Jump to content

Listwa Losmandy na dwa teleskopy


PiotrZ
 Share

Recommended Posts

W sobotę spróbowałem dostosować listwę Losmandy która dojechała w jednej paczce z Atluxem z serwisu . Właściwie chciałem tylko zrobić przymiarki aby zorientować się co muszę dokupić aby zmontować taki zestaw . Do dyspozycji miałem właśnie tą listwę Losmandy , płaską listwę Celestrona i jeden dovetail . Okazało się że wymiar Losmandy i Celestrona różni się o ok 0.5 mm i zaciski nie trzymały . Zastosowałem przekrojoną koszulkę z przewodu elektrycznego i wszystko grało . W listwie Losmandy wystarczyło wywiercić dwa otwory na śruby M-8 aby przymocować ją do głowicy Atluxa . Włosi chcieli robić mi przejściówkę za 90 Euro i dobrze że zrezygnowałem . Listwę Celestrona przeciąłem piłką na pół i wystarczyła do posadowienia dwóch refraktorów . Teraz mogę jednocześnie robić zdjęcia CCD Celestronkiem ED i drugi wielki achromat 150/750 używać jako wizual . Mam też podgląd obiektu któremu robię zdjęcie o ile jest widoczny w mieście . Każdy z refraktorów może być też zastosowany jako autoguaider . Tak to wyszło :

 

duo1.jpg

 

duo2.jpg

 

 

duo3.jpg

 

duo4.jpg

 

 

duo5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Jak widać na zdjęciach kamerka jest przy ED ale dla potrzeb SAF wrócę do 150-tki bo jednak zasięg większy a przy słabych galaktykach aberracja nie występuje . Ostanio nic nie focę bo nie ma pogody i tylko pojedyncze obiekty pomiędzy chmurami czasem złapię . Kombinuję z ustawieniami w SKY Sensorze po naprawie montażu . Backlasch napewno naprawili bo sprawdziłem ale tam jest jeszcze cała masa ustawień i potrzebne są pogodne noce B)

Link to comment
Share on other sites

Piotrze, mógłbyś trochę bliżej opisać wady i zalety 150 w porównaniu do 80ED.

Proszę o to, bo mam obecnie 150 Celestrona i 80ED Oriona, ale nie mam dobrego

montażu, by sprawdzić większą tubę, a docelowo jeden ze sprzętów idzie do ludzi.

Na dzień dzisiejszy interesuje mnie wizual, ale w przyszłości planuję astro-foto.

Link to comment
Share on other sites

Nanak , do wizuala 150-tka jest na pewno lepsza . Wczoraj jednocześnie robiłem zdjęcia komecie refraktorkiem 80 ED i jednocześnie obserwowałem ją 150-tką . Do robienia zdjęć CCD przy jasnych obiektach lepszy wynik daje ED .

 

 

Wracając do listwy Losmandy to chciałbym zwrócić uwagę na rewelacyjną jakość wykonania . Wszystkie detale są dopracowane , teleskop jest dociskany w uchwycie całą powierzchnią a nie tylko punktowo .

 

duo6.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.