Jump to content

Niebo w lipcu 2018 | całkowite zaćmienie Księżyca i Wielka Opozycja Marsa!


Recommended Posts

W filmie są dwie nieścisłości. Południowe delta Aquarydy mają radiant jak nazwa wskazuje w Wodniku a ich prędkość 41km/a daje zjawiska meteorowe o umiarkowanej prędkości a nie jak jest powiedziane w filmie bardzo wolne. Chyba że autorowi chodziło o alfa Capricornidy ale wtedy nie zgadzało by się wysokość maximum dla tego roju.

Link to comment
Share on other sites

Guest Bellatrix

Bez przesady. Nie o to chodzi w filmie. Celem było wskazanie ciekawych obiektów do obserwacji na lipiec i tyle. 

Link to comment
Share on other sites

A meteory nie są ciekawym celem obserwacji ? Ale przy podawaniu ich ważnych parametrów prędkość jak i miejsce radiantu jest kluczowa. I do tego napisałem swoje uwagi. Poza tym mamy rzetelny materiał popularyzatorski okraszony świetnymi zdjęciami astro za co chylę czoła

Link to comment
Share on other sites

Guest Bellatrix

Są. Ale ani ja, ani prawdopodobnie autor, ani większoć z nas zupełnie sie na tym nie zna. Może napiszesz referat? Bo widzę, że jesteś pasjonatą tego działu. Bardzo chętnie bym przeczytała. Takie wiesz, ładne zwięzłe zestawienie podstawowych informacji o meteorach...

Link to comment
Share on other sites

13 godzin temu, DARK napisał:

W filmie są dwie nieścisłości. Południowe delta Aquarydy mają radiant jak nazwa wskazuje w Wodniku a ich prędkość 41km/a daje zjawiska meteorowe o umiarkowanej prędkości a nie jak jest powiedziane w filmie bardzo wolne. Chyba że autorowi chodziło o alfa Capricornidy ale wtedy nie zgadzało by się wysokość maximum dla tego roju.

Już objaśniam, Darku :) Południowe delta Akwarydy (gwoli ścisłości - piszemy albo w wersji spolszczonej, albo w wersji obcojęzycznej i wtedy poprawny będzie człon "Aqua") mają radiant i prędkość dokładnie tak, jak podajesz, ale dla atrakcyjniejszej wizualizacji zjawiska użyłem animacji nie związanej ściśle z radiantem. W tym konkretnym przypadku nie zależało mi bowiem na precyzyjnym wskazaniu gdzie leży radiant, ale żeby w ogóle pokazać "spadające gwiazdy". Co do ich prędkości - na tle bardziej popularnych Perseidów czy Leonidów są one dość wolne, stąd użycie tego określenia, ale przyznaję Ci rację, iż mogłem użyć takiego właśnie porównania w treści filmu. Dzięki za uwagi! Pozdrawiam :)

Edited by radio-teleskop.pl
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Haha
    • Like
   • 47 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 70 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Haha
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.