aberracji chromatycznej) i na pewno zamierzam go dalej intensywnie eksploatować jednak pojawiła się potrzeba większej ogniskowej. Założenie półmetrowej tuby jako obiektywu póki co średnio wchodziło w grę i tu z pomocą przyszły obiektywy lustrzane. Małe, kompaktowe, lekkie i - co zaskoczyło mnie w wypadku w/w - nawet dość jasne. Poniżej wrzucam link do interesującego mnie obiektywu.

http://www.optyczne.pl/841-Samyang_500_mm_Mirror_MC_f_6.3-specyfikacja_obiektywu.html

 

F/6.3 przy 500mm całkiem kusi. Jednak wnosząc po opisie jest to Maksutov-Cassegrain. Zakładając, że soczewki to nie jakaś totalna kaszana, to czy taki obiektyw sprawdził by się w astrofotografii? Nie będzie za ciemny? No i jak kwestia ostrości bo sądząc po komentarzach na optyczne.pl nie jest to takie oczywiste. Pomocy :(

Edytowane przez Avik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Jestem miłośnikiem astronomii już od 37 lat. To piękne hobby, które wciąga w wir pięknego kosmosu.

Pytasz czy taki obiektyw ma w ogóle w astrofotografii sens?

Owszem ma, można nim robić piękne zdjęcia. Ja używam go sporadycznie, ponieważ dysponuję sprzętem profesjonalnym.

Ten obiektyw cieszy się dużym zainteresowaniem wśród fotografów.

Jako mini teleskop raczej nie spełni twoich oczekiwań. Ale do fotografowania np. Słońca, Księżyca, zaćmień i innych scenerii to jak najbardziej.

Zajrzyj na moją stronę Internetową i zobacz mój artykuł i fotki.

 

http://cyfroweastro.com/index.php?option=com_content&view=article&id=88:zachod-slonca-w-warszawie&catid=39&Itemid=101

http://cyfroweastro.com/index.php?option=com_content&view=article&id=131:z-czym-na-zacmienie-slonca&catid=39&Itemid=101

 

Pozdrawiam.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie wyraziłem się wystarczająco jasno ;) Nie zamierzam korzystać z niego jako z mini teleskopu (chodzi o wizual?), ani do fotografowania Słońca czy Księżyca. Interesują mnie oczywiście obiekty głębokiego nieba. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.