Skocz do zawartości

Bardzo blada galaktyka .


PiotrZ

Rekomendowane odpowiedzi

Tą galaktykę trudno zrobić w mieście bo ma bardzo małą jasność powierzchniową . Próbowałem wielokrotnie i najczęściej widać było tylko jądro . Na fotce z przedwczoraj widoczne są zarysy ramion . Należy nazwać tą galaktykę . Odpowiedzi jak zawsze na priva .

 

zag1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas na podanie rozwiązania zagadki . Blada galaktyka to IC 342 . Prawidłowo odpowiedzieli kolejno :

1.bas.sic

2.Teha

3.Radek Grochowski

4.CDev

 

Gratuluję , byłbym wdzięczny gdyby ktoś napisał krótki referacik o tej galaktyce .Maleńka galaktyczka w rogu to UGC 2826 i prawidłowo nazwał ją Teha ale to już poza konkursem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IC342 (PGC013826,UGC 2847,MCG 11- 5- 3 ) odkryta w roku 1890. Ma olbrzymie rozmiary kątowe 20'x20'. Jest widoczna na bardzo małej szerokości galaktycznej, gdzie jest przesłonieta przez pył galaktyczny oraz gwiazdy z naszej Galaktyki. Gdyby nie była tak przesłonięta, dałoby radę zobaczyć ją gołym okiem (tylko M31 i M33 byłyby jaśniejsze). Znajduje się w odległości 5-10Mly. Początkowo była nawet uważana za członka naszej Grupy Lokalnej (w CdC dalej tak figuruje wg SAC, a także checkliście glxs z Grupy Lokalnej wg saguaro). W związku z niepewnością co do ekstynkcji szacowano odległość na 5-25Mly. W szczególności na dolnym krańcu tego zakresu, co wynika z faktu, że jedynie w galaktyce spiralnej M81 naliczono więcej obszarów HII, co wskazuje na wzrost rozdzielczości powodowany bliskością do Drogi Mlecznej.

Okazuje się, że jest, prawdopodobnie największym - a na pewno najjaśniejszym, członkiem grupy galaktyk IC342/Maffei. Z badań dynamiki tej grupy można jednak podobno wysnuć hipotezę o możliwej kolizji jakieś 8 mld lat temu z Grupą Lokalną. Może być, że M31 ma bliżej do IC342 niż do Drogi Mlecznej !? A z dużą doza pewności jest to jej najbliższa gromada galaktyk.

 

Troche faktów

Jasność - 9.10 (powierzchniowa 14)

Klasyfikowana jako SAB(rs)cd

Położenie - Ra 03:46.8 Dec+68:06

 

W katalogach ciekawych obiektów jest na dwu checklistach

Caldweel Catalogue [5]

RASC's Deep Sky Challenge Objects [9]

 

Przy małej jasnosci powierzchniowej chyba nikt jej nie widział w Polsce w visualu ?

Pozostaje mi więc życzyć Wam sprzętu wystarczajacego do jej obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, ja ją chyba widziałem rok temu w Bieszczadach przez 20cm, ale nie dam głowy. Jak sprawdzę, to potwierdzę. Z listy RASC wynika, że minimalna apertura do jej wypatrzenia to 20-30cm, ale dane dotyczące apertury na tej liście są często mocno zawyżone.

Edytowane przez Radek Grochowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno jest trudna. Ale z drugiej strony niewiele jest takich obiektów, które zostały odkryte fotograficznie, ale nijak nie da się ich wypatrzeć wizualnie. Są magicy, którzy "zaliczają" Pętlę Barnarda, Koński Łeb, czy galaktyki karłowate Grupy Lokalnej. Jak zwykle w takich przypadkach znaczenie ma nie tyle wielkość i jakość sprzętu, co tło nieba i adaptacja do ciemności. Zaryzykuję twierdzenie, że IC 342 w odpowiednich warunkach nie jest wcale trudna. Ale dosyć teorii, sprawdzę w notatkach, czy ją faktycznie wykukałem, czy mi się tylko śni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Tomek za opis , już chce mi się szukać następnej słabej galaktyki !!! . Jak widać nawet TUR w półmetrówce jej nie widział . Może w 60-tce w Jodłowie ją złapiemy  :banan:

 

Nie widziałem, bo nie próbowałem :D Według mnie w Bieszczadach bez problemowo przez 0,5 metra, nawet przy tak małej jasności powierzchniowej.

 

Pozdro

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czasie robienia ekspozycji miałem podgląd w drugim refraktorze 150/750 z Naglerkiem 22 mm . Nic nie było widać w warunkach miejskich . Nawet na pojedynczej klatce nie widać ramion . Złożyłem 40 klatek po 80 sek żeby cokolwiek wyszło .

 

 

342sur.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.