Jump to content

szukam odpowiedniego okularu


carlos
 Share

Recommended Posts

Cześć astro-koledzy

Mam wreszcie teleskop i trochę juz sobie pooglądałem. Mam refraktor meade 152mm na montażu lxd55. Standardowo okular superplossl 26mm. Dodatkowo dokupiłem barlowa 2-3X meade i ... niestety nie to co chciałem, tzn. zamiast superplossla 6mm meade przywieziono mi plossla 6mm scopetronics. I teraz moje do Was fachowcy pytanko. Jaki dokupić sobie okular około 7-10mm do powiekszeń rzędu 150-250x w obserwacjach planet. teleskop f/8, ogniskowa 1200mm. I pytanko chyba najbardzej do Ryśka, bo też ma taki sprzęt - jakie w dobrych warunkach meteo powinienem osiągać max. powiększenie dające komfortowe obserwacje?

Dziękówka za rozwój tematu :mrgreen: Carlos

Link to comment
Share on other sites

Jaki dokupić sobie okular około 7-10mm do powiekszeń rzędu 150-250x w obserwacjach planet. teleskop f/8, ogniskowa 1200mm

 

wg. mnie gdy możesz przeznaczyć ~500zł bierz okular lantanowy, gdy ~300zł bierz okular ortoskopowy. Nad plossl'em o ogniskowej mniejszej niż 10mm bym się długo wachał i raczej bym go nie kupił :)

Link to comment
Share on other sites

Co prawda nosze okularki, ale obserwuję bez ich udziału. oczywiście wolałbym kupić okular za cenę około 300 PLN, ale jeśli różnica w cenie do około 500 PLN da mi odpowiednią korzyść w jakości, to cóż... [pewnie warto zainwestować. Chodzi mi jednak o konkretne dostępne modele, np.:

* ortoskopowy Antares (Astrokrak)

* lantanowy Orion(prawdopodobnie) (Astrokrak)

* lantanowy (prawdopodobnie) Vixen LV (Delta Optical)

* Celestron X-CEL

* ortoskopowy Baader PlanetariumGenuine Ortho

 

Najbardziej ucieszyłaby mnie opinia użytkownika okularu Baader Planetarium

pozdrawiam :D

Link to comment
Share on other sites

Ortoskop Baadera i Antaresa to podobno to samo - nigdy osobiście tego nie sprawdzałem ale tak podobno jest. Ja okularów nie nosze więc nie wiem jak to jest podczas obserwacji astro wiem natomiast jak wygląda Saturn obserwowany ortoskopem Antaresa - rewelacja i takie rozwiązanie Tobie proponuje.

Link to comment
Share on other sites

Koledzy dobrze radzą ORTHO. Sam kupiłem plossla 6 mm i jestem załamany.

Ja też mam (kitowego) Plossla 6 mm. Katastrofa. Lepszy już Kellner plastikowy (4 mm) od SkyLuxa!

Może ten "Plossl" to jakiś mikroskopowy składak z Ż.....?

Ale JanuszP powiada że to wina naszych kiepszczanych luster, więc może poprostu 6 mm TO ZA MAŁO na moje lusterko.

Link to comment
Share on other sites

Do swojego refraktora mam Powermate x4 + okularki 2" Pentax XL 40mm, 2" Nagler 17mm oraz 1 1/4" Nagler typ6 11mm. Pentax daje powiększenia 30x i 120x w połączeniu z Powermate. 30x z tym Pentaxem to pole ponad 2* więc jest to fajny okular do przeglądu nieba. Pentax z Powermate super do Słońca i Księżyca widocznych w całości w polu widzenia :wink: Nagler 17mm, pole ponad 1* powiększenie 70x. Dobry do Słońca, Księżyca, oraz gromad otwartych czy obiektów mgławicowych. Nagler 17mm z Powermate to powiększenie 280x wiec do planet i gwiazd podwójnych, wielokrotnych. To powiększenie dla achromatu to chyba max jego możliwości i to jeszcze w zależności od warunków. Wprawdzie w czasie obserwacji zaszalałem kiedyś z Naglerem 11mm i Powermate (436x) na Księżycu i nie była to wcale wielka porażka. Obraz w miarę nie pływał i udawało się jeszcze utrzymać kontrast. Jednak nie polecam, nie warto inwestować w okulary dające większe powiekszenie niż te max 300x dla tego refraktora, bo wiecej będziesz je trzymał w walizce niż z nich korzystał. Ja mam tego Naglera 11mm, bo daje mi powiększenie 109x, oraz będzie dawał 218x z Powermate x2, które chcę kupić. 218x to dobre powiększenie do planet. Dodam jeszcze, że kupując ten refraktor zakładałem, że będzie współpracował z chromacorem. Gdy Ludes miał chromacory (a było to dość dawno :( ) nie miałem kasy, gdy ją mam muszę czekać do wiosny, bo niestety dopiero w przyszłym roku Aries jest w stanie je do Ludesa dostarczyć. Taką od niego otrzymałem informację w te Święta :( Zobaczymy w jakim stopniu chromacor2 jest w stanie zmienić (oszukać) optykę zwykłego obiektywu achromatycznego. Recenzje uzytkowników są obiecujące :)

Ps. Orthoskopowe okularki są mało komfortowe, mają małe pole, chociaż ich planetarne przeznaczenie jest oczywiste. Dają dobre obrazy. Ja bym wolał lantana, ale ilu użytkowników, tyle opinii. Każdy ma swój gust i ma do tego prawo :wink:

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za informacje. Potwierdziły sie moje przypuszczenia:

1* - że lepiej dołożyc na lantanowy okular

2* - że Vixen LV będzie z moich "namierzonych" najlepszym dla mnie rozwiązaniem

 

Zapytam jeszcze o namiary na strony-sklepy, gdzie można przeglądnąć oferty z innymi okularami, np. naglera?

