Skocz do zawartości

Gromada Coma (Abell1656) testowo


Lynx

Rekomendowane odpowiedzi

Pod koniec ostatniej sesji około 2 w nocy z ciekawości wycelowałem w Abell 1656.
Zawsze chciałem złapać szerokie pole z gromadami galaktyk w Warkoczu Bereniki, a szukając ciekawego podobnego obiektu znalazłem tą gromadę.
Tylko testowo kilka klatek ale warto będzie zebrać ze 4 godziny materiału...
Teleskop: Skywatcher EVOSTAR 80ED DS-Pro
Montaż: AZ EQ6-GT
Kamera: QHY168C
Filter Optolong L-PRO MAX Luminosity
Kamera guidująca: ZWO ASI120MC
Guiding: SW 9x50 finderscope
8x300s przy -10°C

Coma cluster sml.jpg

Edytowane przez Lynx
literówka
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie obiekty to moje ulubione klimaty, a ta gromada w szczególności, bo zawiera najwięcej galaktyk ze wszystkich dostępnych amatorskim sprzętem. Na pochwałę zasługuje niezła ostrość - dobra korekcja, szczególnie w rogach kadru. Nie podoba mi się tylko, że kolor jest widoczny wyłącznie w sporym szumie, a zupełnie go brakuje na galaktykach i gwiazdach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Grzędziel napisał:

Takie obiekty to moje ulubione klimaty, a ta gromada w szczególności, bo zawiera najwięcej galaktyk ze wszystkich dostępnych amatorskim sprzętem. Na pochwałę zasługuje niezła ostrość - dobra korekcja, szczególnie w rogach kadru. Nie podoba mi się tylko, że kolor jest widoczny wyłącznie w sporym szumie, a zupełnie go brakuje na galaktykach i gwiazdach.

Nic tutaj nie kombinowałem tylko wyciągałem na histogramie żeby dojrzeć jak najwięcej..dlatego taki szum i dziwne zafarby..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Lynx robiłeś flaty do tego zdjęcia? Jest takie lekko zarysowane kółeczko na tym zdjęciu - jakby nierówno był zdjęty flat.

Zdjąłbym trochę zieleni z tego zdjęcia. Takie galaktyki mają to do siebie, że trochę obrabia się je jak gwiazdy (bo są takie małe) - proponuję byś nie wyciągał tak mocno tła, bo wychodzi niepotrzebny kolorowy szum. Jak argument przytoczę moje zdjęcie Igły: http://astroscapes.eu/pl/galerie/astrofotografia?igla tam jest tylko 3x300sek :-) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Pav1007 napisał:

@Lynx robiłeś flaty do tego zdjęcia? Jest takie lekko zarysowane kółeczko na tym zdjęciu - jakby nierówno był zdjęty flat.

Zdjąłbym trochę zieleni z tego zdjęcia. Takie galaktyki mają to do siebie, że trochę obrabia się je jak gwiazdy (bo są takie małe) - proponuję byś nie wyciągał tak mocno tła, bo wychodzi niepotrzebny kolorowy szum. Jak argument przytoczę moje zdjęcie Igły: http://astroscapes.eu/pl/galerie/astrofotografia?igla tam jest tylko 3x300sek :-) 

Kalibracyjnych klatek tutaj nie dawałem tylko stack zrobiłem na szybko, za mocno też wyciągałem i dlatego jakieś nierówne i zielone tło jest..
Chciałem się podzielić tym obiektem, może ktoś jeszcze go uchwyci bo bardzo ciekawy.
Flatów muszę jeszcze dorobić bo 20 to trochę za mało..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.