Skocz do zawartości

APO71SDQ- brak ostrości w rogach i tilter kamery- jak regulować?


count.neverest

Rekomendowane odpowiedzi

Oglądając moją fotkę: https://astropolis.pl/topic/67546-mgławica-wąż-b75b261b262/ widać, że z gwiazdami nie jest dobrze na rogach. Pomińmy inne błędy. 

 

Walczyłem dziś z ustawieniem poprawnej ostrości w rogach. Nie za bardzo wiem jak regulować tilter wbudowany w kamerę względem tego co się dzieje w całym polu, ponieważ mogłem obserwować tylko jasny punkt i to w powiększeniu x3. 

Zrobiłem tak: W odległości kilkunastu metrów położyłem światłowód, który kierował światło w moim kierunku. Wycelowałem telskopem i obserwowałem widok na ekranie komputera w Firecapture. Sensor kamery miał poziom, założyłem maskę Bahtinova pod kątem 45°. Najpierw ustawiłem sztuczną gwiazdę w centrum pola i ustawiłem ostrość. Potem sprawdziłem wszystkie rogi. Spajki w PG były dość mocno rozjechane, ale najgorzej było w LD- tu widać już było cały kształt maski. Zacząłem regulować tilterem, aby to doprowadzić do porządku. Po regulacji wracałem do centrum kadru, ustawiałem ostrość i z powrotem w narożniki i tak wiele iteracji :)

Z całą pewnością jest poprawa, ale nie wiem, czy taką metodą uda mi się osiągnąć bardziej dokładny efekt. Aby wyrównać spajki muszę teraz naprawdę niewiele poruszyć pokrętłem 1:10, ale i tak boli mnie to niezmiernie.  Zrobiłem fotki tego jak wygląda centrum i narożniki. 

Połączenie mam następujące:

APO > przedłużka M63 na M48 o długości 8cm > dwie redukcje 21mm dł. i 16,5 mm dostarczone przez ZWO z kamerą > kamera. Wyciąg jest wysunięty o jakieś 33 mm. Czyli od krążka ostrości do matrycy jest daleko. 

-wyciąg może nie dawać rady i ugina się

-któraś złączka jest krzywa

-dalej walczyć z tilterem

-problem jest w teleskopie

 

Jak ustalić, czy problem mam w teleskopie, czy w złączkologii? Dokręciłem trochę śruby rotatora pola, no i ten tilter, to wszystko z czym walczyłem. Czy w ogóle taką nieostrość usunę w warunkach domowych? Może warto zainwestować w czujnik zegarowy?

 

1437678412_brakosiowosic.jpg.8893b98484cfdc9d923f53b259a90066.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że do zlikwidowania nieosiowości " na sucho" potrzebna jest dobra ława optyczna i kolimator projekcyjny z testem wielu punktów - juz sama odległość 3 metry od Twojego źródła światła dyskwalifikuje metodę. . W warunkach amatorskich jedyną metodą skuteczą jest test na gwiazdach ( tu ważny jest wybór pola gwiazd ) i wielokrotny pomiar CCD inspektorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nowy teleskop? Producent oświadcza że sprzęt na skorygowany krążek 44mm, a twoja matryca to 24mm. 

Mozesz pokazać gwiazdki bez maski bahtinova? Mam pewne przypuszczenia że to wina źle dobranej odległości korektora wewnątrz tuby. 

 

Jak reguluje tilt to ustaw sobie ostrość na jeden róg i tak reguluj tilter, aby reszta kadru się wyrównala. W teorii proste, praktyka już nie :-(

 

Czasem mam wrażenie że tilt adaptery powinny mieć poprostu 4srubki do regulacji,, tak jak kamery maja 4 rogi. Byłoby wszystkim łatwiej... 

 

Edit. 

Sprawdzałeś wewnątrz tuby, czy wszystko jest dobrze dokrecone? U mnie np w 100q przednia cela była jakby o 2 obroty niedokrecona. Po interwencji gwiazdki sa o wiele lepsze. 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@TaysonTak, teleskop jest nowy, mam go od maja mniej więcej.  Ze względu na brak pogody testowałem na sztucznej gwieździe.

Dziś zrobię jakieś foty i zobaczymy jak to wygląda. Zrobię jeszcze planszę i użyję tym razem 5 światłowodów, na centrum i po 1 w każdym rogu. I tak sporo mi się udało wyregulować tilterem, tylko może być tak, że lepiej się już nim nie da ustawić. Wewnątrz tuby nie sprawdzałem, czy masz gdzieś pod ręką instrukcję jak to zrobić, nawet dla pokrewego apo?

4 śruby chyba by już nie pozwoliły na taką swobodę regulacji i trzeba by sąsiednimi śrubami dodatkowo luzować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałbym jako specjalnie Cię dołować, ale tego typu działania mogą doprowadzić wyłącznie do totalnego rozkolimowania quadrupletu. Jednym z najbardziej istotnych parametrów jest odległość wewnętrznego korektora od obiektywu i ruszenie fabrycznych nastaw prawie na pewno zakończy się wysłaniem do serwisu. Nie bez znaczenia jest też fakt , że jak sprzedawca zobaczy że śruby były ruszone - a nie ma bata, to widać - to nie zrobi ci kolimacji na gwarancji. Odradzam takie działania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadnych srub nie ruszam. Odkrecilem tylko odrosnik i dzięki temu miałem dostęp do głównej celi. Lekko palcami i dokrecilem. 

Później wyjąłem cały wyciag, bodajże 4sruby na obudowie i zrobił się dostęp do wewnętrznego korektora. Działania takie same jak na głównej celi. Tylko dokrecenie z wyczuciem. Nic więcej. 

Tak piszę jakbym ja to robil, co nie @bujarek   :-) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tayson Zrobiłem zdjęcia. Tu są pliki FIT i wywołane do JPG: https://drive.google.com/drive/folders/1WME9bRcKW6l-wH1GgHqP8dRHZRIhoVaq?usp=sharing

Czy ktoś może zrobić analizę CCDInspectorem? Chciałbym porównać wynik z tym co pokazuje mi analiza w Max Pilote. W Przypadku 2 pierwszych screenów nie umiem ustawić w programie większej czcionki i wartości nie są czytelne. Mam czujnik zegarowy, tata podarował w prezencie radziecki sprzęt :) Będę jeszcze walczył jutro. Jeśli nie doprowadzę sam tego jakoś do porządku, zgłoszę reklamację do sprzedawcy. 

 

Edycja: 00:28 - usunąłem screeny, ponieważ nie nadają się do analizy, o czym napisał niżej Wessel.

 

 

Edytowane przez count.neverest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli właściwy jest ostatni opis - Kokon - to wyrzuć to wszystko do kosza i zrób klatki testowe na samym polu gwiazd, bez wyraźnych obiektów mgławicowych, poza Drogą Mleczną. Inaczej CCD Inspector pokazuje głupoty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.