Jump to content

Bardzo blada galaktyka .


PiotrZ
 Share

Recommended Posts

Tą galaktykę trudno zrobić w mieście bo ma bardzo małą jasność powierzchniową . Próbowałem wielokrotnie i najczęściej widać było tylko jądro . Na fotce z przedwczoraj widoczne są zarysy ramion . Należy nazwać tą galaktykę . Odpowiedzi jak zawsze na priva .

 

zag1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Oj , nie jest to obiekt z katalogu Messiera . Już kilka osób napisało błędną odpowiedź :D sądząc że to emka . O wiele głębiej musimy sięgnąć w kosmos .

 

Jest tam też słabiutka NGC jasność ok 15 mag . W lewym górnym rogu .

Link to comment
Share on other sites

Czas na podanie rozwiązania zagadki . Blada galaktyka to IC 342 . Prawidłowo odpowiedzieli kolejno :

1.bas.sic

2.Teha

3.Radek Grochowski

4.CDev

 

Gratuluję , byłbym wdzięczny gdyby ktoś napisał krótki referacik o tej galaktyce .Maleńka galaktyczka w rogu to UGC 2826 i prawidłowo nazwał ją Teha ale to już poza konkursem .

Link to comment
Share on other sites

IC342 (PGC013826,UGC 2847,MCG 11- 5- 3 ) odkryta w roku 1890. Ma olbrzymie rozmiary kątowe 20'x20'. Jest widoczna na bardzo małej szerokości galaktycznej, gdzie jest przesłonieta przez pył galaktyczny oraz gwiazdy z naszej Galaktyki. Gdyby nie była tak przesłonięta, dałoby radę zobaczyć ją gołym okiem (tylko M31 i M33 byłyby jaśniejsze). Znajduje się w odległości 5-10Mly. Początkowo była nawet uważana za członka naszej Grupy Lokalnej (w CdC dalej tak figuruje wg SAC, a także checkliście glxs z Grupy Lokalnej wg saguaro). W związku z niepewnością co do ekstynkcji szacowano odległość na 5-25Mly. W szczególności na dolnym krańcu tego zakresu, co wynika z faktu, że jedynie w galaktyce spiralnej M81 naliczono więcej obszarów HII, co wskazuje na wzrost rozdzielczości powodowany bliskością do Drogi Mlecznej.

Okazuje się, że jest, prawdopodobnie największym - a na pewno najjaśniejszym, członkiem grupy galaktyk IC342/Maffei. Z badań dynamiki tej grupy można jednak podobno wysnuć hipotezę o możliwej kolizji jakieś 8 mld lat temu z Grupą Lokalną. Może być, że M31 ma bliżej do IC342 niż do Drogi Mlecznej !? A z dużą doza pewności jest to jej najbliższa gromada galaktyk.

 

Troche faktów

Jasność - 9.10 (powierzchniowa 14)

Klasyfikowana jako SAB(rs)cd

Położenie - Ra 03:46.8 Dec+68:06

 

W katalogach ciekawych obiektów jest na dwu checklistach

Caldweel Catalogue [5]

RASC's Deep Sky Challenge Objects [9]

 

Przy małej jasnosci powierzchniowej chyba nikt jej nie widział w Polsce w visualu ?

Pozostaje mi więc życzyć Wam sprzętu wystarczajacego do jej obserwacji.

Link to comment
Share on other sites

Kurcze, ja ją chyba widziałem rok temu w Bieszczadach przez 20cm, ale nie dam głowy. Jak sprawdzę, to potwierdzę. Z listy RASC wynika, że minimalna apertura do jej wypatrzenia to 20-30cm, ale dane dotyczące apertury na tej liście są często mocno zawyżone.

Edited by Radek Grochowski
Link to comment
Share on other sites

A czy widziałeś Radku coś ponad to jasne jadro? Spotkałem się z jasnością powierzchniową nawet 15.0. No i to, że tak duża galaktyka nie trafiła do ngc, też świadczy o trudności.

Link to comment
Share on other sites

Na pewno jest trudna. Ale z drugiej strony niewiele jest takich obiektów, które zostały odkryte fotograficznie, ale nijak nie da się ich wypatrzeć wizualnie. Są magicy, którzy "zaliczają" Pętlę Barnarda, Koński Łeb, czy galaktyki karłowate Grupy Lokalnej. Jak zwykle w takich przypadkach znaczenie ma nie tyle wielkość i jakość sprzętu, co tło nieba i adaptacja do ciemności. Zaryzykuję twierdzenie, że IC 342 w odpowiednich warunkach nie jest wcale trudna. Ale dosyć teorii, sprawdzę w notatkach, czy ją faktycznie wykukałem, czy mi się tylko śni.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki Tomek za opis , już chce mi się szukać następnej słabej galaktyki !!! . Jak widać nawet TUR w półmetrówce jej nie widział . Może w 60-tce w Jodłowie ją złapiemy  :banan:

 

Nie widziałem, bo nie próbowałem :D Według mnie w Bieszczadach bez problemowo przez 0,5 metra, nawet przy tak małej jasności powierzchniowej.

 

Pozdro

Paweł

Link to comment
Share on other sites

W czasie robienia ekspozycji miałem podgląd w drugim refraktorze 150/750 z Naglerkiem 22 mm . Nic nie było widać w warunkach miejskich . Nawet na pojedynczej klatce nie widać ramion . Złożyłem 40 klatek po 80 sek żeby cokolwiek wyszło .

 

 

342sur.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.