Skocz do zawartości

Imar

Społeczność Astropolis
  • Postów

    1 772
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    2

Treść opublikowana przez Imar

  1. Witam.

    Czy ktoś z was mógłby mi załatwić/wykonać kabel Do EqMod dla montażu EQ6R ?

    Długość 1 m.

    Poprzedni który zrobiłem na jakimś chińskim FTDI wyziewa mi ducha.

    Piszcie priv.

    1. Pokaż poprzednie komentarze  1 więcej
    2. WojtasSP320

      WojtasSP320

      Co znaczy wyziewa ducha i co znaczy "chińskie FTDI"?
      Miałem w swojej krótkiej historii kilka kabli na ftdi i z żadnym nie było problemu.
      Czy chińskie FTDI to rzeczywiście FTDI, czy raczej coś pokroju CH340 czy CP2102?

      Zobacz to 

       

    3. innerside
    4. Imar

      Imar

      Wojas, ja użytkuje sprzęt w zdalnej budzie gdzie jest on narażony na warunki zewnętrzne i niskie temperatury cały czas, przez co szybko się zużywa, okablowanie muszę wymieniać co roku przez to, kable USB przestają łączyć z czasem.

      Dlatego mam na myśli że "wyziewa ducha"

  2. Cześć @DarX86 skontaktuj się ze mną, bo nie mogę napisać do ciebie na priv. Czy wykonasz mi grzałkę na teleskop o aperturze 80mm długość kabla 50cm. ?
  3. Dobra, jasne będę na to zwracał uwagę, dzięki za radę.
  4. "Źle ustawioną interpolacje" ja zawsze używam Auto, powinienem próbować każdej po kolei ? czy raczej masz na myśli nie metodę a wartość Clamping Treshold ?
  5. Tak, te niebieskie gwiazdki też mi nie leżą w zupełności jednak mimo 2h walki nic nie udało mi się z nimi zrobić by wyglądały tak jak ja tego chcę, kanał B był zbierany przez chmury to też pewnie nie pomogło. W drugiej próbie obrabiania materiału może coś wymyślę, bo mam kilka pomysłów jak sobie z tym poradzić, może wypalą. Co do szumu w ciemnych partiach to cóż, uroki focenia z czerwonej strefy pod rzędem 20 latarni, wyciąganie materiału jeszcze swoje zrobiło. I tak jestem zadowolony. A spajki no tak jak piszesz naturalne.
  6. Pajączki uwiły pajęczynę na odrośniku jak jeszcze było ciepło , takie niteczki pajęczyny pod kontem około 90 stopni, sprzęt jest w zdalnej budce i nie zaglądam tam często, jak tylko posprzątasz to na drugi dzień i tak jest od nowa to samo, postanowiłem nie ruszać tego. Działa to podobnie jak te rozwiązanie które stosował @Piotr4d, pozwolę sobie zamieścić jego watek z forum.
  7. Witam, materiał na zdjęcie zbierałem przez ostatni miesiąc. Zebrałem w kilka pogodnych dni 71x600s Ha 33x180 RGB. Jestem zadowolony z fotki ponieważ ten materiał pomógł mi dopracować swój workflow, spostrzec czego powinienem się wystrzegać i co jak nie robić oraz wdrożyć nowy sposób stackowania subów, dopiero co się spostrzegłem że stakując materiał w ten sposób co dotychczas już na wyjściowym staku dostawałem mniej sygnału niż mógłbym, przez co bardzo trudno mi było obrabiać materiał, musiałem się mocno gimnastykować by jakoś to wyglądało, tutaj było dużo łatwiej. Sprzęt to : SW72ED, ATIK428EX, EQ6-R, SX FILTER WHELL, FILTRY BAADERA, ASTROBUDKA. Zdjęcie prezentuje pionowo ponieważ tak przedstawię prawidłową orientacje tego obiektu na niebie. Uwagi mile widziane. Pozdrawiam.
  8. Imar

