Skocz do zawartości

NGC 6960 (West Veil Nebula)


diwanoczko

Rekomendowane odpowiedzi

Tym razem zrobiłem drugie podejście do NGC 6960. Wcześniej zrobiłem zdjęcia z ISO-1600 i naświetlaniem 10s, teraz ISO-800 i 15s i mam wrażenie, że poprzednio wyciągnąłem więcej z tej mgławicy.

Zmieniłem położenie aparatu w wyciągu (obrót o 90 stopni) i chyba "trójkąty" z poprzednich zdjęć zrobił się mniejsze. Dzisiaj powinienem dostać korektor komy i kolimator więc kolejne zdjęcie obnaży wszelkie niedoskonałości optyki, także to chyba jest moje ostatnie zdjęcie z rozjechanymi gwiazdami na bokach.

Zaobserwowałem też dziwny problem podczas robienia zdjęć, montaż ustawiony metodą dryftu oczywiście nie był idealny, więc gwiazdy lekko zjeżdżały w dół po czym zatrzymywały się na dole i szły do góry, potem w dól i taka huśtawka sinusowa. Teleskop stał prawie pionowo więc podejrzewam, że ślimaki będą do sprawdzenia bo chyba silnik RA nie daje rady.

Bardzo ciężko mi się obrabiało to zdjęcie, mgławica była bardzo blisko wartości tła więc musiałem ją dosyć mocno oderwać przez co nie jest idealna ... Nawet autostretch niczego nie pokazał dopiero usunięcie gradientu poprzez DynamicBackgroundExctraction ujawniło mgławicę.

Szczegóły:

Nikon D3200 DX, SW 150/750, EQ3-2 on LT1
175x15s, ISO-800
23 darks, 20 flats, 20 dark flats, 20 bias/offset
Total exposure: 43 minutes 45 seconds
Light pollution: 40.15 (VIIRS 2017)
Processed in PixInsight 1.8
2017-10-16, Wroclaw, Poland

Pozdrawiam,
/Darek

NGC6960_43m45s_1980.png

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co opisujesz z zachowaniem gwiazdy to wskazuje na PE montażu - regulacja powinna to ograniczyć, ale cudów po EQ3-2 i 750mm bym się nie spodziewał.

Ustawienie na biegun nie ma nic wspólnego z powyższym zachowaniem montażu.

 

Co do zdjęcia - bardzo fajnie wyszło - fakt, brak korektora komy psuje odbiór ale jesteś na dobrej drodze, oby tak dalej.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.