Skocz do zawartości

Co tu się stanęło? (PoleMaster)- klatki 5 minut bez prowadzenia


Gość M.M.M.

Rekomendowane odpowiedzi

15 godzin temu, diver napisał:

Ok. Jeżeli masz tubę precyzyjnie wycelowaną w biegun niebieski, to teoretycznie wystarczy precyzyjne prowadzenie na RA, czyli na obrocie po osi DEC. Byłby to tracking. W takiej sytuacji "wystarczyłoby" mieć precyzyjny mechanizm zegarowy bez luzów na przekładni. Precyzja "mechanizmu" zegarowego jest łatwa do osiągnięcia, natomiast dobre wykonanie mechanizmu napędowego z minimalnymi luzami to większa rzemieślnicza sztuka.

Ale powiedzmy że mamy taki dobry mechanizm trackingu po RA. W amatorskiej praktyce jednak ustawienie osi naszego setupu na biegun tak dokładnie żeby można było polegać wyłącznie na w/w trackingu jest jednak stosunkowo trudne. Więc przy dłuższej ekspozycji konieczne są również korekty położenia osi DEC. Wtedy jak zauważyłeś, mówimy o guidingu. Czyli w amatorskiej praktyce właściwie zawsze mamy na myśli guiding. :emotion-5:

 

Ale odnośnie czego piszesz? Ja tylko zaznaczyłem, żeby używać jednoznacznych określeń, jak tracking i guiding.

Nie jest prawdą że zawsze mamy na myśli guiding, bo to po prostu dwie różne rzeczy i mówi się o obu w różnych tematach.

 W kwestii przekładni dobrze już sprostował ZbyT, że luzy nie mają wiele do rzeczy, a chodzi o PE. A nie jest prawdą, że praktycznie zawsze stosuje się guiding, bo wiele zdjęć można zrobić bez niego, szczególnie krótszymi ogniskowymi. W mobilnej astrofotografii jest to wręcz powszechne, na SWSA większość nie stosuje guidingu. A w montażach z lepszym trackingiem, jak w moim CEM25EC, dzięki enkoderowi, który poprawia tracking, mogę ciągnąć do 5 min bez guidingu przy skali 2"/pix. I robię to bazując na "amatorskiej praktyce ustawienia osi naszego setupu na biegun" :) Tak więc ta konieczność guidingu nie jest wcale tak oczywista, jak piszesz.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Tayson napisał:

zajrzalem do pliku.

dla mnie gwiazdki nie sa ogkragle

image.png.da482d0bc4ad245e279c682d07e839f6.png

Jest to widoczne na tym wycinku. Wyciągnięte w poziomie. Co ciekawe, Mateusz zwrócił uwagę na to, że są wyciągnięte w pionie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.