    Nietypowy Motyl

    I ten nieszczęsny tlen. A kurczę to stack aż z 99 klatek.
  9. Witam. Zdjęcie uważam bardzo nie typowe, bowiem zebrałem materiał do Bikoloru ale niestety nie pykło.. no bo cóż tlenu to prawie nic nie zebrałem mimo to że do zestakowania poszło 99x600s, to chyba bardzo ciemny obiekt w tlenie i moje nie ciekawe lp też pewnie nie pomogło :), to w finalnym procesie nie miałem z czego tego tlenu wyciągnąć bo maskarowało tło. Zostałem z ręką w nocniku przez ten brak tlenu i tak sobie myślałem co ja mam z tym zrobić mając użyteczny tylko jeden kanał. Ostatecznie ten niby OIII posłużył za kanał niebieski na kolor gwiazd. I pomyślałem że zrobię coś na wygląd HaRGB z dwóch kanałów. Wyszło nawet ciekawie uważam. Uwagi mile widziane. Sprzęt 72ED SW Atik428EX EQ6-R 99x600s OIII 71x600 Ha
  10. Witam. Materiał poleżakował kilka miesięcy na dysku od sierpnia, znalazłem w końcu chęci by do niego zajrzeć Składa się on z 46x600s Ha oraz 73x600s OIII z poczciwego Atika 428EX przypiętego pod 72ED od SW a prowadzonego na EQ6-R. Ostatnio tu na forum pojawiła się masa zdjęć o bardzo mocnej saturacji, i tak za głosem sytuacji również i u mnie tak będzie. Uwagi i krytyka mile widziana, uważam że wyszło mi co najwyżej średnio, materiał zbierany w podłych warunkach to też nie za bardzo z moimi umiejętnościami mogłem coś więcej wyciągnąć. Może będzie drugie podejście. Pozdro.
  11. Niesamowite. Jak to czasy się zmieniają, jeszcze 5-6 lat temu jak zaczynałem interesować się tematem astrofoto takie fotki to robili ludzie których można było by policzyć na palcach, no po prostu elita. Bardzo dobra robota.
  12. Aktualizacja. Po przejściu na mini pc zasilanego z USB w spoczynku osiągam nieco ponad 18W przy pełnej pracy 46,5W. Akurat pogoda się trafiła do testów. Czyli podsumowując przy 230V 20W w spoczynku 50W podczas pracy. Uwazam że wynik bardzo oszczędny.
  13. Odpowiedź na większość pytań masz na górze tego tematu. Co do tych 100Wh to jest to pobór energii z dużym starym komputerem którego aktualnie używam, docelowo będzie tam PC zasilany 5v prosto z Huba usb, przez co całość nie pochłonie więcej niż 25-30Wh przy 230V. Odpowiedź na pytanie nr 4: tak jak wyżej w temacie pisałem, akumulator może się ładować 24h i więcej, w polskim klimacie bardzo nie często mamy bezchmurne noce codziennie więc sprzęt 90% całej swojej konsumpcji energii zużywa na czuwanie.
  14. Niedługo w temacie będzie aktualizacja, będę wrzucał fotki co zmajstrowałem i czy dało taki efekt jaki by mnie zadowalał. Zabrałem się za konstrukcje turbiny wiatrowej, wykorzystałem do tego silnik 36v240W który był pierwotnie przeznaczony do hulajnogi elektrycznej. Jest to najtańsze lub jedno z najtańszych rozwiązań a jednocześnie najbardziej wydajne jakie można wykorzystać w projektach domowych. Jestem na etapie projektowania łopat wirnika oraz kompletowania instalacji elektrycznej, całości będzie pilnował kontroler turbiny wiatrowej który przekonwertuje 3 fazowy prąd z turbiny na DC ładując akumulator z funkcją hamulca bezpieczeństwa w razie silnego wiatru lub uniknięcia przeładowania akumulatora by zatrzymać turbinę. Myślę że wykorzystam akumulator 12v około 40ah pojemności wraz inwerterem 12V-230V 200W, bo tyle absolutnie mi tam wystarcza, nigdy nie zużywam więcej niż 100W/h przy 230V. Taki mam plan. Zobaczymy co z tego wyjdzie, rozwiązanie tego typu podpatrzyłem od wielu ludzi, którzy zasilają podobnej mocy turbiną garaże, małe domki i to z powodzeniem. Więcej szczegółów z czasem.
  15. Czy ktoś zna jakieś sensor/urządzenie/gadzet do pomiaru poziomu naładowania akumulatora 12v którego można używać podłączając do co PC przez usb i podglądać dane w aplikacji ?

    Na przykład napięcie i poziom naładowania w procentach..

    Coś czym mógłbym podglądać poziom naładowania akumulatora w astrobudce zdalnie.

