Skocz do zawartości

Listwa Losmandy na dwa teleskopy


PiotrZ

Rekomendowane odpowiedzi

W sobotę spróbowałem dostosować listwę Losmandy która dojechała w jednej paczce z Atluxem z serwisu . Właściwie chciałem tylko zrobić przymiarki aby zorientować się co muszę dokupić aby zmontować taki zestaw . Do dyspozycji miałem właśnie tą listwę Losmandy , płaską listwę Celestrona i jeden dovetail . Okazało się że wymiar Losmandy i Celestrona różni się o ok 0.5 mm i zaciski nie trzymały . Zastosowałem przekrojoną koszulkę z przewodu elektrycznego i wszystko grało . W listwie Losmandy wystarczyło wywiercić dwa otwory na śruby M-8 aby przymocować ją do głowicy Atluxa . Włosi chcieli robić mi przejściówkę za 90 Euro i dobrze że zrezygnowałem . Listwę Celestrona przeciąłem piłką na pół i wystarczyła do posadowienia dwóch refraktorów . Teraz mogę jednocześnie robić zdjęcia CCD Celestronkiem ED i drugi wielki achromat 150/750 używać jako wizual . Mam też podgląd obiektu któremu robię zdjęcie o ile jest widoczny w mieście . Każdy z refraktorów może być też zastosowany jako autoguaider . Tak to wyszło :

 

duo1.jpg

 

duo2.jpg

 

 

duo3.jpg

 

duo4.jpg

 

 

duo5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać na zdjęciach kamerka jest przy ED ale dla potrzeb SAF wrócę do 150-tki bo jednak zasięg większy a przy słabych galaktykach aberracja nie występuje . Ostanio nic nie focę bo nie ma pogody i tylko pojedyncze obiekty pomiędzy chmurami czasem złapię . Kombinuję z ustawieniami w SKY Sensorze po naprawie montażu . Backlasch napewno naprawili bo sprawdziłem ale tam jest jeszcze cała masa ustawień i potrzebne są pogodne noce B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze, mógłbyś trochę bliżej opisać wady i zalety 150 w porównaniu do 80ED.

Proszę o to, bo mam obecnie 150 Celestrona i 80ED Oriona, ale nie mam dobrego

montażu, by sprawdzić większą tubę, a docelowo jeden ze sprzętów idzie do ludzi.

Na dzień dzisiejszy interesuje mnie wizual, ale w przyszłości planuję astro-foto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nanak , do wizuala 150-tka jest na pewno lepsza . Wczoraj jednocześnie robiłem zdjęcia komecie refraktorkiem 80 ED i jednocześnie obserwowałem ją 150-tką . Do robienia zdjęć CCD przy jasnych obiektach lepszy wynik daje ED .

 

 

Wracając do listwy Losmandy to chciałbym zwrócić uwagę na rewelacyjną jakość wykonania . Wszystkie detale są dopracowane , teleskop jest dociskany w uchwycie całą powierzchnią a nie tylko punktowo .

 

duo6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.