Skocz do zawartości

Montaż/ustawienie szukacza synta flex 10" wada fabryczna czy brak wiedzy


wojtasso

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanowne grono. W koncu spełniłem swoje marzenie i stałem się posiadaczem pierwszego w życiu teleskopu jakim jest SW 10" Flex na Dobsonie. Pewnie słyszycie to co chwilę :). Przeszukałem forum i nie moglem znaleźć odpowiedzi na moje problemy jakie napotkałem z usawieniem szukacza. Jesli takowy temat jest to sorry i proszę o link. 

A chodzi bowiem o to:

 

1. Czy normalne jest to, że oś stopki szukacza, zamontowanego na tubie teleskopu nie jest idealnie w osi optycznje teleskopu? Stopka i szukacz (mam nadzieje ze widac to na zdjęciach) jest jakby odchylony w kierunku wyciągu okularowego o jakieś ~ 5stopni (no moze przesadziłem). Zastanawiam się czy jest to celowe czy to wada fabryczna?

 

2. W związku z powyższym gdy próbowałem ustawić szukacz na gwiazdę odniosłem wrażenie jakby brakowało mi pola manewru na prawej śrubie regulacujnej szukacza zeby wszystko zgrać. W najlepszym przypadku gdy miałem gwiazdę w cenrum krzyża to pojawiała się w krawędzi pola widzenia w okularze 25mm nie wspominając o tym, że w okluarze 15mm i 10mm była w ogole poza polem widzenia. Czy ten objaw moze byc spowodowany krzywym montażem stopki szukaczacza czy tym, że teleskop nie jest idealnie skolimowany? (z kolimacją dopiero "walczę"). A moze tak po prostu ma być i mam sie przyzwyczajać?

 

3. No i na koniec gdy już kiedyś uda mi sie wszystko zgrać po zastosowaniu porad z tego forum to czy przy tego typu szukaczu SW. Justowanie  jest wymagane za kazdym razem przy rozpoczynainu obserwacji? Czy to, że go ściągnę ze stopki na czas transoprtu spowoduje rozjustowanie i proces justowania powinien sie znaleźć na pozycji nr 1 mojej chceklisty przedobserwacyjnej :) ?

 

Aha no i jeszcze jedno. ZNALAZŁEM M42 !! :). W pierwszą noc obserwacyjną. I się prawie popłakałem se szczęścia jak małe dziecko. Na moje szczęście noc rozświetlona była pełnią księżyca bo w całkowitej ciemności bym chyba pogubił akcesoria z podniety :)

 

Z góry dzięki za pomoc.

20190202_120547_1549105666664.jpg

20190202_120640_1549105666398.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To po prostu niechlujstwo i brak kontroli. Oczywiście że POWINNO to być osiowo, a szczególnie że jak piszesz brakuje zakresu regulacji. Justowanie szukacza nie ma nic wspólnego z "kolimacją" teleskopu.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To norma w teleskopach SW. Po prostu robi się otwory z pewnym zapasem. Poluzuj śruby stopki, wyrównaj, dokręć na siłę i po problemie. 

 

19 minut temu, wojtasso napisał:

3. No i na koniec gdy już kiedyś uda mi sie wszystko zgrać po zastosowaniu porad z tego forum to czy przy tego typu szukaczu SW. Justowanie  jest wymagane za kazdym razem przy rozpoczynainu obserwacji? Czy to, że go ściągnę ze stopki na czas transoprtu spowoduje rozjustowanie i proces justowania powinien sie znaleźć na pozycji nr 1 mojej chceklisty przedobserwacyjnej :) ?

.

Tak, za każdym razem trzeba justować szukacz. Czasem zdarzy się, że trzyma a czasem nie więc za każdym razem trzeba sprawdzić. Ale to jest chwila. Czy musisz go zdejmować do transportu ?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za szybka odpowiedz Panowie. Tak tez myslalem.

 

Raczej musze sciagac szukacz. Woze teleskop na miejscu pasażera w Twingo :)

Tak jam mówisz. To jest chwila. Pewnie szybko dojde do wprawy. 

 

Edytowane przez wojtasso
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.