Skocz do zawartości

PixInsight 1.8 ImageIntegrator kłopot


Imar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Serdecznie.

Natrafiłem na dziwny kłopot podczas próby złożenia klatki kalibracyjnej (Master Biasa)

Po załadowaniu biasów do ImageIntegration i po wybraniu następujących parametrów kliknąłem Apply Global:

Po kilku minutach ukazał mi się taki MasterBias którego nie mogę użyć do dalszej kalibracji.

Parametry integracji pochodzą z tutoriala Jolo z FA.:

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/5760-pixoriale-czyli-jakie-to-proste-z-pixinsight/&tab=comments#comment-74829

Jeśli ktoś ma sugestie proszę o podpowiedź.

Z swojej strony uważam że to wina materiału który zebrałem, ale nie mam pojęcia dlaczego mój Canon 450d tak się zachowuje... taka sama operacja z klatkami bias z przed miesiąca i wcześniej nie owocuje takim problemem, tylko te zebrane z ostatnich najbliższych sesji.

Dodam że DSS bez problemu składa materiał z sesji w której wykonałem te biasy. Tylko Pix go nie trawi...

W lustrzance nie dokonywałem żadnych zmian ustawień ani modyfikacji.

Pozdrawiam.

masterbias.jpg.a1fe0d00f4386e7fa4e79d03ed66888e.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj wyłączyć "Evaluate noise".

Przy tej ilości klatek (widzę że ponad 20) polecam "linear fit clipping" zamiast "winsorized sigma clipping".

Koniecznie wyłącz też "clip low range".

 

Możesz też dodatkowo przejść na Pure RAW i dopiero po kalibracji debayerować zdjęcia. Ale to raczej nie powinno mieć wpływu na twój obecny problem. (okazało się, że to miało znaczenie... patrz mój wpis kilka postów dalej).

Edytowane przez grztus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, MI89 napisał:

 taka sama operacja z klatkami bias z przed miesiąca i wcześniej nie owocuje takim problemem, tylko te zebrane z ostatnich najbliższych sesji.

BIAS-ów nie musisz robić przy każdej sesji oddzielnie. Ważne aby mieć MASTER_BIAS'y dla danych czułości ISO na których fotografujesz (np. dla ISO 800 i 1600). Wystarczy zrobić je raz i wykorzystywać przy kolejnych sesjach.

Edytowane przez grztus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, grztus napisał:

Spróbuj wyłączyć "Evaluate noise".

Przy tej ilości klatek (widzę że ponad 20) polecam "linear fit clipping" zamiast "winsorized sigma clipping".

Koniecznie wyłącz też "clip low range".

 

Możesz też dodatkowo przejść na Pure RAW i dopiero po kalibracji debayerować zdjęcia. Ale to raczej nie powinno mieć wpływu na twój obecny problem.

Dziękuje, wieczorem sprawdze jaki efekt da zmiana tych opcji.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, grztus napisał:

Nie zauważyłem tego za pierwszym razem: ustaw "no normalization" w polu "Normalization" w sekcji pixel rejection 1.

Możesz też przesłać 5 rawów do mnie. Zobaczę jak to faktycznie wygląda.

grztus wp pl

Przy No normalization efekt taki sam master bias niepełny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązałem twój problem i na końcu znajdziesz rozwiązanie, ale najpierw jak do tego doszedłem :flirt:

Pobrałem twoje biasy, zintegrowałem z ustawieniami, które wcześniej zapodałem i wyszło wszystko dobrze:

Desktop1.thumb.jpg.af1c1f5f95d12c2c195debd6773105c3.jpg

Jak jednak widać, zdjęcie jest monochromatyczne, ponieważ działam na "Pure RAW" (o tym dalej).

