Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Mam teraz dylemat. Po ssumowaniu tych wszystkich akcesorii wychodzi mi pokażna sumka 4 tys.,bez okularów.Mój budżet tego nie przewidywał.Mam teraz niemały problem. Zastanawiam się nad czymś tańszym.??? :unsure:

 

Bierz Maka, obserwuj tym co masz i zbieraj na osprzet.

Za pol roku zaczniesz dokupowac akcesoria i bedzisz szczesliwa. A to co kupilas i tak sprawi Ci wiele radosci.

Ale dokup od razu ze dwa okulary, bo 25mm to za malo.

Proponuje 7mm na Ksiezyc i planety i 15mm na gromadki gwiazd.

Ten Sirius 25mm na razie starczy Ci na jasne DSy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O.k. dzięki polarisie za twoje  konkretne rady.Klamka zapadła,kupuję Maka"będę kolejną MAKUMBĄ na forum.Na początek dokupię odrosnik i okulary,czy to też zamawiać w astrokraku czy lepiej gdzie indziej? Pozdrawiam :D

 

Gratuluje decyzji.

A przegladalas Forum o tych okularach?

 

Poczytaj stare watki i sama zadecyduj.

W Polsce masz do wyboru Delta Optical lub Astrokrak.

 

Porownaj opinie, wlasciwosci okularow, ceny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie zamowilem i czekam B)

 

Rany B!

To jeszcze nie masz i już zalecasz wymianę?

To ten diagonal kitowy musi być do kitu rzeczywiście!

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rany B!

To jeszcze nie masz i już zalecasz wymianę?

To ten diagonal kitowy musi być do kitu rzeczywiście!

 

+ wysoka jakosc Lumiconow!

Zreszta obawiam sie, ze DOBRE diagonale 90* w standardzie 1,25" to bardzo waska oferta.

Przynajmniej do kupienia w Polsce. Wiem bo szukalem.

Dopiero od 2" zaczyna sie dosc szeroka oferta.

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, jestem z Wroclawia, astronomią interesuję się kilkunastu lat. Swojego czasu do obeserwacji skutecznie znięchęcił mnie pewien żółty wyrób teleskopopodobny który miałem nieszczęście kupić w Żywcu. Teraz jestem na etapie wyboru nowego sprzętu (jakiś newton 20 cm) ale nie będę zanudzał was pytaniami co wybrać :D

Generalnie liczę na ekipę z Wrocławia, w razie czego dysponuję transportem i liczę na jakieś wspólne obserwacje :Beer:

Pozdrawiam wszystkich !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O.k. dzięki polarisie za twoje  konkretne rady.Klamka zapadła,kupuję Maka"będę kolejną MAKUMBĄ na forum.Na początek dokupię odrosnik i okulary,czy to też zamawiać w astrokraku czy lepiej gdzie indziej? Pozdrawiam :D

Rety, dziewczyno, po co ten pośpiech?

Tak od razu Makowicz? A może by najpierw Namysłowski, co?

Daj sobie jeszcze czas do namysłu! Z niewiadomych mi powodów wybór odpowiedniego teleskopu to cięzka sprawa, a goście którzy sprawili sobie sprzęt marzeń (za ciężką forsę) wystawiają go na sprzedaż jeszcze nim rok minie.

 

Piszesz "Przymierzam się do kupna swego pierwszego teleskopu,wybór padł na oriona star max 127 maksutow.W związku z tym chcę spytać ,gdzie mogę go nabyć ?" Ledwo wybrałaś a juz chcesz nabywać.... A dlaczego, bo ładny z wyglądu? :rolleyes:

Skąd wiesz że Newton na Dobsonie nie byłby lepszy dla cibie? A może dobra lornetka?

 

Koledzy juz cię tu niemal skasowali na parę kafli - na pewno w dobrej wierze... ale pamiętaj że to tobie ten sprzęt ma pasować. A czy patrzyłaś przez różne typy teleskopów i wiesz czym się różnią? Jeśli tak to OK, twój wybór.

