Skocz do zawartości

Nowy teleskop do 8 tys.


Kimo

Rekomendowane odpowiedzi

Powoli szykuje się do kupienia nowego teleskopu w granicach 8 tys. Do tej pory posiadałem (i wciąz posiadam) Optisana 800/203 i Synte 200/1200 Dobson. A teraz nadszedł czas zmian... Interesuje mnie sprzęt tylko na montażu paralaktycznym z napędem z przeznaczeniem zarówno do planet i DS (tylko nie piszcie że nie istnieje sprzęt do wszystkiego...itp. bo to wiem :) )Chciałbym również zająć się troszkę astrofoto. Pierwszy model jaki wpadł mi w oko to "Meade" LXD-75 10" - niestey nie wiem o nim za wiele dlatego też zwracam się z prośbą o pomoc...nie tylko w kwestii tego modelu ale i innych ewentualnych propozycji. Kwestie dodatkowych akcesoriów dodawanych do teleskopu pomijam.

 

Dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Powinieneś napisać: "porażające fotki wychodzą na montażu xxx" a czy za pomocą teleskopu Newtona, Klewzowa czy refraktora to już zupełnie inna sprawa :salu:

Popatrz do mojej galerii co potrafi zwykłe MTO ale prowadzone na profesjonalnym montażu Zeissa :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekhm...przepraszam, że przerywam ale... czy ktoś może powiedzieć coś o tym konkretnym modelu, rzecz jasna chodzi mi o jakość optyki, ale także o montaż. 8 tys. to główna granica za której raczej niechciałbym prtzekraczać... Dzięki. :salu: :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kimo!!! nie wtrącaj sie :mrgreen:

 

a poważnie to jeszcze np można iść śladem Heńkowym. Montaż, że ja cie niemoge i zwykły Soligor MT-800 f/4 (a masz przecież optisana)

 

a jak do planet to musi być dobry katadioptryk z dopasowanym reduktorem f/3-6 (do focenia DS) a bez reduktora będzie w sam raz do planet.

 

Stawiam na tego Vixena co mówiłem szybciej się wychłodzi niż Meade

 

ps. ATI przeczytaj "do focenia DS" i popatrz na zdjęcie co dałeś... :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Optisana 800/203 i planetki w takim Newtonie niestety odpadają. Może błędnie ale mam ochotę pójść w stronę większej średnicy zwierciadła/soczewki dlatego ten LXD-75 10" tak mi podpasował. Nie wiem tylko jak zachowuję się ten montaż przy takiej tubie. A może Celestron C8-SGT?? - http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...af305b380e323bf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze tylko kup montaż do synty albo cos z korektorem ? Do focenia male z super montazem jest znacznie lepsze niz duze z za te same pieniądze kupionym montazem . Moze dozbieraj z 2-3 razy wiecej ? Za mała kasa na coś ekstra w porównaniu z tym co masz . GoTO ponoć przestaje być użyteczne jak dobrze poznasz niebo . Wydasz kase na elektronikę nie na sprzęt . to taki inny punkt widzenia . :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z kwestią systemu GO-TO. Niestety przemawia za nim nie najlepsze niebo, którym dysponuje w swojej okolicy. Nie jest ono coprawda najgorsze nie pozwala jednak na łatwe i szybkie odnalezienie preferowanego obiektu. Montaż dla Synty to minimum EQ-6 a to sporo kasy i nie wiem czy taką opcję bym wolał. Jak napisał McArti - kombinuje. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybrał bym LXD-75 10" ze względu na jakość optyki, obudowy i typ teleskopu do wszystkiego. Nie bez znaczenia w astrofoto jest sztywność tubusa i oprawy optyki, która jeśli jest zrobiona w stylu typowym dla Meade, czyli metalowy tubus i solidna oprawa optyki, to nie może być już lepiej. O montażu sie nie wypowiadam ,ale zapewne wystarczy do składania kilkuminutowych ekspozycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Aa ja bym właśnie miał uwagi do montażu, wieszłbym na nim pewnie 6", 8" to by było już dla niego w sam raz a 10" to moim zdaniem już lekka przesada ze strony Meade i powiesiłbym je zdecydowanie na conajmniej Atlasie czyli EQ-6 :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.