Skocz do zawartości

szukam odpowiedniego okularu


carlos

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć astro-koledzy

Mam wreszcie teleskop i trochę juz sobie pooglądałem. Mam refraktor meade 152mm na montażu lxd55. Standardowo okular superplossl 26mm. Dodatkowo dokupiłem barlowa 2-3X meade i ... niestety nie to co chciałem, tzn. zamiast superplossla 6mm meade przywieziono mi plossla 6mm scopetronics. I teraz moje do Was fachowcy pytanko. Jaki dokupić sobie okular około 7-10mm do powiekszeń rzędu 150-250x w obserwacjach planet. teleskop f/8, ogniskowa 1200mm. I pytanko chyba najbardzej do Ryśka, bo też ma taki sprzęt - jakie w dobrych warunkach meteo powinienem osiągać max. powiększenie dające komfortowe obserwacje?

Dziękówka za rozwój tematu :mrgreen: Carlos

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki dokupić sobie okular około 7-10mm do powiekszeń rzędu 150-250x w obserwacjach planet. teleskop f/8, ogniskowa 1200mm

 

wg. mnie gdy możesz przeznaczyć ~500zł bierz okular lantanowy, gdy ~300zł bierz okular ortoskopowy. Nad plossl'em o ogniskowej mniejszej niż 10mm bym się długo wachał i raczej bym go nie kupił :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda nosze okularki, ale obserwuję bez ich udziału. oczywiście wolałbym kupić okular za cenę około 300 PLN, ale jeśli różnica w cenie do około 500 PLN da mi odpowiednią korzyść w jakości, to cóż... [pewnie warto zainwestować. Chodzi mi jednak o konkretne dostępne modele, np.:

* ortoskopowy Antares (Astrokrak)

* lantanowy Orion(prawdopodobnie) (Astrokrak)

* lantanowy (prawdopodobnie) Vixen LV (Delta Optical)

* Celestron X-CEL

* ortoskopowy Baader PlanetariumGenuine Ortho

 

Najbardziej ucieszyłaby mnie opinia użytkownika okularu Baader Planetarium

pozdrawiam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ortoskop Baadera i Antaresa to podobno to samo - nigdy osobiście tego nie sprawdzałem ale tak podobno jest. Ja okularów nie nosze więc nie wiem jak to jest podczas obserwacji astro wiem natomiast jak wygląda Saturn obserwowany ortoskopem Antaresa - rewelacja i takie rozwiązanie Tobie proponuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy dobrze radzą ORTHO. Sam kupiłem plossla 6 mm i jestem załamany.

Ja też mam (kitowego) Plossla 6 mm. Katastrofa. Lepszy już Kellner plastikowy (4 mm) od SkyLuxa!

Może ten "Plossl" to jakiś mikroskopowy składak z Ż.....?

Ale JanuszP powiada że to wina naszych kiepszczanych luster, więc może poprostu 6 mm TO ZA MAŁO na moje lusterko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do swojego refraktora mam Powermate x4 + okularki 2" Pentax XL 40mm, 2" Nagler 17mm oraz 1 1/4" Nagler typ6 11mm. Pentax daje powiększenia 30x i 120x w połączeniu z Powermate. 30x z tym Pentaxem to pole ponad 2* więc jest to fajny okular do przeglądu nieba. Pentax z Powermate super do Słońca i Księżyca widocznych w całości w polu widzenia :wink: Nagler 17mm, pole ponad 1* powiększenie 70x. Dobry do Słońca, Księżyca, oraz gromad otwartych czy obiektów mgławicowych. Nagler 17mm z Powermate to powiększenie 280x wiec do planet i gwiazd podwójnych, wielokrotnych. To powiększenie dla achromatu to chyba max jego możliwości i to jeszcze w zależności od warunków. Wprawdzie w czasie obserwacji zaszalałem kiedyś z Naglerem 11mm i Powermate (436x) na Księżycu i nie była to wcale wielka porażka. Obraz w miarę nie pływał i udawało się jeszcze utrzymać kontrast. Jednak nie polecam, nie warto inwestować w okulary dające większe powiekszenie niż te max 300x dla tego refraktora, bo wiecej będziesz je trzymał w walizce niż z nich korzystał. Ja mam tego Naglera 11mm, bo daje mi powiększenie 109x, oraz będzie dawał 218x z Powermate x2, które chcę kupić. 218x to dobre powiększenie do planet. Dodam jeszcze, że kupując ten refraktor zakładałem, że będzie współpracował z chromacorem. Gdy Ludes miał chromacory (a było to dość dawno :( ) nie miałem kasy, gdy ją mam muszę czekać do wiosny, bo niestety dopiero w przyszłym roku Aries jest w stanie je do Ludesa dostarczyć. Taką od niego otrzymałem informację w te Święta :( Zobaczymy w jakim stopniu chromacor2 jest w stanie zmienić (oszukać) optykę zwykłego obiektywu achromatycznego. Recenzje uzytkowników są obiecujące :)

Ps. Orthoskopowe okularki są mało komfortowe, mają małe pole, chociaż ich planetarne przeznaczenie jest oczywiste. Dają dobre obrazy. Ja bym wolał lantana, ale ilu użytkowników, tyle opinii. Każdy ma swój gust i ma do tego prawo :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje. Potwierdziły sie moje przypuszczenia:

1* - że lepiej dołożyc na lantanowy okular

2* - że Vixen LV będzie z moich "namierzonych" najlepszym dla mnie rozwiązaniem

 

Zapytam jeszcze o namiary na strony-sklepy, gdzie można przeglądnąć oferty z innymi okularami, np. naglera?