Ale jesli nie, to ja bym radził zacząć od innej strony, od odpowiedzi na nast. pytania:

- Czy to sprzęt tylko dla ciebie czy jeszcze dla kogoś?

- Jaką masz u siebie jakość nieba? W związku z tym, czy chcesz obserwować stacjonarnie, czy też jeździć ze sprzętem pod lepsze niebo?

- Czy nastawiasz się bardziej na Układ Słoneczny (Słońce, Księżyc, planety) czy ciągnie cię w głębiny kosmosu (gromady, galaktyki, mgławice)?

- Czy będzie to sprzęt tylko do obserwacji, czy chcesz nim pobawić się w astrofotografię?

- Wreszcie dość brutalne pytanie: czy jesteś pewna że twoja astro-pasja to nie jest tylko słomiany ogień?

 

Jeśli odpowiesz na te parę pytań, znacznie łatwiej będzie można ci doradzić coś sensownego. Np., jeśli nie jesteś całkiem pewna że chcesz ładować w tę zabawę 4-5 kafli na starcie, to może na początek wystarczy coś używanego (równie dobrego jak nowe a znacznie tańszego)?

W przeciwnym razie natychmiast po kupieniu pojawi się problem gdzie to sprzedać i jak najmniej na tym stracić.

 

Sorki za burzenie radosnego, wakacyjnego nastroju :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rety, dziewczyno, po co ten pośpiech?

Tak od razu Makowicz? A może by najpierw Namysłowski, co?

Daj sobie jeszcze czas do namysłu! Z niewiadomych mi powodów wybór odpowiedniego teleskopu to cięzka sprawa, a goście którzy sprawili sobie sprzęt marzeń (za ciężką forsę) wystawiają go na sprzedaż jeszcze nim rok minie. 

 

Cii, Merak, nie płosz zwierzyny, właśnie nabrałem ochoty na ładnego Maka za pół ceny, a polaris dobrze wabi... Za pół roku akurat spodziewam się premii...:D

A poważnie, to niestety masz rację. Poszukaj, nasza Makowa Panienko, w archiwum działu Sprzedam i prześledź losy niektórych sprzedawców. Najszybciej sprzedają ci, którzy zaczynali od zbyt dobrego sprzętu. Chcesz kupić przerobioną ZRT-457?

Dopisek:

E, nie, ZRT to sprzęt dla prawdziwych mężczyzn...

Edytowane przez BBwro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cii, Merak, nie płosz zwierzyny, właśnie nabrałem ochoty na ładnego Maka za pół ceny, a polaris dobrze wabi...  Za pół roku akurat spodziewam się premii...:D [...]

A to przepraszam... :lol:

 

P.S. Eeee, ale premia dopiero za pół roku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby padlo sakramentne pytanie: "Chce kupic teleskop, ale nie wiem jaki, pomozecie???" - to moznaby wdac sie w dyskusje.

 

Ale jesli ktos pyta o konkretny model to chyba przeanalizowal jego mozliwosci i plusy/minusy porownujac do innych systemow optycznych?...

 

Szczegolnie jak ma sie wydac 3-4 tys. :Boink:

 

Zreszta, masz racje BBwro, musialbys poczekac na Lunete zeby sprzedawala, bo te Maki rzadko spotyka sie na rynku wtornym :szczerbaty:

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Temat się konkretnie rozwinął.Napiszę teraz trochę o swoich odczuciach, a wy oceńcie jak to jest z tym zapałem-astro.Jakby co to wyprowadźcie mnie z błędu.

Astronomia pociągała mnie od zawsze odkąd pamiętam.Wychowywałam się pod "czarnym gwieździstym niebem"daleko od sztucznych świateł.Uwielbiałam gapić się w niebo leżąc godzinami na plecach.Niestety nigdy nie posiadałam żadnego sprzętu do obserwacji nieba .Wtedy wystarczało mi to, co mogłam zobaczyć własnymi oczami.

