Skocz do zawartości

Mars, Jowisz i Słońce w Jeziorach


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Takich oto parę fotek strzeliłem:

 

-Mars z ETXa

mars31052003.jpg

 

-Mars z Takahashi

mars31052003fs128.jpg

 

A to Jowisz z Tała Oskara na montazu Soligora z GoTo Leszka:

jowisz30052003tal100rs.jpg

Żółty ten Jowisz troche, wersja z lewej jest po jakiejś korekcie kolrów, przez co zatarła sie wyraźistosc zdjęcia :(

 

Fota z ETXa :

jowisz30052003.jpg

 

Foty słonca w ogole nie chciały sie wgrac na serwer i wrzuce je tu jak się cos zmieni.

 

pozdr!

Małek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super Mars Kuba. Powiedz mi czy ty jeszcze powiększasz tego Marsa bo u ciebie z barlowem powiniem być takiej samej wielkości jak u mnie, a mój jest tak z 1.5 raza mniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej przetwornik jest

 

1/3 cala dla (sensora) 4.8 x 3.6 mm

 

dla weba

 

1/4 cala dla (sensora) 3,4 x 2,4 mm

 

myślałem, że to będzie miało wpływ na pole ale nie na powiekszenie i do tego taka duża różnica ale nic to jest chyba jedyne sensowne wyjaśnienie. Może ktoś mądrzejszy w zagadnieniach optycznych i geometrycznych coś wyjaśni.

 

Jak da radę to możemy się umówic u mnie na taras o 2 w nocy, a nawet o 3-ciej mam piękny widok na Marsa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tzn. myślisz o nocy z piątku na sobotę? Może być tylko może być kiepsko z pogodą bo zapowiadają deszcz jak się pogoda utrzyma to OK zdzwonimy się jutro po południu uprzedź rodziców, że możesz wyjść w nocy. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej przetwornik jest

 

1/3 cala dla (sensora) 4.8 x 3.6 mm

 

dla weba

 

1/4 cala dla (sensora) 3,4 x 2,4 mm

 

myślałem, że to będzie miało wpływ na pole ale nie na powiekszenie i do tego taka duża różnica ale nic to jest chyba jedyne sensowne wyjaśnienie. Może ktoś mądrzejszy w zagadnieniach optycznych i geometrycznych coś wyjaśni.

 

Matryca dziala jak okular w teleskopie. Im mniejsza przekatna, tym wieksze powiekszenie i na odwrot.

Wieksza matryca odda obraz planety jako pomniejszony

w stosunku do mniejszej matrycy dlatego, ze wiekosc obrazu planety w ognisku jest identyczna w obu przypadkach.

 

Jak da radę to możemy się umówic u mnie na taras o 2 w nocy, a nawet o 3-ciej mam piękny widok na Marsa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matryca dziala jak okular w teleskopie. Im mniejsza przekatna, tym wieksze powiekszenie i na odwrot.

Wieksza matryca odda obraz planety jako pomniejszony

w stosunku do mniejszej matrycy dlatego, ze wiekosc obrazu planety w ognisku jest identyczna w obu przypadkach.

 

To wszystko wyjaśnia, a chciałem z planetami próbować przetwornika 1/2" chyba nie bardzo ma to sens. Co to będzie jak powszechne będą w użyciu przetworniki 1/6"

Dziękuję Panie Leszku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie nie tylko wiekosc CCD ma znaczenie. Wazna jest tez jego rozdzielczosc. Czyli ilosc komorek na calu. Czyli analogicznie, duze ccd musi miec wiecej pikseli, aby za tym calu zostalo tyle samo. Do planet to faktycznie wieksze znaczenie ma gestosc komorek na calu niz wielkosc CCD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O wielkosci obrazu tak jak widzimy go na ekranie (o ile oczywiscie nie jest przeskalowany) decyduja dwa parametry:

 

- skala obrazu (So) czyli ilosc arcsec/um, mozna wyliczyc jako

 

So = 205,256/Fl [arcsec/um]

 

Gdzie:

Fl - efektywna ogniskowa teleskopu w mm (po uwzglednieniu wspolczynnikow powiekszenia po projekcji itp.)

 

Np dla Taka Waldka d = 128mm Fl = 1040mm So = 0,197arcsec/um

 

- wielkosc pixela w um

 

Przykladowo, dla kamerki z pixelami 5 x 5 um zalozonej na tube Waldka mamy (skala brazu na pixel) Sp = 5 * 0,197 ~= 1arcesc/pixel

 

Rozdzielczosc obrazu dla tuby Waldka wyniesie okolo 0,8 arcsec wiec optymalna skala obrazu (probkowanie - kryterium Nyquista - min 2x rozdzielczosc) = 0,4 arcsec/pixel co oznacza koniecznosc projekcji okolo 2,5x oraz efektywnie f/20.

 

Jezeli czulosc kamery i seeing pozwoli, mozna ustawic wieksze powiekszenie ale wiekszej ilosci szczegolow juz sie uzyskac nie da.

 

:) :) :)

 

Pozdrawiam,

 

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miras jako hnadlowiec chyba umiesz liczyć a wzory podanne przez PTL są dobre, sam przed chwilą sprawdziłem dla swoich instrumentów :-)

 

Policzyłem, że u mnie Sp będzie ok. 0,4 arcesc/pixel przy przetworniku z pixelami 5x5 um ale co dalej. Drugiej części wywodu nie bardzo rozumiem

 

 

Rozdzielczosc obrazu dla tuby Waldka wyniesie okolo 0,8 arcsec wiec optymalna skala obrazu (probkowanie - kryterium Nyquista - min 2x rozdzielczosc) = 0,4 arcsec/pixel co oznacza koniecznosc projekcji okolo 2,5x oraz efektywnie f/20.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małek brawo! Nie myślałem, ze Tałem takie fajne zdjęcie można zrobić. A w komputerze nędznie to wyglądało. Cudotwórca jaki czy co?

 

Oskar, bede musiał się pobawić bardziej tym Tałem, bo ma on kurde niezłe możliwosci do astrofoto planet. Tylko ta aberracja... No nic, zawsze można robić b/w, no nie?

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miras jako hnadlowiec chyba umiesz liczyć a wzory podanne przez PTL są dobre, sam przed chwilą sprawdziłem dla swoich instrumentów :-)

 

Policzyłem, że u mnie Sp będzie ok. 0,4 arcesc/pixel przy przetworniku z pixelami 5x5 um ale co dalej. Drugiej części wywodu nie bardzo rozumiem

 

 

Rozdzielczosc obrazu dla tuby Waldka wyniesie okolo 0,8 arcsec wiec optymalna skala obrazu (probkowanie - kryterium Nyquista - min 2x rozdzielczosc) = 0,4 arcsec/pixel co oznacza koniecznosc projekcji okolo 2,5x oraz efektywnie f/20.

 

Jeżeli dobrze zrozumiałem to przy mojej rozdzielczości 143/254 = 0,56 to ja max barlowa jakiego powinienem używać to 1,5x chyba że wezmę kamerę co ma większe pixele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.