Jump to content
Sign in to follow this  
Bellatrix

47 URSAE MAJORIS

Recommended Posts

47 Ursae Majoris

Czyli nie tak odległy drugi "Układ Słoneczny"

 
 

Gwiazda centralna:

Na rubieżach konstelacji Wielkiej Niedźwiedzicy znajduje się dość ciemna wizualnie żółta gwiazda, podobna w swych parametrach fizykochemicznych do Słońca. 47 Ursa Majoris (zwana też zwyczajowo Chalawan) należy do typu widmowego G1V (choć istenieją również wzmianki o typie G0V). Osiąga jasność wizualną zaledwie 5,0m , a więc dopiero przy korzystnych warunkach obserwacyjnych, jest osiągalna gołym okiem. Wskaźnik barwy to ok. +0,63 , podobnie jak Słońce. Gwiazda ta jest bladożółta i utrzymuje zbliżoną do Słońca temperaturę powierzchni: 5.780 K. Masa obu gwiazd jest również bardzo zbliżona (M47UMa= 1,03Mͽ). Prędkość rotacji gwiazdy Chalawan to blisko 16 dni. To nieco rychlej niż Słońce, u którego uśredniony okres obrotu wynosi 27 dni.  47 UMa Znajduje się względnie blisko Układu Słonecznego,  zaledwie niecałe  46 l.ś. Pod względem rozmiaru, Chalawan nieco prewyższa Słońce: R= 1,23R®. Obserwacje powierzchni/ aktywności odległych gwiazd nie są łatwe, ale póki co nie stwierdzono szczególnej aktywności ani plam na powierzchni gwiazdy Chalawan, w przeciwieństwie do Słońca, którego powierzchnia jest aktywna. Na obecny stan wiedzy Chalawan jest gwiazdą pojedynczą.

 

image.png

 

System planetarny:

Jak się okazuje, 47 UMa posiada swój system planet. Jedna z nich osiąga masę aż 2,54 mas Jowisza, a czas jej okres obiegu to aż 1.089 (+/- 2,9) dni. Jest to planeta najbardziej "wewnętrzna", najbliższa swej macierzystej gwieździe. Nieco bardziej zewnętrzna to obiekt o sporo mniejszej masie: zaledwie 0,76 MJUP. Okres obiegu wynosi 2.594 (+/- 90) dni. Porównując masy oraz okresy obiegu obu planet, można dostrzec ich podobieństwo do pary planet Jowisz- Saturn. Stosunek masy cięższej z planet do masy lżejszej oraz stosunek okresów obiegu tychże obiektów są niemal identyczne w przypadku systemu planetarnego gwiazdy 74 UMa oraz Układu Słonecznego.

image.png

 

Planeta 47 UMa b (ta wewnętrzna) jest oddalona od gwiazdy centralnej o ok. 2,2 AU. 47 UMa c (dalsza od gwiazdy) orbituje w odległości ok. 3,7 AU od centrum. Oba ciała niebieskie są niejako analogią do masywnych gazowych olbrzymów. Naukowcy prowadzą badania, mające pomóc w odpowiedzi na pytanie, czy układ 47 UMa zawiera, podobnie jak Układ Słoneczny, wewnętrzny system niewielkich skalistych "ziemiopodobnych" planet. Na podstawie niektórych parametrów systemu gwiezdnego można oszacować temperaturę powierzchni planet:

Teq =  T*(R*/2a) 1/2  (1 - A) 1/4
 

gdzie T* to temperatura gwiazdy, R* to jej promień, z kolei "a" oznacza odległość planety od gwiazdy macierzystej. "A" to albedo planety (tutaj przyjęto 0,35 albedo Jowisza). Dzięki obliczeniom uzyskujemy wartość 180 K (powierzchnia egzoplanety 47 UMa b ) późniejsze wyliczenia bardziej wskazują na 194 K). Orbity obu planet są lekko ekscentryczne. Według szacunkowych obliczeń tzw. ekosfera (habitable zone) znajduje się w przedziale odległości pomiedzy ok. 1,05- 1,40 AU. Oznacza to, że warunki tam panujące sprzyjały by istnieniu wody w stanie ciekłym.
Istnieją również doniesienia o odkryciu trzeciej egzoplanety orbitującej wokół systemu 47 UMa. Jest to obiekt oddalony od środa układu o dystans ok. 13,4 AU.

image.png

 

-----------------------

Żródło:

1. Notatki prof. Jima Kallera z Uniwerytetu w Illinois.

2. G. Laughlin, J. Chambers i D. Fischer: "A Dynamical Analysis of The 47 UMa Planetary System", 2001.

3. R.P. Buttler i G.W. Marcy: "A Planet Orbiting 47 Ursae Majoris", 1996.

4. M. Bartusiak: "Archives of The Universe [...]", str. 604- 607, 2006.

5. F. Feroz, S.T. Balan i M.P. Hobson: "Detecting Extrasolar Planets [...]", 2010.

 • Like 6

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Bellatrix potrafisz zainteresować z pozoru zwykłą gwiazdą jakich wiele na niebie.

Tym razem Chalawan - muszę na nią spojrzeć przy najbliższej okazji, zrobić zdjęcie. Właśnie dlatego, że jest jest podobna do Słońca, tak mniej więcej wyglądałaby nasza gwiazda z odległości 46 lat świetlnych.

 

 

 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, gawain74 napisał:

@Bellatrix potrafisz zainteresować z pozoru zwykłą gwiazdą jakich wiele na niebie.

 

 

 

Prawda. To już nie pierwszy raz Bella nakłania mnie do zainteresowania się gwiazdami. Ostatnio był Izer.

5 godzin temu, gawain74 napisał:

tak mniej więcej wyglądałaby nasza gwiazda z odległości 46 lat świetlnych.

 

 

Może tam ktoś spogląda na słońce jak my ma 47UM i myśli tak samo. 

 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
   Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
    • Love
    • Like
   • 144 replies
  • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
   Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
    • Like
   • 4 replies
  • Odszedł od nas Janusz Płeszka
   Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
    • Sad
   • 167 replies
  • Małe porównanie mgławic planetarnych
   Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
   Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 29 replies
  • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
   Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
    • Thanks
    • Like
   • 11 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.