Przeprowadzjąc się do miasta ,to gdzieś umknęło:szkoła,praca,rodzina. Dziś jestem osobą dorosłą ,dojrzałą , która ma czas na rozmyślania o swoich dziecięcych marzeniach.Od ponad roku zaczęłam interesować sie astronomią bardziej dogłębnie,niż za czasów kiedy byłam dzieckiem.Regularnie przeglądam linki dyskusyjne,oferty firm.Już rok temu byłam gotowa kupic teleskop lecz wstrzymałam się z decyzją ,iz sama nie byłam pewna cz mi ta pasja nie minie. Jak narazie nadal mnie to fascynuje.

ODpowiedzi na pytania Meraka;

-Sprzęt dla mnie, przy okazji rodzina poogląda,-warunki domku jednorodzinnego/ulica oświetlona przez latarnie/przewidywane wypady poza miasto/,-głównie interesują mnie planety,jednakże nie ukrywam,że chciałabym móc popatrzeć również na mgławice itp. Dlaczego wybrałam ten model? ;Dobre recenzje;poręczny;Sama go udźwignę podczas wypadów za miasto.

Jeśli jest jakiś teleskop równie dobry lub nawet bardziej odpowiedni do moich warunków oglądalności i tańszy to ja jestem otwarta na propozycje. Pozdrawiam B)

Edytowane przez luneta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby padlo sakramentne pytanie: "Chce kupic teleskop, ale nie wiem jaki, pomozecie???" -  to moznaby wdac sie w dyskusje.

 

Ale jesli ktos pyta o konkretny model to chyba przeanalizowal jego mozliwosci i plusy/minusy porownujac do innych systemow optycznych?...

 

Zgadzam się, ale że jak ktoś dopiero zagłębia się w te tematy i czai bazy, może nie zrozumieć zalet i wad tego co chce kupić. Tym Makiem nie poogląda za bardzo DS'ów, co chyba jest kwintesencją nocnego nieba. Poza tym jeżeli ma jakieś wątpliwości wydając tyle szmalcu i nie czuje mrowienia na samą myśl posiadania takiego teleskopu to trzeba to przemyśleć chyba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się, ale że jak ktoś dopiero zagłębia się w te tematy i czai bazy, może nie zrozumieć zalet i wad tego co chce kupić. Tym Makiem nie poogląda za bardzo DS'ów, co chyba jest kwintesencją nocnego nieba. Poza tym jeżeli ma jakieś wątpliwości wydając tyle szmalcu i nie czuje mrowienia na samą myśl posiadania takiego teleskopu to trzeba to przemyśleć chyba.

 

Są dwa rodzaje astro-miłośników,z tego co czytałam na różnych forach: jedni najpierw zapoznają się od strony teoretycznej,a póżniej kupują instrument, a drudzy najpierw kupią i wtedy uczą się poznawać niebo. Mrowienia takowego nie czuję,iż nigdy nie patrzyłam przez teleskop /bo nie miałam nawet okazji /.Jednakże jestem pod wrażeniem fotografii,które są wykonywane przez forumowiczów.Pozdrawiam

Edytowane przez luneta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są dwa rodzaje astro-miłośników,z tego co czytałam na różnych forach: jedni najpierw zapoznają się od strony teoretycznej,a póżniej kupują instrument, a drudzy najpierw kupią i wtedy uczą się poznawać niebo. Mrowienia takowego nie czuję,iż nigdy nie patrzyłam przez teleskop /bo nie miałam nawet okazji /.Jednakże jestem pod wrażeniem fotografii,które są wykonywane przez forumowiczów.Pozdrawiam

 

Wiesz co, lunetko, nie obraź się, ale zamiast tych wszystkich wynalazków, co Ci polaris proponuje, kup sobie lepiej system GoTo do tego teleskopu. Ewentualnie, jakby w sumie było to zbyt drogie, kup coś mniejszego, byle z Goto. To żaden wstyd a będziesz miała więcej radości z obserwacji na początek.

 

Aha, pamiętaj, że między fotografiami a obserwacjami wizualnymi jest naprawdę przepaść. Oko nie potrafi dodawać fotonów tak jak klisza, kamera, czy sumować ekspozycji z wielu godzin, jak komputer.

