Jump to content

DARK

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  672
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

1,943 Excellent

About DARK

 • Rank
  Antares
 • Birthday 12/20/1981

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Smardzewice
 • Zainteresowania
  Meteorologia, Fotografia, Ornitologia, Historia.
 • Sprzęt astronomiczny
  Synta 200/1200. Lornetka Delta Optical Entry 7x50.
  Luneta Tourist 6 20-30x50.

Recent Profile Visitors

3,183 profile views
 1. Wczorajszy wieczór sprzyjał obserwacjom i szczęśliwie udało mi się upiec trzy pieczenie na jednym ogniu. Krótko po 21-ej ISS przeleciała na tle światła zodiakalnego tuż obok koniunkcji Mars Plejady.
 2. DARK

  ISS

  28 III 2019 19:23 w tle Jezioro Sulejowskie. Warto zwrócić uwagę na koniunkcję Marsa z Plejadami która uatrakcyjniła ten wieczór
 3. Dziś po 32 dniach od pojawienia się ostatnio plamy na Słońcu, na północnej półkuli pojawiła się nowa grupa. Grupa o tyle ciekawa, że należąca najprawdopodobniej do XXV cyklu ale dla pewności potrzeba czasu czy polaryzacja wyraźnie skieruje +/- równoleżnikowo bo na chwile obecną skierowana jest południkowo. Tak czy inaczej warto zerknąć na Słońce jeśli tylko jest taka okazja.
 4. Jeśli miałeś pogodę to w 2018 poszukaj jeszcze pod datami 13 04, 7 06, 15 09, 30 09 i 4 12. Mam zdjęcia z tych nocy, na których gwiazdy zarejestrowały się do linii horyzontu.
 5. 22 02 korzystając z napływu krystalicznie czystego powietrza z Arktyki postanowiłem zapolować na światło zodiakalne. Tej nocy dzięki wspomnianym warunkom było ono intensywniejsze od Drogi Mlecznej. A miejscówka to centralna Polska, koniec ulicy wsi w której obecnie mieszkam
 6. Już za 5 lat w 2024roku kometa Haleya osiągnie swoje aphelium :-) Teoretycznie mam szansę dożyć jej peryhelium ale wzrok chyba nie pozwoli jej zobaczyć
 7. Na stronie spaceweather.com znalazłem dziś informacje że kometa ma 1371 letni okres orbitalny, poprzednia wizyta koło Słońca miała miejsce w 648 roku (nie ma potwierdzonej obs z tamtego powrotu), zaś kolejne przejście przez peryhelium to okolice 3390 roku. Kometa w aphelium oddala się 5 razy dalej niż orbita Plutona do okolic gdzie krąży Sedna. Ubiegłej nocy wykonałem szkic komety, jak tylko znajdę czas na skan podrzucę go tu. Ma tak szybki ruch na niebie że nawet ze szkicem trzeba się spieszyć.
 8. Kometa przeszła dziś przez peryhelium a fakt ten zmobilizowałączy mnie by wstać rano i przyjrzeć się niej. Kometa Iwamoto przypomina mi młodszą siostrę komety 46P/Wirtanen. Spora ale i dość rozmyta głowa, brak warkocza i zielonkawy odcień na zdjęciu nawet pojedynczej klatki. Oceniłem ją na ok 7.0 mag DC 3 koma ok 10'. Jej charakterystyką cechą jest też szybki ruch widoczny w teleskopie już po ok 10 min. W trakcie obserwacji komety moją uwagę zwraciły dwa przeloty potrójnych satelitów Yaogan 30, przy czym trzeci składnik w obu parach był widoczny tylko przez lornetkę. Max rozbłysk tych satelit wyniósł ok -2 mag i ok 0 w drugim przypadku.
 9. Mieszkam ok 20 km od Piotrkowa Tryb skąd obserwował Janusz Wiland. Niebo było bezchmurne w około 90 % ale niestety wał chmur wisiał dokładnie tam gdzie rozgrywało się zakrycie. Miałem jak się okazało złudną nadzieję, że chmury na zakrycie przemieszcza się, Księżyc z nich wyjdzie ale zero nic kicha. A wystarczyło odjechać kilka km na północ by święcić triumf... Te "bezchmurne" niebo jeszcze bardziej wkurzyło niż gdyby było całkowicie zachmurzone. Czekamy więc do 4 I 2025 roku. Na załączonym zdjęciu zaznaczyłem miejsce gdzie wisiał Księżyc z Saturnem w momencie zakrycia.
 10. Kometa zaliczona w pierwszą noc lutego. Nie zachwyca szczerze mówiąc ale zawsze miło zobaczyć coś nowego na niebie. Komecie ewidentnie brakuje warkocza (w ogóle to mam wrażenie ostatnimi czasy brakuje "pyłowych komet z warkoczem") bo sama blada głowa to trochę mało by zrywać się w zimna lutową noc Tak czy inaczej Iwamoto dopisana do listy widzianych a teraz czekam na jej przelot na wieczornym niebie
 11. Księżyc Wenus i Jowisz. 01 02 2019. 05:48.
 12. Koniunkcja Wenus i Jowisza z własnego podwórka. 20 01 2019
 13. Na stronie IMO znalazłem wstępną analizę tego impaktu Cyt z artykułu: Uderzenie nastąpiło o 4h41m38sUT (czas oparty na GPS) i trwało około 0,3 sekundy. Zgodnie z tą wstępną analizą najbardziej prawdopodobną sytuacją jest to, że impakt został wywołany przez sporadyczny meteoroid o charakterze kometarnym. Prędkość uderzenia w tym przypadku wynosiłaby około 17 km / s, a obiekt miałby masę około 10 kilogramów. Średnica meteoroidu wynosiłaby około 30 cm, a świeży krater wytworzony podczas zderzenia miałby średnicę około 7-10 metrów. (całość pod tym linkiem https://www.imo.net/meteoroid-impact-on-the-moon-while-eclipsed/?fbclid=IwAR25xbJCMWfLp-HB_iBLAntTj1sw9SnFL15s3k8AS-n4KHOdvy7xJpMim_c )
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.