    1. Pokaż poprzednie komentarze  8 więcej
    2. komprez

      komprez

      @lkosz po pierwsze -  od tego jest tzw "kompensacja temperatury" - poczytaj , implementując prosty czujnik temperatury akumulatora możemy sobie wszystko wyliczyć na podstawie noty katalogowej czy własnych pomiarów :) Poza tym to nie NASA tylko zasilanie setupu ... jak wspomniałeś zwykły woltomierz LED by załatwił sprawę ale kolega chce wiedzieć ile tej energii w przybliżeniu faktycznie zostało. Można się pokusić jak za dawnych lat w samochodach akumulatory były montowane w styropian ;) Kolejna rzecz , świeżo naładowany akumulator powinien odstać min 24h aby uzyskać parametry pomiarowe a nie kilka godzin ... 

       

      Właśnie i trafileś w sedno - nowy akumualotr przyjmnie ponad 80%, zużyty mniej , dlatego zliczasz aby wiedzieć ile przyjął  - to pokaże się podczas zakończenia ładowania :) Ładując "tanim automatem" odpada nam błąd bo nie wepcha dużo więcej, natomiast tradycyjny prostownik wpompuje więcej bo nie odetnie przy napięciu progowym  , wtedy można zliczyć tylko ładowanie boost a float pominać , da to jakiś lepszy efekt pojemności :) Na lepszej ładowarce zliczy więcej bo tam dochodzi więcej faz ładowania ....

      Dobra koniec teorii 

       

      @Imar myślę że faktycznie nie ma sensu się bawić w takie rzeczy bo może CIę od tego głowa rozboleć :) Łap prosty układ który wystawia po wifi stronę web z pomiarem. Można prosto przerobić żeby wypychało wyniki po USB np do terminala.

      https://www.engineersgarage.com/nodemcu-battery-voltage-monitor/

       

       

    3. lkosz

      lkosz

      @komprez no i napisałem - kilkadziesiąt godzin od ładowania, nie wiem skąd wziąłeś kilka.

      Tak, można stosować kompensację w zależności od stopnia naładowania, zużycia, pobranego ładunku w nocy, temperatury i aktualnie pobieranego natężenia. Kilka stopni swobody, gdzie każda wielkość jest szacunkowa. A można też tak: (U - 10.5)/(12.8-10.5)*100% czyli to, co podlinkowałeś, i o czym pisałem, i traktować jako równie szacunkową informację jak blisko jest do końca, pamiętając, żeby tego liniowo nie przeliczać na czas.

    4. komprez

      komprez

      Dokładnie - to nie jest liniowa charakterystyka. Taki pomiar napięcia przy stałym poborze prądu może nam dać jakiś zarys ile jeszcze "Voltów" nam zostało do granicy 10.5 ...  ale różnie to jest ... charakterystyki jakie w życiu widziałem są nie raz takie że akumulator po przekroczeniu 11,5V przy rozładowywaniu wykres już był logarytmiczny ... trzeba obesrowować i przyjąć że poniżej 12V ... będzie już leciało w oczach ;)
      Dla przykładu :

      Discharge characteristics of lead-acid battery: Nominal voltage=13.5V,... |  Download Scientific Diagram

       

  16. Najlepsze zdjęcia łyesego jakie widziałem,
  17. Podejdę inaczej do materiału Teraz go inaczej zestakowałem i widzę że da się zrobić lepszą pracę. Będzie runda druga.
  18. To hot Pixele mojej kamery, ona niestety już żywota dożywa ma prawie lub ponad 20 lat. Mam tego mnóstwo na materiale który zbieram co zauważe w ps usuwam, tego nie zauważyłem. Do tego chłodzenie nie wyrabia co potęguje ich ilość.Poki nie wymienię sprzętu tak zostanie.
  19. Tu też by się dało trochę więcej wyciągnąć,ale nie chce kosztem tła i gwiazd tego robić, zmasakrowaleś na swojej fotce te elementy. Wolę zostawić tak jak jest. A cóż kolory to jakie kto lubi takie robi, kwestia pomieszania kanałów.
  20. Niestety jak dla mnie to drugie. Nie jestem taki zaawansowany w obróbce by z takiego marnego materiału robić dobre fotki. Ale cieszę się że i tyle wychodzi.
  21. Witam, tym razem skromnie no bo tyle się tylko udało zebrać przez ostatni miesiąc. Te niebo mnie wykańcza materiał tu zebrany jest strasznie zaszumiony z którym średnio radze sobie w obróbce, całe szczęście jest to obiekt dość jasny więc jakoś to poszło Atik 428EX EQ6-R 72ED Astrobudka niebo Warszawskie. Może w wersji drugiej powlaczę o kolorowe gwiazdy 69x600 OIII 47X600 HA Pix, PS. Uwagi mile widziane.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.