 

A tak a'propos czasu, to właśnie zauważyłem, że polaris udzielił Ci jednej bardzo niedobrej rady na początek: żebyś się spieszyła, bo Astrokrak zamyka zamówienie i potem długo będziesz czekała. Gdybym nie wierzył, że to uczciwy człowiek, to powiedziałbym, że ukryty agent Astrokraka po prostu. :blink:

W każdym poradniku dla akwizytorów przeczytasz, że to najlepszy trick, żeby zachęcić klienta do sprzedaży: "tylko dziś! jedyna okazja! kupuj, bo potem nie będzie". To nieprawda. Jak nie będzie w Astrokraku teraz, to kupisz trochę później, jak nie będzie zbyt długo, to kupisz gdzie indziej (np w Czechach) lub jakiś inny, podobny model Maka np w Delta Optical. Naprawdę nie ma powodu, żeby się spieszyć przy wydawaniu takiej kwoty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mówię że Mak 127 będzie zły ale kupowanie czegoś tylko dlatego że niby jest jakaś okazja i trzeba brać na łapu-capu to nieporozumienie. Sytuacja na astro-rynku przez ostatnie 2 lata poprawiła się niesamowicie - sprzętu jest pełno i może tylko przybywać oraz tanieć. Nigdy żadnego pośpiechu!

 

Na Forum (i nie tylko) można znaleźć właściwie wszystko nt. charakterystyki różnych typów teleskopów. Np. Maki to sprzęt raczej planetarny (przynajmniej w podstawowej konfiguracji). Go-To jest b. miłe ale niekonieczne - wspomaga naukę nieba ale może też rozleniwiać. Wg mnie dużo trudniej obejść się bez napędu - pamiętaj Luneto że przy dużym powiększeniu każdy obiekt natychmiast zaczyna uciekać z pola widzenia.

Jeśli więc Mak to raczej z napędem. Ale może jednak GoTo więc raczej Meade ETX? Ale znowu to co zobaczysz przez taki sprzęt nawet się nie umywa do widoków przez przez 10" Newtona na Dobsie za podobną kaskę:

StarHopper 10''

 

Tak więc jest nad czym myśleć. Koledzy na Forum na pewno pomogą ale decyzja należy do ciebie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym nie wierzył, że to uczciwy człowiek, to powiedziałbym, że ukryty agent Astrokraka po prostu.  :blink:

 

Ech...

Dzis caly dzien bede poza siecia i moze dobrze, bo ochlone :Beer:

 

To byla INFORMACJA, a nie RADA.

Jesli odebraliscie to jako RADE to moze to i moja wina, ze zle sie wyrazilem!

Matko Boska... Agent AK :ha::helo:

 

Zawsze uwazalem, ze GOTO to zabawka dla ludzi ktorym sie nie chce poszukac samodzielnie... A ilez radosci sprawia wyszukanie na niebie jakiegos obiektu SAMEMU, a nie przez system naprowadzajacy :Boink:

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To byla INFORMACJA, a nie RADA.

Jesli odebraliscie to jako RADE to moze to i moja wina, ze zle sie wyrazilem!

 

Macie racje, napisalem "radze Ci" :Boink::Boink::Boink:

 

Luneta i tak zrobi to co uwaza.

I dobrze, ze zaczynaja sie pojawiac inne glosy, bo zawsze lepiej uslyszec za i przeciw.

 

A ja pisze "za" bo mam Maka i jestem z niego zadowolony :D

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...] Zawsze uwazalem, ze GOTO to zabawka dla ludzi ktorym sie nie chce poszukac samodzielnie... A ilez radosci sprawia wyszukanie na niebie jakiegos obiektu SAMEMU, a  nie przez system naprowadzajacy :Boink::Beer:

Posiadacz GoTo może również wyszukiwać obiekty samodzielnie B)

A potem sprawdzić za pomocą GoTo czy dobrze trafił czy tylko mu się zdawało.

Polecam takie rozwiązanie do samodzielnej nauki nieba, bo jednak StarHopping to podstawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.