I jeszcze jedno... Ryśku czy do obserwacji czysto planetarnych dużo lepsiejsze sa dwucalowe okularki. Jakie jest przełożenie komfortu i pola widzenia w stosunku do 1,25' ?

Jestem jeszcze zielony, ale do planet przy moich możliwych powiekszeniach chyba większe pole nie jest potrzebne.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Kilka praktycznych uwag:

 

Jeśli nie masz teleskopu na paralaktyku z napędem to większe pole widzenia przy dużych planetarnych powerach było by mile widziane bo inaczej całą uwagę będziesz skupiał na ręcznym prowadzeniu teleskopu za obiektem zamiast na jego dokładnej obserwacji :roll:

 

Lantany także produkują: Pentax, Orion i Soligor, wszystkie one pochodzą z jednej fabryki w Japonii :roll:

 

Przykładowo Ortoskopy Antartesa mają źrenicę wyjściową oddaloną na 0,97 wartości swojej ogniskowej(~1xF) czyli nie tak źle jak to koledzy malują, Baader zapewne ma podobną wartość w swoich Ortoskopach :roll:

 

Oprawy 2" stosujemy przy szerokokątnych okularach długoogniskowych (do obserwacji dużych DS) których soczewki i diafragmy nie mieszczą się w małych oprawach 1,25" :roll:

 

Naglery nie nadają się do planet, za dużo tam szkła a i korekcja przy tym kącie widzenia pozostawia sporo do życzenia przy wymagających perfekcji obserwacjach planetarnych to nieodpowiedni do tego okular :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.meade.com/catalog/lxd55/lxd55_series.html - Janusz, pod tym linkiem dowiesz się, że Carlos ma refraktor na paralaktyku z GoTo i autostarem o czym sam napisał, a Ty nie doczytałeś :D

Druga sprawa - jak sądzisz, do czego mimo dużej ilości szkiełek ktoś zaprojektował i wyprodukował Naglery o ogniskowych np. 5, 7, 9, 11 lub Naglerki zoom 2-4 lub 3-6mm :roll: Poczytaj i przemyśl zanim coś napiszesz, tu link do producenta - http://www.televue.com/engine/page.asp?ID=11 . To samo dotyczy serii Radian. Kiedyś, gdy była dyskusja na temat okularów ortoskopowych sam napisałeś, że Pentaxy, Naglery z dużym FOV, komfortowo odsunietą źrenicą to jest to "co misie lubią najbardziej". Teraz nagle Naglerki Ci nie leżą :shock: Chyba ze względu na cenę, a nie na ilość szkiełek :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam paralaktyk z napedem - a odnośnie niego potrzebuję dokupić zasilacz 12V około 3A, nie wiecie gdzie takie mają.? :lol:

Dzięki za wsystkie rady, planety podczas moich obserwacji wykluczają potrzebę 2" okularów.

Dyskusja bardzo interesująco dla mnie sie rozwija więc WIELKIE DZIEKI :salu:

Poszperam jeszcze w sieci i nie bedę ponaglał decyzji. Radziłem się przed zakupem telepa i robiąc to spokojnie mam dokładnie taki sprzęt jaki chciałem. Pewnie i z okularem się uda.

Drogi Ryśku, jeśli kupisz i przetestujesz chromacor napisz coś proszę. Też myślałem o docelowym doposażeniu mojej soczewy w taki korektorek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Ryśku :roll: akurat na wiosennych Bieszczadach miałem przyjemność z dwoma krótkoogniskowymi Naglerkami chyba Łysego (ale już made in China) i jestem zawiedziony ich jakością i małym komfortem, niewielki ER, spora aberracja chromatyczna powiększenia na brzegu pola od ręki dyskredytuje je do wymagających pełnej jakości odwzorowania obserwacji planetarnych, owszem do małych DS jak wymagające powera mgławice planetarne te superszerokokątne okularki są O.K. ale do planet one się już nie nadają, to samo potwierdziły dalsze obserwacje jednym z nich na Kudłaczach już należącym do innego właściciela czyli to nie był tylko jeden felerny egzemplarz :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ciekawe co piszesz, bo jak wiesz Mirek D przywiózł mi ostatnio Naglerka T6 11mm made in Japan i nie mam zastrzeżeń, to samo odnośnie 17mm Naglera też made in Japan. O ile mi wiadomo Piotrek również nie narzeka, a ma więcej Naglerków w tym również krótkoogniskowe. Przypuszczam, że nie są made in China (chociaż do Chińczyków nic nie mam) :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Do japońskiej produkcji i jakosci też nic nie mam i jescze sie nie zawiaodłem na wykonawcach z kraju Kwitnacej wiśni ale te chinskie "kopie" są grubo poniżej krytyki i nazywanie ich nadal Naglerami jest już sporym nadużyciem :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.