I jeszcze jedno... Ryśku czy do obserwacji czysto planetarnych dużo lepsiejsze sa dwucalowe okularki. Jakie jest przełożenie komfortu i pola widzenia w stosunku do 1,25' ?

Jestem jeszcze zielony, ale do planet przy moich możliwych powiekszeniach chyba większe pole nie jest potrzebne.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Kilka praktycznych uwag:

 

Jeśli nie masz teleskopu na paralaktyku z napędem to większe pole widzenia przy dużych planetarnych powerach było by mile widziane bo inaczej całą uwagę będziesz skupiał na ręcznym prowadzeniu teleskopu za obiektem zamiast na jego dokładnej obserwacji :roll:

 

Lantany także produkują: Pentax, Orion i Soligor, wszystkie one pochodzą z jednej fabryki w Japonii :roll:

 

Przykładowo Ortoskopy Antartesa mają źrenicę wyjściową oddaloną na 0,97 wartości swojej ogniskowej(~1xF) czyli nie tak źle jak to koledzy malują, Baader zapewne ma podobną wartość w swoich Ortoskopach :roll:

 

Oprawy 2" stosujemy przy szerokokątnych okularach długoogniskowych (do obserwacji dużych DS) których soczewki i diafragmy nie mieszczą się w małych oprawach 1,25" :roll:

 

Naglery nie nadają się do planet, za dużo tam szkła a i korekcja przy tym kącie widzenia pozostawia sporo do życzenia przy wymagających perfekcji obserwacjach planetarnych to nieodpowiedni do tego okular :roll:

Link to comment
Share on other sites

http://www.meade.com/catalog/lxd55/lxd55_series.html - Janusz, pod tym linkiem dowiesz się, że Carlos ma refraktor na paralaktyku z GoTo i autostarem o czym sam napisał, a Ty nie doczytałeś :D

Druga sprawa - jak sądzisz, do czego mimo dużej ilości szkiełek ktoś zaprojektował i wyprodukował Naglery o ogniskowych np. 5, 7, 9, 11 lub Naglerki zoom 2-4 lub 3-6mm :roll: Poczytaj i przemyśl zanim coś napiszesz, tu link do producenta - http://www.televue.com/engine/page.asp?ID=11 . To samo dotyczy serii Radian. Kiedyś, gdy była dyskusja na temat okularów ortoskopowych sam napisałeś, że Pentaxy, Naglery z dużym FOV, komfortowo odsunietą źrenicą to jest to "co misie lubią najbardziej". Teraz nagle Naglerki Ci nie leżą :shock: Chyba ze względu na cenę, a nie na ilość szkiełek :lol:

Link to comment
Share on other sites

Mam paralaktyk z napedem - a odnośnie niego potrzebuję dokupić zasilacz 12V około 3A, nie wiecie gdzie takie mają.? :lol:

Dzięki za wsystkie rady, planety podczas moich obserwacji wykluczają potrzebę 2" okularów.

Dyskusja bardzo interesująco dla mnie sie rozwija więc WIELKIE DZIEKI :salu:

Poszperam jeszcze w sieci i nie bedę ponaglał decyzji. Radziłem się przed zakupem telepa i robiąc to spokojnie mam dokładnie taki sprzęt jaki chciałem. Pewnie i z okularem się uda.

Drogi Ryśku, jeśli kupisz i przetestujesz chromacor napisz coś proszę. Też myślałem o docelowym doposażeniu mojej soczewy w taki korektorek.

Link to comment
Share on other sites

Jeśli to niewielkie zabrudzenie nie ruszaj tego. Można uszkodzić warstwy. Nie stosuj płynów niewiadomego pochodzenia. Ja delikatnie czyszczę soczewkę mikrofazą tylko gdy jest taka potrzeba. Poszperaj na forum, było już o czyszczeniu soczewek i luster.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Ryśku :roll: akurat na wiosennych Bieszczadach miałem przyjemność z dwoma krótkoogniskowymi Naglerkami chyba Łysego (ale już made in China) i jestem zawiedziony ich jakością i małym komfortem, niewielki ER, spora aberracja chromatyczna powiększenia na brzegu pola od ręki dyskredytuje je do wymagających pełnej jakości odwzorowania obserwacji planetarnych, owszem do małych DS jak wymagające powera mgławice planetarne te superszerokokątne okularki są O.K. ale do planet one się już nie nadają, to samo potwierdziły dalsze obserwacje jednym z nich na Kudłaczach już należącym do innego właściciela czyli to nie był tylko jeden felerny egzemplarz :salu:

Link to comment
Share on other sites

To ciekawe co piszesz, bo jak wiesz Mirek D przywiózł mi ostatnio Naglerka T6 11mm made in Japan i nie mam zastrzeżeń, to samo odnośnie 17mm Naglera też made in Japan. O ile mi wiadomo Piotrek również nie narzeka, a ma więcej Naglerków w tym również krótkoogniskowe. Przypuszczam, że nie są made in China (chociaż do Chińczyków nic nie mam) :wink:

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Do japońskiej produkcji i jakosci też nic nie mam i jescze sie nie zawiaodłem na wykonawcach z kraju Kwitnacej wiśni ale te chinskie "kopie" są grubo poniżej krytyki i nazywanie ich nadal Naglerami jest już sporym nadużyciem :salu:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.