 

Zmieniłem więc ustawienia na "de-bayer RGB" i ponowiłem próbę, z wynikiem jak u Ciebie:

Desktop_debayered.thumb.jpg.a3499ef08d97985d89e98646188031c0.jpg

 

Zadziwiony wynikiem wykorzystałem swoje klatki bias z 1200D i na "de-bayer RGB" dostałem ten sam wynik:

Desktop_1200d.thumb.jpg.9c4cbcf3d972a44d9bc0a467ad55fed8.jpg

 

W tym momencie stało się dla mnie jasne, że "Pure RAW" w swoim działaniu m.in. pozbawia zdjęcie "obrotu" tzw. "no image flip".

desktop_1200d_no_image_flip.thumb.jpg.f1d922e49314465cc3daf0c68ed255dd.jpg

 

Po włączeniu tej opcji, wynik zarówno moich, jak i twoich BIASów jest już prawidłowy:

Desktop_de_bayered_no_image_flip.thumb.jpg.c9022477227fce4ebf29a3f7204957b0.jpg

 

Rozwiązania są zatem dwa:

  1. pre-processing prowadzić na "pure-raw" i dopiero po nim de-bayerować zdjęcia
  2. jeśli koniecznie chcesz od początku pracować na kolorowych zdjęciach, w menu format explorer kliknij dwukrotnie na "DSLR_RAW" i włącz opcję "no image flip". Opcja ta będzie działała dla wszystkich otwieranych RAWów, toteż nie musisz się tym przejmować w trakcie stakowania zdjęć, zarówno biasów, darków, flatów jak i klatek z materiałem.

Poniżej screen gdzie można znaleźć "format explorer":

format_explorer.thumb.jpg.6e244a47e2c23e1c1024cc37aae8021e.jpg

 

Koniec końców okazało się zatem, że moje zdanie z pierwszego wpisu w tym temacie było niewłaściwe:

Cytat

Możesz też dodatkowo przejść na Pure RAW i dopiero po kalibracji debayerować zdjęcia. Ale to raczej nie powinno mieć wpływu na twój obecny problem.

 

Edytowane przez grztus
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, grztus napisał:

Rozwiązałem twój problem i na końcu znajdziesz rozwiązanie, ale najpierw jak do tego doszedłem :flirt:

Pobrałem twoje biasy, zintegrowałem z ustawieniami, które wcześniej zapodałem i wyszło wszystko dobrze:

Desktop1.thumb.jpg.af1c1f5f95d12c2c195debd6773105c3.jpg

Jak jednak widać, zdjęcie jest monochromatyczne, ponieważ działam na "Pure RAW" (o tym dalej).

 

Zmieniłem więc ustawienia na "de-bayer RGB" i ponowiłem próbę, z wynikiem jak u Ciebie:

Desktop_debayered.thumb.jpg.a3499ef08d97985d89e98646188031c0.jpg

 

Zadziwiony wynikiem wykorzystałem swoje klatki bias z 1200D i na "de-bayer RGB" dostałem ten sam wynik:

Desktop_1200d.thumb.jpg.9c4cbcf3d972a44d9bc0a467ad55fed8.jpg

 

W tym momencie stało się dla mnie jasne, że "Pure RAW" w swoim działaniu m.in. pozbawia zdjęcie "obrotu" tzw. "no image flip".

desktop_1200d_no_image_flip.thumb.jpg.f1d922e49314465cc3daf0c68ed255dd.jpg

 

Po włączeniu tej opcji, wynik zarówno moich, jak i twoich BIASów jest już prawidłowy:

Desktop_de_bayered_no_image_flip.thumb.jpg.c9022477227fce4ebf29a3f7204957b0.jpg

 

Rozwiązania są zatem dwa:

  1. pre-processing prowadzić na "pure-raw" i dopiero po nim de-bayerować zdjęcia
  2. jeśli koniecznie chcesz od początku pracować na kolorowych zdjęciach, w menu format explorer kliknij dwukrotnie na "DSLR_RAW" i włącz opcję "no image flip". Opcja ta będzie działała dla wszystkich otwieranych RAWów, toteż nie musisz się tym przejmować w trakcie stakowania zdjęć, zarówno biasów, darków, flatów jak i klatek z materiałem.

Poniżej screen gdzie można znaleźć "format explorer":

format_explorer.thumb.jpg.6e244a47e2c23e1c1024cc37aae8021e.jpg

 

Koniec końców okazało się zatem, że moje zdanie z pierwszego wpisu w tym temacie było niewłaściwe:

 

Wow.

Świetnie to wygląda. Przećwiczę to krok po kroku z kilka razy jak znajdę chwilę.

Dziękuję.

Pozdrawiam.

 

Edit : Potwierdzam problem rozwiązany, materiał kalibruje i interguje się bez przeszkód.

Edytowane przez MI89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.